1 Temmuz’da resmen başlıyor, cezalar kapıda!

GÜNCEL 5 Haziran 2017 12:09
Videoyu Aç 1 Temmuz’da resmen başlıyor, cezalar kapıda!
A
a

1 TEMMUZ 2017 itibariyle en az 1 kişi dahi çalıştıran tüm işletmelerin (kamu kurumları da dahil) İŞ YERİ HEKİMİ VE İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI ataması yaparak İSG HİZMETİ alması zorunluluğu başlıyor.

1 Temmuz 2017’de İSG Kanunu Tüm Çalışanları Kapsayacak.!!!!!!!!!
Bundan böyle 1 TEMMUZ 2017 itibariyle en az 1 kişi dahi çalıştıran tüm işletmelerin (kamu kurumları da dahil) İŞYERİ HEKİMİ VE İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI ataması yaparak İSG HİZMETİ alması zorunluluğu başlıyor.!!!!

Bir kişi dahi SGK’lı çalışanı olan tüm işverenler ile KAMU Kurumları 1 Temmuz 2017 itibariyle OSGB hizmeti almaya başlayacaklar. Örneğin; kasap, manav, bakkal, berber, perakende mağazalar, apartmanlar, büroda hizmet verenler (avukatlar, muhasebeciler, gümrükçüler, emlakçılar, reklam ajansları vb.)  için işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı zorunluluğu başlıyor.
İşverenler bu konuda ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI tarafından yetkilendirilen Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri(OSGB) ile çalışabileceklerdir.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB), işverenlerin İş Sağlığı ve Güvenliği hizmetleri alabilmeleri için “Ortak Sağlık Güvenlik Birimi” olarak yetkilendirme yapmaktadır.  İş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi hizmeti OSGB firmalarından alınabilir.  OSGB firmaları yönetmeliklerde belirtilen görev, yetki ve sorumluluklar çerçevesinde işverenlere ve çalışanlara hizmet verirler.
ÇSGB – İSG Genel Müdürlüğü, OSGB hizmeti alanı ve almayanı kurduğu online sistem olan İSG–Katip ile masa başından takip edebilmektedir. İstediği zaman cezalandırma yapabilecek teknik yetkinliktedir.
OSGB’ler tarafından her işyerine özel olarak hazırlanması gereken bazı belgeleri saymak gerekirse;
-İSG risk değerlendirmesi,
-acil durum planları,
-İSG talimatları,
-İSG eğitim belgeleri,
 -iş güvenliği ekipmanları eğitimi ve teslim tutanakları
-çalışanların sağlık tarama ve muayene raporları vb.
CEZALAR KAPIDA!
1 Temmuz 2017 itibariyle İSG Para Cezaları Uygulanacak!
İSG Kanunu Cezaları Aykırılığın Yapıldığı Her Ay İçin Ödenmektedir! İşverenler sözleşme yapmadıkları zaman yaklaşık olarak
-İşyeri Hekimi için ayda yaklaşık 10 Bin TL,
-İş Güvenliği Uzmanı için ayda  10 Bin TL olmak üzere  
Toplamda aylık 20 Bin TL para cezası ile karşılaşabilirler. Söz konusu rakam ortalama bir rakam olup tehlike sınıfına göre 2 katına kadar çıkmaktadır. Ve diğer evrak eksiklikleri de hesaba katıldığında 5 katini buluyor.Bu yüzden İşverenler  İş Sağlığı ve Güvenliği Cezaları konusunda bilgi sahibi olmalı ve gereğini yapmalıdır.
ZAFER OSGB yetkili iş güvenliği uzmanları Merve ABAR ve Engin KORAL  konuyla ilgili olarak yaptıkları değerlendirmede; “ Nasıl ki her ticari işletmenin bir Mali Müşaviri varsa 1 Temmuz 2017 itibariyle İSG hizmetleri için sözleşmeli çalıştığı OSGB’si de olacak, geçen yıl başlayacaktı ama bazı meselelerden ve henüz yeterli işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı olamadığı için 1 yıl ertelenmişti. Ayrıca İşverenlerin iş sağlığı güvenliğine ayıracakları bütçeyi bir maliyet olarak değil, çalışanın, üretimin ve işletmenin korunması için yapılan bir YATIRIM olarak görmesi gerekiyor. Bilimsel olarak ispatlanmıştır ki İSG yatırımı 1’e 2 geri dönüş sağlıyor. Mesai içerisinde tüm çalışanlar işverene emanettir, İş Kanununa göre işveren çalışanlarını gözetmek zorundadır. Herhangi bir iş kazası ile ilgili hukuki sürece girmiş olan tüm işverenler bunu geç de olsa öğreniyorlar.
ZAFER OSGB olarak biz diyoruz ki “Risk Almayın, Önlem Alın; Önlemek Ödemekten Ucuzdur” dedi.
Zafer OSGB
İŞ SAGLİĞİ VE İŞ GÜVENLİĞİ Egt.Danş.Hizm.San.ve Tic.Ltd.şti
Cumhuriyet mah Atatürk cad. no 27/2
(Müftülük yanı)  BARTİN
Telefon: 0(378) 505 00 11
Mail: info@zaferosgb.com

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
 İÇİN RESME TIKLAYIN!