15 Temmuz Şehitleri Anısına 249 Fidan

GÜNCEL 13 Temmuz 2017 19:29
Videoyu Aç 15 Temmuz Şehitleri Anısına 249 Fidan
A
a

Dirim: “Fidanlar büyüdükçe şehitlerimizi hatırlatacak”

Bartın’da 15 Temmuz Şehitleri Anma Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında 15 Temmuz şehitleri anısına 249 fidan dikildi.  Gecen Köyü 15 Temmuz Şehitleri Hatıra Ormanı’nda gerçekleşen fidan dikim töreninde konuşan Bartın Valisi Nusret Dirim, “Bizler bu topraklar üzerinde huzur içerisinde yaşıyorsak bunun bedelini kanlarıyla, canlarıyla, sağlıklarıyla ödeyen aziz şehitlerimize ve gazilerimize borçluyuz ” dedi. Bartın Orman İşletme Müdürü Selehattin Yanık ta 15 Temmuz gazileri için 2 bin 193 adet fidan dağıtımı yapılacağını söyledi.
15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ/PDY Terör Örgütü tarafından başlatılan darbe girişiminde şehit düşen asker, polis ve sivil vatandaşlar anısına Bartın Gecen Köyü mevkiinde hatıra ormanı oluşturulmuştu. 15 Temmuz Şehitleri Anma Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında ise dün aynı ormanda 249 fidan toprakla buluştu.  Fidan dikim törenine Bartın Valisi Nusret Dirim, CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, Bartın Garnizon Komutanı Deniz Piyade Albay Vedat Selvitop, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Osman Aslan, İl Emniyet Müdürü İsa Aydoğdu, İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun, İl Özel İdare Genel Sekreteri İbrahim Kayış, İl Müftüsü Mahmut Gündüz, Orman İşletme Müdürü Selehattin Yanık, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşları temilsilcileri ve basın mensupları katıldı.
ŞEHİTLER İÇİN 249, GAZİLER İÇİN 2 BİN 193 FİDAN
Orman İşletme Müdürü Selehattin Yanık törende yaptığı konuşmada  bugüne kadar 7 bin 550 adet fidan dikildiğini  ifade ederek “Bugün 15 Temmuz gecesi bu vatan uğrunda şehit olan kahramanlarımızın sayısı kadar olan 249 adet fidan dikeceğiz. 15 Temmuz’u unutmadık unutturmayacağız. 15 Temmuz gecesi Cumhuriyet Alanında yapılacak olan programda ise 15 Temmuz gazilerimizin sayısı kadar olan 2 bin 193 adet fidan dağıtımı yapılacaktır. Bu toprakların bizlere yurt olarak kazandırıldığı tarihten bu zamana kadar şehit olan bütün şehitlerimizi ve 15 Temmuz şehitlerini rahmet minnet ve saygıyla anıyorum. Geçmişten günümüze ebediyete irtihal eden gazilerimize rahmet yaralılara acil şifalar dilerim” dedi.
DİRİM: “BU FİDANLAR BÜYÜDÜKÇE ŞEHİTLERİMİZİ HATIRLATACAK”
Bartın Valisi Nusret Dirim ise hatıra ormanına dikilen fidanların büyüdükçe şehitlerimizi hatırlatacağını belirterek, “Bu alanda daha önce bir kaç kere bir araya geldik. Bugün ki programımız ise tabi ki 15 Temmuz Şehitleri ile ilgili. Şehitlerimizin sayısı adedince bugün burada fidan dikeceğiz. 249 tane yeni fidan dikeceğiz. Tamamlama amaçlı olarak olacak bu, daha önce 7 bin 500 tane fidanla donatılmıştı. Bu fidanlar büyüdükçe şehitlerimizi hatırlatacak. Şehitlerimizin hatıraları bu güzel alanda canlı olacak. 15 Temmuz milletimiz için çok önemli bir dönüm noktası. Türk milleti işgalcilere karşı, darbeci hainlere karşı kararlı duruşunu göstermek suretiyle bir kez daha asla teslim olmayacağını, milli iradeyi teslim etmeyeceğini, boyun eğmeyeceğini, namusuna, değerlerini sahip çıkacağını tüm dünyaya daha gösterdi. Bu anlamda milletimize ne kadar şükran duysak azdır. Bizler bu topraklar üzerinde huzur içerisinde yaşıyorsak bunun bedelini kanlarıyla, canlarıyla, sağlıklarıyla ödeyen aziz şehitlerimize ve gazilerimize borçluyuz. Bu anlamda ben 15 Temmuz Şehitleri Anma Programı çerçevesinde Orman teşkilatımızın bu güzel çalışmasını yürekten destekliyor ve kutluyorum. Emek veren herkese çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
“TÜM HALKIMIZI  MEYDANA BEKLİYORUM”
15 Temmuz akşamı düzenlenecek Milli İrade Yürüyüşü için Bartın halkına  da davette bulunan Dirim, “15 Temmuz gecesi Cumhuriyet Meydanı’nda hep beraber olacağız. 2016 yılında nasıl buluştuysak bayraklarımızla, toplumun bütün kesimlerinin katılımıyla, genciyle, çocuğuyla, yaşlısıyla, sivil toplum örgütleriyle, kamu kurum kuruluşlarımızla Cumhuriyet Meydanı’nda olacağız ve şehitlerimizi saygıyla ve rahmetle anacağız. O günü tekrar hatıralarımızla hafızalarımızla tazeleyeceğiz. Tüm halkımızı bekliyorum. Şehitlikten başlayacak ve Cumhuriyet Meydanı’nda sona erecek Milli İrade Yürüyüşü olacak aynı zamanda. Bu Milli İrade Yürüyüşüne de tüm vatandaşlarımızın katılımlarını istirham ediyorum. Bütün şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Allah hepsine gani gani rahmet etsin. 3 bine yakın 15 Temmuz gazimiz var. Bunların bir kısmının tedavileri hala devam ediyor. Onlara da acil şifalar diliyorum” ifadelerinde bulundu.
Konuşmaların ardından 15 Temmuz Şehitleri Hatıra Ormanı’na 249 şehidimiz anısına 249 adet fidan dikimi gerçekleştirildi. Törene katılan protokol üyeleri diktikleri fidanları toprakla buluştururken basın mensupları da fidan dikmeyi ihmal etmedi.

 
Kaynak : Hergün/Nurdan Eroğlu
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
 İÇİN RESME TIKLAYIN!