Acilde hasta çocuğa kimlik dayatması

GÜNCEL 2 Kasım 2016 11:13
Videoyu Aç Acilde hasta çocuğa kimlik dayatması
A
a

Bilgi İşlem Personelinin işgüzarlığı yüzünden Hasta kızının kaydını yaptıramadı!

Hastane acilinde halka ‘kimlik dayatması’
Bartın Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Devlet Hastanesi ve Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde çalışan bilgi işlem personellerinin keyfi davranışları vatandaşları adeta çileden çıkarıyor. Özellikle her iki hastanenin acil servislerinde çalışan bilgi işlem personelleri, kimliğini unutan hastaların TC Kimlik Numarasıyla kayıt işlemi yapabilecekken hastalara ya da hasta yakınlarına kimlik dayatması yaparak hasta kaydını gerçekleştirmiyor.  Bilgi işlem personellerinin bu keyfi davranışları dolayısıyla kayıt yaptıramayan hastalar evlerine muayene olamadan dönmek zorunda kalıyor. Bartın Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Doktor Osman Açıkgöz, konuyla yakından ilgilendiğini ve gerekli önlemleri aldıklarını söyledi.
Bartın Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Devlet Hastanesi ve Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde çalışan bilgi işlem personellerinin keyfi davranışları vatandaşları adeta çileden çıkarıyor. Özellikle bu olay Bartın Devlet Hastanesi’nin ve Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Acil Servislerinde sıkça meydana geliyor. Her iki hastanenin acil servisinde çalışan bilgi işlem personelleri, kimliğini unutan hastaların ya da hasta yakınlarının kabusu oluyor. Personeller, TC Kimlik Numarasıyla hasta kaydı işlemi gerçekleştirebilecekken hastalara ya da hasta yakınlarına “Kimlik olmadan işlem yapamam” dayatmasında bulunuyor. Hatta nöbetçi doktor hastayı muayene etmeyi kabul edip bilgi işlem personeline hastanın kaydını yapmasını istese bile personel, keyfi keder davranışlarda bulunarak  kayıt işlemini gerçekleştirmiyor. Üstelik acil servislerin önünde “Kimliksiz işlem yaptırabilirsiniz” yazmasına rağmen bilgi işlem personellerinin bu tavırları yüzünden birçok hasta muayene olamadan ya evine gitmek ya da evden kimliğini alarak yeniden hastaneye gelmek zorunda kalıyor.
SAĞLIK ÇALIŞANLARI DA ŞİKAYETÇİ
Bu durum özellikle köylerden gelen vatandaşları iki kat daha zor bir duruma sokuyor. Şehir merkezine uzak olan köylerden gelen hastalar, geldikleri mesafe 1 saatlik yol olsa bile sırf bilgi işlem personeli kimlik olmadığı için hasta kaydı yapmadığından yeniden köylerine geri dönüyor. Personellerin bu keyfi keder davranışlarından sağlık personeli de oldukça şikayetçi durumda.
KIZININ HASTA KAYDINI ‘KİMLİK DAYATMASINDAN’ YAPTIRAMADI
Buna benzer bir durum dün akşam Bartın Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde Bartın Hergün Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Nihal Çınçın’ın da başına geldi.  Kızı İlgi Nisa Çınçın rahatsızlandığı için hastanenin acil servisine giden Nihal Çınçın,  TC Kimlik Numarasını söylemesine rağmen sırf kimliği olmadığı için kızının hasta kaydını bilgi işlem personelinin keyfi keder kimlik dayatmasından dolayı gerçekleştirmedi. Bu durumu hastane yetkililerine bildiren Nihal Çınçın, uzun süren tartışma sonunda dahi kızının hasta kaydını yaptıramadı.
