Acil Sağlık Ekiplerinin Müdahalesi Hayat Kurtarıyor

SAĞLIK 27 Aralık 2016 13:53
Videoyu Aç Acil Sağlık Ekiplerinin Müdahalesi Hayat Kurtarıyor
A
a

Bartın Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü (SHMYO) Doç. Dr. İbrahim Tümen, “112 acil ekiplerinde görev yapan paramedikler, yaptıkları müdahaleler ile hastaların hayatta kalma şansını yüksek derecede artıyor.” dedi.

Bartın Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (SHMYO) tarafından "Acil Sağlık Hizmetleri ve Paramedik" konulu bir panel gerçekleştirildi. Panelin oturum başkanlığını yapan SHMYO Müdürü Doç. Dr. İbrahim Tümen, Paramediklerin hasta üzerinde yapılması gereken tüm işleri yerine getirebildiğini söyledi. Kaza, yangın, doğal afet gibi durumlarda ilk müdahalenin önemine vurgu yapan Tümen, “Paramediklerin bizim hayatımızda çok önemli yerleri var. Bunu son dönemlerde de görüyoruz. İnsan hayatındaki acil vakalarda en önemli zinciri oluşturuyorlar. Onların yapacağı bir müdahale, o insanın hayatını kurtarıyor. Bu bakımdan bu meslek sadece bizim için değil bütün dünya ve ülkemiz için çok özeldir. Ülkemizde artık 112 acil ekiplerimiz çok şükür vakalara hızlı bir şekilde müdahalede bulunuyor, çok hızlı şekilde olay yerine geliyorlar. İnşallah bu süre daha da kısalacaktır. Bu yönde de paramedik ve diğer eğitimler büyük önem arz ediyor.” dedi.

Panelde,  Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürkan Ersoy “Kuruluşundan Günümüze Paramedik Eğitimi ve Okulları”, Bartın Üniversitesi İlk ve Acil Yardım Programı Öğretim Görevlisi Aslı Saldamlı “Paramedikler İçin Etik”, İl Sağlık Müdürlüğünden Hasan Babayiğit “Hastane Öncesi Acil Sağlık Hizmetleri”,   Acil Tıp Uzmanı Dr. Ayhan Korkmaz “Acil Servis İşleyişi ve Triaj” konularında konuştu.


 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
 İÇİN RESME TIKLAYIN!