1 Mayıs’ı Meydanlarda Kutladılar

GÜNCEL 1 Mayıs 2017 17:28
Videoyu Aç 1 Mayıs’ı Meydanlarda Kutladılar
A
a

Bartın’daki emekçiler, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününü kutladı.

Şehir merkezinde Kemerköprü Meydanında toplanan işçiler, sloganlar atarak Aşağıçarşı ve Karakaş Caddesi boyunca Cumhuriyet Meydanına kadar yürüdü. İşçilerin gündeminde ise TTK ve kıdem tazminatları vardı. İşçiler hep bir ağızdan hakları için sonuna kadar mücadele edeceklerini haykırdı. 1 Mayıs kutlamaları dolayısıyla geniş güvenlik önlemleri alınırken kutlamalar olaysız bir şekilde sona erdi.

Şehir merkezinde Kemerköprü Meydanında toplanan işçiler, “Madenler bizimdir kapatılamaz”, “Her yer Soma her yer direniş”, “Direne direne kazanacağız” şeklinde sloganlar atarak Aşağıçarşı Şadırvan, Karakaş Caddesi, Yukarı Çarşı havuz başı, Hamam Sokağı, Davut Fırıncıoğlu Caddesi’nden Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü. Yürüyüşe birçok sendika destek verirken Genel Maden İşçileri Sendikası(GMİS), Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası(EĞİTİM SEN), Türkiye Yol-Yapı-İnşaat İşçileri Sendikası(YOL İŞ), Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası(SES), Belediye İş Sendikası, Büro Emekçileri Sendikası(BES) ve Enerji Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası(ESM), Türkiye Tekstil, Örme ve Giyim Sanayi İşçileri Sendikası(TEKSİF), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Halk Evleri, Türkiye Çimse İş'e bağlı üyeler ve CHP Bartın Teşkilatı katıldı.

BORA: “TAKSİM YOLDAŞLARIMIZI SAYGIYLA ANIYORUZ”

Kutlamalar dolayısıyla geniş güvenlik önlemlerinin alındığı görüldü. Yürüyüşe katılanlar miting alanına tek tek aranarak alındı. Genel Maden İşçileri Sendikası Amasra Şube Başkanı Ertan Kaya ve Eğitim-Sen Bartın Şubesi Başkanı Sedat Bora, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) adına işçilere seslendi. 1 Mayıs’ı kutlamanın ve faşizme karşı omuz omuza olmak oldukça anlamlı olduğunu ifade eden Bora şunları söyledi:

“1 Mayıs 2017de insanca yaşamak isteyen milyonlar olarak, demokrasi, özgürlük, eşitlik ve laiklik özlemlerimizi, Türkiye'nin dört bir yanında 1 Mayıs alanlarında haykırıyoruz. Ülkenin dört bir yanında kutlanan 1 Mayıs Birlik Mücadele ve Dayanışma gününde milyonların kalbi, meydanlarda ve sokaklarda atıyor. Çünkü burada işçi sınıfının tarihine, değerlerine, hakkına, hukukuna, 1977’deki kontrgerilla katliamında ve iş cinayetlerinde yitirdiğimiz kardeşlerimize saygı göstermeyen bir iktidarın 1 Mayıs alanı taksim i işçilere emekçilere devrimcilere yasakladığını görmekteyiz. Taksim 1977’de ki katliamda kaybettiğimiz yoldaşlarımızı saygıyla anıyoruz.

“FAŞİZME KARŞI OMUZ OMUZA OLMAK OLDUKÇA ANLAMLI”

Defalarca tekrar ettik, yine söylüyoruz. 1 Mayıs’ta işçilerin, emekçilerin, kadınların, gençlerin sokaklarda ve kentlerin meydanlarında olması, olağanüstü hal şartlarında, haksız ve hukuksuz bir şekilde emekçilerin görevlerinden alındığı, eğitim ve sağlığın tamamen paralı hale getirildiği, doğamızın HES’ler, termik santraller ve nükleer santrallerle talan edildiği, laik ve bilimsel eğitimin temelinden tehdit edildiği, iktidarın halkı yönetmek için hileli seçim numaraları yapmak zorunda kaldığı, genel oy ve seçme hakkını bile gasp ettiği bir dönemde 1 Mayıs kutlamak ve faşizme karşı omuz omuza olmak oldukça anlamlıdır.