“YETKİLİLERİN GEREKLİ İŞLEMLERİ YAPMASI GEREKİYOR”
Personelle ilgili Hasta Hakları Birimine şikayette bulunan Nihal Çınçın, “Kızım hastalandığında Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nin acil servisine gittim ve orada sağlık sektöründe yapılan o kadar yeniliğe rağmen ülkemize ve ilimize yakışmayacak bir davranışla karşı karşıya kaldım. Kızımın vatandaşlık numarasını söylememe rağmen bilgi işlem personeli sırf kimliği olmadığı için hasta kaydını yapmayacağını söyledi. “Gidin kimliği getirin” dedi. Durumu nöbetçi hemşireye ve hekime aktardım. Sağ olsun hepsi durumla yakından ilgilendi ve personelden hasta kaydını yapmasını istedi. Ancak bilgi işlem memuru buna rağmen “Kimliksiz işlem yapamam” dedi ve kestirip attı. Uzun süre kendisiyle tartıştım. Vatandaşlık numarasını sisteme girdiği anda zaten kızımın kimlik bilgileri görünecek. Hadi ben şehir merkezinde oturuyorum. Bartın’da köylerden gelen birçok vatandaşımız var. Peki, onlar ne yapacak? Diyelim ki 1 saatlik yoldan geldi vatandaş tekrar muayene olamadan aynı yolu geri mi dönecek? Bilgi işlem memurlarının bu keyfi keder davranışlarına hastane idaresinin ve Kamu Hastaneler Birliği Yönetiminin son vermesi gerekir” şeklinde konuştu.
“SGK’LI OLMAMA RAĞMEN İLAÇLARI PARAYLA ALDIM”
Doktorun bilgi işlem personeli kayıt yapmadığı için şifahen ilaç yazmak zorunda kaldığını ifade eden Nihal Çınçın, “Üstelik bu olayı Hasta Hakları Gününden tam 1 hafta sonra yaşamış olmam çok üzücü. Tüm şikâyetlerime rağmen kızımın kaydını yaptıramadım. Nöbetçi hekim şifahen ilaç yazabildi. Sigortam olmasına rağmen bilgi işlem memuru kaydımı yapmadığı için ben bu ilaçları eczaneden parayla almak durumda kaldım. Sigortalı bir vatandaşın cebinden parayla ilaç alması abesle iştigalin ta kendisidir.  Herkes kraldan daha çok kralcı olmuş durumda” dedi.
“GEREKLİ ÖNLEMLERİ ALDIK”
Konuyu öğrendiği andan itibaren konuyla yakından ilgilendiğini ifade eden Bartın Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Doktor Osman Açıkgöz, “Konuyu öğrendiğim andan itibaren hemen duruma müdahale edip gerekli önlemleri aldık.  Biz Bartın Kamu Hastaneleri Birliği olarak ilimizde sağlık alanın hastalarımıza verdiğimiz hizmet standardını daha da üst seviyelere çıkarmak için birçok yatırım gerçekleştirirken bu tür davranışlara asla müsamaha göstermemiz mümkün değil. Bizim için önemli olan hastalarımızın şifa bulması ve verdiğimiz hizmetten memnun kalmasıdır. Konuyla ilgili gerekli her türlü önlemi almış bulunmaktayız. Duyarlı davranışınız için sizlere de çok teşekkür ederim” ifadelerinde bulundu.
Bizde Bartın Hergün Gazetesi olarak Doktor Osman Açıkgöz’e konuya gösterdiği hassasiyetten dolayı teşekkür ederiz.

