Amasralı ünlü profesör vefat etti

GÜNCEL 29 Mayıs 2018 12:00
Videoyu Aç Amasralı ünlü profesör vefat etti
A
a

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü sahibi sanat ve kültür tarihçisi Prof. Dr. Semavi Eyice, 96 yaşında hayatını kaybetti.

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü sahibi sanat ve kültür tarihçisi Prof. Dr. Semavi Eyice, 96 yaşında hayatını kaybetti.
Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi gören Eyice, organ yetmezliği dolayısıyla yaşamını yitirdi.
2011 yılında sanat tarihi dalında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'ne layık görülen Eyice, ayrıca Türkiye Bilimler Akademisi Bilim Ödülü'nün sahibi olmuştu.
ANNESİ ÇAKRAZ’IN KÖYÜNDEN BABASI AMASRALI!
Doğum yeri İstanbul olan Semavi Eyice’nin annesi, babası ve bütün ecdadı Amasralı. Oranın eski bir ailesi. Babaannesi Amasra’nın yakın köylerinden, Karadeniz kıyısındaki Çakraz köyünden. Dedesi Amasra’nın içinden. Osmanlı’ya kadar uzanan Eyiceler adlı geniş bir sülalenin ferdi.
Bartın Olay Medya olarak, Bartın Amasralı hemşehrimiz, Prof.Dr.Semavi Eyice Hocamıza Allah’tan rahmet; yakınlarına, sevenlerine ve akademi dünyasına başsağlığı diliyoruz.


 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
 İÇİN RESME TIKLAYIN!
 
Satılık Lüks Daireler