150 yıllık ağda geleneği yeniden canlanıyor

GÜNCEL 5 Temmuz 2017 15:51
Videoyu Aç 150 yıllık ağda geleneği yeniden canlanıyor
A
a

Bartın Belediyesi, Bartın’ın 150 yıllık kültürü olan ağda tatlısı geleneğini yaşatmak için kolları sıvadı.

Bu kapsamda şehir merkezindeki Hükümet Caddesine ağdacı heykeli koyan Belediye, heykelin önünde vatandaşlara ağda ikramında da bulundu. Vatandaşlara ağda ikramı yapan Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın 2 bin kişiye ağda dağıtacaklarını ve çok yakın bir zamanda ağda tatlısının patentini de alacaklarını söyledi.

Bartın Belediyesi, Bartın’ın 150 yıllık kültürü olan ağda tatlısı geleneğini yaşatmak için kolları sıvadı. Belediye bu kapsamda şehir merkezindeki Hükümet Caddesine ağdacı heykeli koyarken dün de vatandaşlara ağda ikramında bulundu. 2 bin kişilik ağda dağıtımı Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Başkan Yardımcıları Hüseyin Taner Çetin ve Erol Demirkopranoğlu, MHP Kadın Kolları Başkanı Nuran Akmaz ile belediye çalışanları birlikte gerçekleştirdi.  Ağda tatlısının Bartın’ın geleneksel bir yiyeceği olduğu ifade eden Akın, bu tatlının eskiden Ağdacı Köyünde yapıldığını ve köyün adının da buradan geldiğini söyledi.

“GELENEĞİMİZİ YAŞATMAK İSTİYORUZ”

Bu geleneği yaşatmak istediklerini dile getiren Cemal Akın, “Bartın’ımızın geleneksel en az 150 yıllık ağda tatlısını dağıtıyoruz. Hükümet Caddesi’ni düzenledik. Düzenlerken de bu cadde üzerine 3 tane heykel koyduk. Bunlardan bir tanesi de ağdacı heykeliydi. Ağda tatlısı ismini ağdadan alan Ağdacı Köyümüzde yapılırdı. Bu tür etkinliklerle geleneğimizi yaşatalım istiyoruz. Çünkü önemli bir yere sahip olan bu geleneğimiz kaybolmak üzere. Bir de patentini alalım istiyoruz. Bu konuda çalışmalar başlattık. Ağda tatlısı patentimizi alacağız. Ağda satıcıları mahallelerimizde satış yaparken ağdacı geldi diye bağırırlardı. Sesi duyan vatandaşlar evlerinden inip alırlardı. Bu geleneği sonlandırmak istemiyoruz. Bu nedenle ağda tatlısı dağıtımı yapıyoruz. Unutulmasını arzu etmiyoruz” dedi.

“AĞDA TATLISININ PATENTİNİ DE ALACAĞIZ”

Böyle bir güzelliği kaybetmek istemediklerini kaydeden Akın, “150 yıllık bir ağda tatlısı dağıtıyoruz. Bu caddeyi yaparken üç tane heykel koyduk. Bunlardan bir tanesi de Ağdacı heykeli idi. Şu anda Ağdacı Mahallesi olan ve ismini de bu ağdadan alan bir mahallemiz var. Genelde de ağda tatlısı orada yapılırdı. Onun için de bunu genişletip ve bir de patentini almayı arzu ediyorum onun içinde çalışmalara başladık. İnşallah Ağda tatlısının patentini de alacağız. Bu çöven ağdacı denilen bir ağacın kökünden limon tuzu ve şeker ile beraber hazırlanıyor ve ağdacılar mahallelerde gezerek bağırırlardı. Vatandaşlarda evlerinden inerek Ağda alırlardı. Bunun biz özelliği de bir kap aldığınızda yarısı yenir diğer güne bir kap daha kalır. Böyle bir güzelliği kaybetmek istemiyoruz. Onun için burada Ağda tatlısını dağıtıyoruz. Geleneksel Ağda tatlısının unutulmasını arzu etmiyoruz. Bartın’ımızın bir özelliğidir bu. İnşallah bu özellikleri bundan sonrada daha fazla geliştireceğimizi belirtmek istiyorum” şeklinde konuştu.

ARTIK SADECE 3 KİŞİ BU İŞİ YAPIYOR

Dağıtıma katılan Ağdacı Köyü Muhtarı Ahmet Zengin, cadde üzerine konulan ağdacı heykelinin dedesi İlyas İpek’e ait olduğunu ifade ederek “Köyümüzün adı ağda tatlısından geliyor. Daha önceleri ticareti yapılıyordu. Taşıma gücü olmadığı için 2 kişi ağdayı mahalle mahalle gezdirerek satıyordu. Satış bittikten sonra değirmenlerde paraya çevrilip köye dönülüyordu. O zaman bu işi 30 kişi yapıyorsa şimdi 3 kişi yapıyor. Tabii halen daha yapılan bu ağda katkı malzemesi kullanılmadan yapılıyor. Katkı malzemesi kullanılmadığı zaman ki lezzeti çok daha iyi oluyor”  ifadelerinde bulundu.

1000
icon
ağda 7 Temmuz 2017 22:51

Çocukken ağacı gelirdi köyümüze 80li yıllarda alırdık yerdik çok güzel olurdu.

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
 İÇİN RESME TIKLAYIN!