 
Kaynak : Bartın Hergün
1000
icon
hande 26 Mayıs 2018 18:01

TC. kimlik numarası yazılı nüfus cüzdanınız ile gelmeniz gerekmektedir. Kimliksiz hasta kaydı yapılmamaktadır. (T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Uygulama Tebliğinin Kimlik Tespiti başlıklı maddesi gereğince hastanemizde Acil Haller dışında KİMLİKSİZ HASTA başvurusu kabul edilmeyecektir.")

0 0 Cevap Yaz
bar 4 Kasım 2016 14:36

yazık bunlara kendılerını bulunmaz hınt kuması zannediyorlar buyuk yerlerde görsünler ınsana degerı

1 0 Cevap Yaz
tanju 4 Kasım 2016 14:20

bu uygulamıyı kozcagız sağlım ocagındada yapılıyor, bır doktor aynı kımlıksız ıslemı yapmayıp emır geldı yazı geldı gıbı bahanelrle mısafır hastalrı osun normal hastalrıda aynı muameleye karsılasıyor

1 1 Cevap Yaz
sadettin 3 Kasım 2016 15:05

emin olunki bu bilgi islem taseron ise kadroya torenle alirlar egerki kadroysa makam mevki sahibi biri yaparlar neden yaparlar biliyomusunuz insanlari zora koydugu icin millete kafa tutsun diye bundan emin olun acildeki bilgi islem bile cocuklari kayit yapmiyo kimlik yok diye senin cocuk hastaymis kotuymus rahatsizmis onun hic umrunda degil bunlari hastanelerden atin iyilerini koyun oralara

1 1 Cevap Yaz
salih

valla zamanında millet hasta bakım personelinin bile karşısında el pençe divan duruyordu. şimdi hasta kayıt yapan memur egosunu tatmin etmiş çok mu... böyle duruma ve davranmalarına kimler musade veriyor düşünelim... şimdi

1 0
Konyalı 3 Kasım 2016 07:07

Nöbetçi memur hariç birde içerde doktorun ilaç kaydı yaptırdığı personel var biz acı içinde kıvranıyoruz çocuk ateşler içinde yanıyor o lakayit müzül dinliyor.Doktor müdahale etti sesini kısarmısın hastaya konsatire olamıyorum diye hiç beyfendinin umrunda değil

0 1 Cevap Yaz
Konyalı 3 Kasım 2016 06:58

Çifte standartçılar tanıdıklarına bırak kimlik sormayı gelmeden sıra alırlar.Oraya kendini beğenmiş artist leri koymuşlar ağada benim paşada benim diyor hepsini kovalayacaksın.Sizde acaba kendi başınıza böyle birşey gelmese aynı hassasiyeti gösterirmiydiniz?

1 1 Cevap Yaz
Pinar 3 Kasım 2016 03:15

Ozel e gidince kızıyorlar birde kayıt yapilmiyor bartın hastane peraonelleri herşeyi bak ediyor

0 0 Cevap Yaz
Dursun karakaş 3 Kasım 2016 02:18

Anlamadığım olay şu beni bu konuda biri bilgilendirsin çocuk hastanesinde çocuğun kimliği yok ise fakat tc kimlik nosu biliniyor ise neden kayıt yapamıyoruz desinler bir başka çocuğun kimlik nosu diyemi zaten çocukların sigortası olmasada devlet tarafından sağlık hizmeti alınamıyormukide bir başka çocuğun kimliği kullanılsın

0 1 Cevap Yaz
songul 3 Kasım 2016 00:38

Evet ayni sorun benim basimada geldi oglumun kimligini evde unuttun ama tc.sini biliyordum ve acildeki personel sira vermyordu acil doktoru ver dedikce doktora bile dikleniyordu cocugumun nefes almakta zorlaniyordu acil doktoru rica ediyorum verirmisin dedikce kendi bildigini yapiyordu hatta cocugum hastayken cocugumun hastaligiyla dalga geciyordu tüm yetkililere sesleniyorum hala bole sorunsuz adami niye hala orada tutuyorsunuz.

0 1 Cevap Yaz
Äýeýeañ 2 Kasım 2016 22:16

Bu yazıyı yazana selam olsun.

2 0 Cevap Yaz
Sağlık personeli 2 Kasım 2016 20:37

Birgün başıma gelen bir olayı anlatayım nüfüs cüzdanın ne kadar değerli olduğunu anlayın kimlik numarasıyla kayda gelen hastaya kayıt yapılmadı ardından hasta bir kimlikle geldi fakat fotoğraf la kişi uyuşmuyordu yine kayıt yapılmadı gitti gene geldi bu sefer gerçekten kendi kimliğiyle kayıt yapıldı aradan bir gün sonra hastaneye polis geldi meğer bu kişi kaçakmış ve aranıyormuş başkasının kimliğiyle sıra alamaya çalışıyormuş ve sonuç şahıs yakalanıp hapse konuldu

1 3 Cevap Yaz
salih

konunda haklı olabilirsin arkadaşım da bu gelen aile ve çocuğu.. bunla bağlantısını anlayamadım

1 1
devlet

Yürü git yalancı hangi çocuk aranır

1 0
İrfan comak 2 Kasım 2016 18:53

Savciliga bu personeller hakkinda suc duyurusunda bulunuyorum. İnsanlik disi davranis. Doktor oranin amiridir. Ac demesine ragmen acmamis. Sikayetciyim.

