Acil yoğun bakım ünitesi hizmete girdi

SAĞLIK 1 Kasım 2016 17:15
Videoyu Aç Acil yoğun bakım ünitesi hizmete girdi
A
a

Bartın Devlet Hastanesi bünyesinde acil yoğun bakım ünitesi hizmete açıldı.

Bartın Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğinden yapılan açıklamada, Bartın Devlet Hastanesi bünyesinde 1. Basamak Acil Yoğun Bakım Ünitesi faaliyete geçtiği belirtildi. Acil Servis bölümünde yaklaşık 120 m kullanım alanına sahip modern,  ferah olacak şekilde tasarlanmış  ve son teknolojik cihazlarlar ile donatıldı. Açık Cezaevi ile yapılan ortak bir protokol çerçevesinde  de 505.000 tl'ye yapımı tamamlandı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Doktor Osman Açıkgöz; Bilindiği gibi acil servis hasta başvuruları her geçen gün artmaktadır. Genel Sekreterliğimizin kurulduğu 2012 yılından bu yana, acil servis hasta başvuru sayısı günlük ortalama 300 iken şu anda özellikle tatil günlerinde yaklaşık 1000'e ulaşmıştır. Bu kapsamda acil serviste sarı ve  kırmızı alanda kritik  hasta  sayısı da artmaktadır.
2012 yılı itibari ile gerek acil servis iç tasarım ve konforun artırılması, gerekse acil servisi destekleyen Acil Yoğun Bakım, Görüntüleme hizmetleri gibi birimlerin genişletilmesi ve yeni birimlerin açılması ihtiyacı doğmuştur. Sevk sayımızın da % 70'lere varan oranda azalması ile beraber, Bartın halkına sunulan sağlık hizmetlerinde memnuniyetin artması ile doğru orantılı olarak, her geçen gün hizmetin genişletilmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır.
Bartın Devlet Hastanesi ilimizin tek yataklı tedavi hizmeti veren sağlık kuruluşudur. Bu nedenle acil servisimizin her geçen gün artan hasta sayısı ve buna eşlik eden komplike vakaların olması acil yoğun bakım ünitesinin planlanması ve yapılması gerekliliğini doğurmuştur. Hastanemiz acil servisine zaman kaybetmeksizin müdahale gerektiren; trafik kazaları, çok ciddi travmalar, kalp krizleri, boğulmalar  vs. nedeniyle müracaat eden hastalar bulunmaktadır. 
Acil servise başvuran ve gözlem altında tutulması gereken komplike hastaların takip ve tedavileri ciddiyetine göre bu ünitede sağlanacaktır. Acil Yoğun Bakım Ünitesi Acil Uzman Hekimi kontrolünde olup, mevcut diğer yoğun bakım ünitelerimiz ile koordinasyon halinde olunacaktır. Böylelikle acil servisimizden yapılan sevkler daha az olurken, hastanemize yatış verilen hastalarımızın tetkik ve tedavileri için yataklı servislere ve yoğun bakımlar arası nakiller de daha hızlı sürede  yapılacaktır.
2012 yılından bu yana yoğun bakım  yatak sayısı % 100 den daha fazla artırılarak  yeni yapılan Acil Yoğun Bakım Ünitesi ile toplam Yoğun Bakım yatak sayısı 59'a çıkmıştır.  Böylelikle yoğun bakım yatak sıkıntısı nedeni ile  il dışına  sevk edilmek durumunda kalan hastalarımızın tedavileri  ilimizde yapılmış olacaktır'  şeklinde açıklamalarda bulundu.
1000
icon
murat acikgöz 3 Kasım 2016 01:27

valla orayı yıkıp bu hale getirenlerden biriyim elimize saglık süper yapmısız herkese hayırlı olsun

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
 İÇİN RESME TIKLAYIN!