“SONUNA KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ”

İşçiler emekçiler ezilenler olarak haklarımız için sonuna kadar mücadele edeceğiz. Artık yeter. İrademizin yok sayılmasına zorla gasp edilmesine artık yeter. Keyfi olarak işten atılmalara artık yeter Güvencesizleştirmeye ve taşeron köleliğine artık yeter. Satış sözleşmeleri ile açlık sınırındaki-ücret dayatmalarına artık yeter. İş güvencemizin ve kıdem tazminatının ortadan kaldırılmasına performans tuzağı ile birbirimize rakip düşman hale getirilmeye artık yeter. Hepimiz kazanalım. 1 Mayıs uluslararası birlik mücadele ve dayanışma günü kutlu olsun.”

KAYA: “ÜLKEMİZE VE DÜNYAYA ANLAMLI BİR MESAJ VERİYORUZ”

Madenci üzerinden kaynak yaratmak isteyenlere izin vermeyeceklerini kaydeden Genel Maden İşçileri Sendikası Amasra Şube Başkanı Ertan Kaya da şu açıklamalarda bulundu:

“Bugün işçinin, köylünün ve emekçilerin bayramı. Bugün; Bartın’da olduğu gibi ülkemizde ve dünyanın dört bir yanında meydanlarda bulunan sizlerin, Bartınlıların ve tüm dünya emekçilerinin 1 Mayıs işçi bayramını en içten duygularımla kutluyor, genel maden işçileri sendikası adına hepinize selam ve saygılarımı sunuyorum. İşçiler, memurlar, emekliler, işsizler, öğrenciler, esnafılar, gençler, analar, bacılar kısacası tüm Bartınlılar işçi sınıfının ve emekçilerin uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma gününde Bartın’dan ülkemize ve dünyaya anlamlı bir mesaj veriyoruz. Yine meydanlardayız ve haklı taleplerimizi haykırıyoruz. Göstermiş olduğunuz bu kardeşlik duygusu için hepinize tek tek teşekkür ediyorum.

“ZORLU BİR DÖNEMDEN GEÇİYORUZ”

Bartın, Zonguldak ve Karabük’ten oluşan bölgemiz ve Türkiye olarak zorlu bir dönemden geçiyoruz. Komşu ülkeler ateş çemberi altın da. Kan, gözyaşı ve savaş var. Her şeyden önce bu sorunları biz işçiler, emekçiler yaratmadık. Bu savaşın ve yanlış politikaların bedelini de biz ödemeyeceğiz. Zorunlu bireysel emeklilik uygulamasıyla, kıdem tazminatına göz koyarak/toplu iş sözleşmelerinde haklarımızı gasp ederek, yeni zamlarla bizim üzerimizden kaynak yaratmak isteyenlere izin vermeyeceğiz.

“BİZ SAVAŞ İSTEMİYORUZ”

Biz savaş istemiyoruz. Yıllardır ülkemizde terörü destekleyerek, kardeşliğimizi bozmak ve bizi güçsüz düşürmek isteyenlerin bölgemizdeki savaş senaryolarına alet olmak istemiyoruz. Biz, ülkemizde barışı ve kardeşliği geliştirmek için meydanlardayız. Barış içinde yaşayabileceğimiz, kardeşliğimizi güçlendirmenin tek yolu demokrasinin tüm kurum ve kurallarıyla işletilmesidir. Demokrasiyi işletirsek kötü niyetli insanlar fırsat bulamaz. 12 Eylül 1980 askeri cuntasından bu yana gelen, giden kanunları değiştiriyor ama hiçbir dönemde siyasi partiler ve seçim kanunlarını değiştirmedi ve halkın yönetime girmesini kolaylaştırmadı. Hiç bir dönemde sendikaların örgütlenmesi önündeki engelleri kaldırmadı. Biz; hukukun egemen olduğu bir Türkiye'de, can ve mal güvenliği kaygısı taşımadan, güven içinde yaşamak istiyoruz.