4 1 Cevap Yaz
Fatma civil 2 Kasım 2016 17:35

ordakilerin doktor edası öldürecek beni

4 2 Cevap Yaz
bartinli 2 Kasım 2016 17:07

Bakın bende hasta kayıt yapıyorum emin olun başkalarının kimlik nosu ile çok hasta geliyor.Bizlere nasıl emir verildiyse ona itaat etmek durumundayız. Düşünün sizin kimlik numarasıyla işlem yapıldı ve size yüklü miktarda muayene ücreti çıktı üstelik hiç dokdora ğitmeden peki ne yaparsınız hemen şikayet edip soruşturma actirirsiniz tabiki bu sizin doğal hakkınız soruşturma sonunda kaydı yapan memur yanar bunu birde böyle düşünün .He şöyle birsey olsa kimlik numarasını söylediğiniz zaman sistemde resim olsa yüz kontrolüne bakarak bu işlem olur burda kimsenin mağdur olmaması için sağlık bakanlığı bu uygulamayı başlaması gerekir o zaman ortada sorun kalmaz kimsede madur olmaz öğle değilmi saygilarimla

0 6 Cevap Yaz
İrfan

Acilde gorevli doktor kaydi ac diyor ve sen acmiyorsun. Peki doktor sizin amiriniz sayilmiyor mu acilin amiri degilmi. Emri baska nerden aliyorsunuz. Kayit acmayin cocuklar olsun emrimi bu.

3 1
bartınlı

yetişkinlerde haklı olabilirsiniz de çoçuk be kardeşim nüfus cüzdanında resim mi olacak . yanında annesi var. yapmayın böyle

1 2
suleyman 2 Kasım 2016 15:50

Hiç degişmiyo zaten her türlu gene vatandaş çilekeş

1 0 Cevap Yaz
bartınlı 2 Kasım 2016 15:18

onlar yine haklı cıkar biz haksız cıkartırlar sonrada mahkemeye verirler...ben epilepsi hastasıyım bundan 2 , 3 ay önce rahatsız oldum yani kısmi felc oldum rahatsızlıgımdan dolayı eşim korkmus bagırıp cagırmıs acilde sonrası maglum acil polikinliğinde calısan kişiler can güvenliğimiz yok diye eşimi mahkemeye verdiler ....

0 1 Cevap Yaz
seda 2 Kasım 2016 14:22

Hastayı görucek tabıkı ama bu kadar umursamaz bı tavır olamaz.. 31/10/2016 tarıhınde aynı hastaneye 13 aylık oğlumu getırdım kımlıgını evde aradım bulmadım kımlık fotokobısı vardı onla gıtmek zorunda kaldım bılgı ısleme gıttıgımde cocuk kucagımda fotokobıyle işlem yapamıcagnı soyledı durumu ızah ettım gayet lakayıt umursamaz bı tavırla cevaplar verdı kımse oraya keyfıne deger gıtmıyor ve bı takım torpıllerle oraya gelıyolar bu kadar lakayıt ve umursamaz bı memur olamaz bende kendısınden sıkayette bulundum ve en kısa zamanda ınsallah bu tur ınsanlara görevı ızah edılmelı dıye dusunuyorum orda onun görevı hastalara yardımcı olmak köstek olmak degıl !

