Amasra’da Termik Santral Protestosu

GÜNCEL 14 Temmuz 2017 15:37
Videoyu Aç Amasra’da Termik Santral Protestosu
A
a

Bartın platformu tarafından 2 bin 19 kişinin imzasıyla kararın iptali için açılan dava kapsamında tarlaağzı ve gömü de bilirkişi incelemesi yapıldı.

Hattat Enerji ve Maden Tic. A.Ş (HEMA) tarafından Amasra’ya yapılmak istenen termik santralle ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın “ÇED olumlu” kararını vermesinin ardından Bartın Platformu tarafından 2 bin 19 kişinin imzasıyla kararın iptali için açılan dava kapsamında Tarlaağzı ve Gömü de bilirkişi incelemesi yapıldı. İncelemeye katılan CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya heyetin en doğru kararı vereceğine inandığını ifade ederken Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın da heyete gerekli beyanlarda bulunduklarını ve Bartın’ı kaybetmemek için mücadele ettiklerini söyledi.
Hattat Enerji ve Maden Tic. A.Ş (HEMA) tarafından Amasra’ya yapılmak istenen termik santralle ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın “ÇED olumlu” kararını vermesinin ardından Bartın Platformu tarafından 2 bin 19 kişinin imzasıyla kararın iptali için açılan dava kapsamında  dün Tarlaağzı’nda bilirkişi incelemesi yapıldı. İncelemeye davacı taraf olarak Bartın Platformu üyeleri, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya ve İl Başkanı Mehmet Arslan, Bartın Barosu Başkanı Ferhat Parlatır da katılırken incelemede Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri, HEMA yetkilileri, Tarlaağzı ve Gömü Köyü muhtarları das yer aldı.
Geniş Güvenlik Önlemleri Alındı
Bilirkişi incelemesine ellerinde “Davamıza sahip çıkıyoruz” afişleriyle Amasra, İnkumu ve Bartın’dan gelen vatandaşlar da aynı zamanda vatandaşlar da katıldı. İnceleme öncesinde HEMA Tarlaazğı İşletmesi önünde ise güvenlik güçlerinin geniş güvenlik önlemleri aldığı görüldü. Mahkeme heyetinin ve bilirkişinin Tarlaazğı’na gelmesiyle birlikte inceleme süreci başlarken ilk inceleme santralin yapılacağı arazi üzerinde yapıldı.
AKIN: “Heyete Gerekli Beyanlarda Bulunduk”
 İnceleme esnasında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, bilirkişi heyetine konuyla ilgili beyanlarını ilettiklerini söyledi. Akın, “Şu anda termik santralin kurulmak istendiği bölgedeyiz. Bu bölgede hem termik santralin kurulmasıyla ilgili, hem lavvarla ilgili hem de kavşak suyu havzasının konulacağı küllerle ilgili bilirkişi heyeti geldi. Bununla ilgili avukatlarımız beyanda bulundu, müdahil arkadaşlar beyanda bulundu. Onunla ilgili bilgilendirdik. Biz Bartın Belediyesi olarak ve Bartın Platformu olarak asla termik santralin bu bölgede yapılmasını istemiyoruz. Zararlarını beyan ettik” dedi.
“Bartın’ı kaybetmek istemiyoruz”
Bartın’da her gün 100 bin kişinin kullandığı kavşak suyunun da yok olmasını istemediklerini kaydeden Akın, “Ayrıca Bartın’da her gün 100 bin kişinin kullandığı kavşak suyunun da yok olmasını istemiyoruz. Onunla ilgili havzaya gidecekler ve havzada tekrar bir fotoğraflama olacak. Biz DSİ’ye de başvurularımız yaptık. Mahkememizi de o yönde açtık. 1/100.000’lik planın değişmesiyle ilgili de karşı beyanlarımızda bulunduk. Bakanlığa da itirazlarda bulunduk. İnşallah bu süreç bizim yani tüm Bartın’ın istediği şekilde ilerler. Çünkü biz Bartın’ı kaybetmek istemiyoruz, Bartın mahvolsun istemiyoruz. Bizim tek gayemiz budur ve o yönde de çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmalarımızı hem hukuki yönde hem de yazışmalar anlamında yapıyoruz” dedi.

 
Kaynak : Hergün/Nurdan Eroğlu
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
 İÇİN RESME TIKLAYIN!