“TTK KADERİNE TERK EDİLDİ”

Bölgemizin en güzide kuruluşu olan Türkiye Taşkömürü Kurumu kaderine terk edilmiş, çok sayıda işçi açığı olmasına rağmen kuruma işçi alınmamaktadır. Kuruma en kısa zamanda yeterli sayıda üretim işçisi alınmalıdır. Alınmıyorsa bunun sorumlusu biz çalışanlar ve Bartın halkı değil, siyasi iktidardır. Ayrıca; Bartın Türkiye’nin en güzide turistik bölgelerine sahiptir, bizim yaşam kültürümüzdür.  Biz gerek TTK gerekse çevre ve sağlık konusundaki duyarlılığımızı her şart altında devam ettireceğiz. Biz sorunların çözümü için başta iktidar partisinin siyasileri olmak üzere ilgili bürokratları ve bakanları yıllardır uyarıyoruz. Raporlarımızı veriyor, her ortamda anlatıyoruz. Buradan siyasetçi, vekil, bürokrat demeden Bartın halkı olarak ülkemizi yönetenleri bir kez daha doğrudan uyarıyoruz. Bu yanlış politikalardan vazgeçin iz, eğ er devam ederseniz bu yanlışlarınızın bedelini mutlaka bir gün size ödetiriz.

“BU BÖLGE ÜLKE SANAYİSİNİN CAN DAMARIDIR”

Türkiye Taşkömürü Kurumu ne zaman ihmal edilse önce Bartın, Zonguldak, Karabük bölgesi ve sonra Türkiye zora düşmüştür. Biz, yıllardır bu politikaları yakından izleyen genel maden işçileri sendikası olarak ülkeyi yönetenleri hep uyardık, uyarmaya devam edeceğiz. Birileri geliyor, birileri gidiyor, hep aynı yanlışlar yapılıyor. Sonuçta doğruyu görüyorlar ama bedelini ödüyorlar. Bu bölge ülke sanayisinin can damarıdır, sigortasıdır. Zora düştüklerinde başvurdukları yer burasıdır. Kimse hayal kurmasın, kimse rüya görmesin ve kimse kimseyi kandırmasın. Biz işimize, aşımıza, bölgemize, ülkemizin ve milletimizin geleceğine, yeraltında ve yerüstünde sahip çıkmaya devam ediyoruz.

“YAŞASIN İŞÇİLERİN, EMEKÇİLERİN BİRLİĞİ”

Türkiye Taşkömürü Kurumu'nda soma modeli dayatmasını kabul etmeyeceğiz. İşçi alınsın, üretim artsın istiyoruz. Türkiye’nin iş cinayetlerinde üst sıralarda yer almasını istemiyoruz. Biz, örgütlenme önündeki engellerin kaldırılmasını istiyoruz. Taşeron vasıtası ile güvencesiz, kuralsız, köle gibi çalışılmasını istemiyoruz. Kıdem tazminatlarının fona devredilmesine karşıyız. Biz insanca çalışıp/insanca yaşamak istiyoruz. İşsizimize "^emeklimize hat ettikleri ücretin verilmesini istiyoruz. Parasız eğitim, parasız sağlık istiyoruz. Asgari ücretin bireye göre değil, aileye göre hesaplanmasını istiyoruz. Vergide adalet istiyoruz. Üniversitelerimizin özgür olmasını ve bilim üretmesini istiyoruz. Biz, ülkemizde ve dünyada barış istiyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken katılımınız ve beni dinlediğiniz için hepinize teşekkür ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Yaşasın işçilerin, emekçilerin birliği.”

Ertan Kaya’nın konuşmasının ardından bir süre alanda davullar eşliğine halay çeken işçiler olaysız bir şekilde dağıldı.
Foto-Kamera: Ersoy Bank

Kaynak : Hergün/Nurdan Eroğlu
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
 İÇİN RESME TIKLAYIN!