2 1 Cevap Yaz
Vtndş 2 Kasım 2016 14:21

Bence duzeltmek gerek bazi seyleri Acil servisinde kayit yapan kisi memur bilgi islem degil.kimsenin hakkına girilmesin.evet bu konuda memur baya katı bende cok denk geldim.o hal ilanından dolayı kurumlara gelen emirle alakalı ifadesini duydum hep kaldı ki kimlik taşıma mecburiyetimiz var, bu heryerde gecerli belki bizler degil ama bu işi kötü amaclı kullananlar var.adam kendi vatandaşlık numarasıymıs gıbı soyluyo bı numara ama ne isim ne soyisim tutuyo ve soylediği vatandaşlık numarasıyla işini hallediyo.aslında hiç hastaneye gelmeyen hiç hasta olmayan şahıs kayıtlarda hasta olmuş,sureklı hastanelerde,amelıyatlar olmus,maaşından surekli kesintiler olmuş snra ögreniyo ki başkası onun vatandaşlık numarasını kullanmış.bunun gibi daha cok örneği bizlere ulaşıyo.lutfen herseyi tek taraflı düşünmeyin.aksi bi durum oldugunda neden kimliği olmayan birine işlem yaptınız denip memuriyetten bile atabilirler

0 11 Cevap Yaz
salih

TC nosunu verince baba anne doğum tarihi herşey çıkıyor. ben hatırlıyorum önceden SSK nomu söyledimmi bana kimlik bilgimi soruyordu memur cvp doğruysa işlemlerim oluyordu şimdi kişilerde ukalalık var sadece.

3 0
VATANDAŞ 2 Kasım 2016 14:14

KONUYA BİR AÇIKLAMA YAPMAK GEREKİRSE ACİLLERDE HASTA KAYITLARINI BİLGİ İŞLEM PERSONELLERİ DEĞİL NÖBETÇİ MEMURLAR YAPIYORLAR. BİLGİ İŞLEM PERSONELLERİ KAYITTAN SONRAKİ YANİ DOKTORLARIN HASTALARA UYGULAMIŞ OLDUĞU HİZMETLERİ SİSTEME GİRİYORLAR.SUÇLU İLAN EDİLİRKEN ÜNVANLAR KARIŞTIRILMAZSA KONUYLA İLGİSİ OLMAYAN KİŞİLER TOPLUM TARAFINDAN OLUMSUZ TEPKİLERE MARUZ KALMAMIŞ OLUR...

1 6 Cevap Yaz
bartınlı 2 Kasım 2016 13:55

ne güzel bilgi işleme sıradan ne oldoğu belirsiz torpilli siyaset uzantısi ile işe alırsan olacağı bu.hepsini yok .yerlerine imtian okul diploma derecesi.ile işe alım yapacaksın ..ki millete hizmet etsinler .çok bildiğim 4 yıllık ünüversite mezunları dururken .liseyi bile zarzor bitirenle şu an bilği işlemdeler

5 1 Cevap Yaz
Bartinli 2 Kasım 2016 13:13

Malesef ki cocuklarimizi 24 saat goturebilecegimiz oradan baska cocuk hastanesi yok benim cok sukur basima gelmedi ama cok denk geldim...

1 1 Cevap Yaz
Yusuf Berke 2 Kasım 2016 13:13

15 Temmuz darbe girişimi sonrası sağlık Bakanlığının almış olduğu tedbirlerden birisi de kimliksiz hasta kaydı yapılmaması yönünde.. Acil servis bu uygulamadan muaf mı onu bilmiyorum fakat olayı sadece hasta yönünden değilde çalışan yönünden de bakmak lazım iş güzarlık olarak nitelendirdiğiniz olay, çalışana tebliğ edilen bir uygulamadır...

1 15 Cevap Yaz
Tevfik Gökçimen 2 Kasım 2016 12:58

Burda sağlık personelini suçlamamak lazım.Kanun Hükmünde Kararname ve Ohal çıkalıdannbweinbütün tesmi dairelere kimliksiz işlem yapılmayacak diye talimat verilmişti kimliksiz dolaşmak bile yasak bu zamanda ve kaydı yapacak kişi hastayı görmek zorunda

0 12 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
 İÇİN RESME TIKLAYIN!