Arıt Çıkmaz Sokak Olmaktan Çıkıyor

GÜNCEL 6 Haziran 2017 18:28
Videoyu Aç Arıt Çıkmaz Sokak Olmaktan Çıkıyor
A
a

Son Dakika...Arıt Ulus'a bağlanacak...

İl Genel Meclisi, 2012’de belediye kapandıktan sonra İl Özel İdaresi’nin sorumluluk alanına giren Arıt’ı çıkmaz sokak olmaktan kurtarmak için kolları sıvadı.

İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun’un Arıt’ı Ulus’a bağlamak için yol yapacaklarını söyledi. Dursun, son meclis toplantısında konu hakkında pek fazla açıklama yapmazken Meclis, aynı zamanda bu yıl şehir merkezinde bulunan 18 temel eğitim ve lise okuluyla jandarma hizmet binaları ve lojmanlarının bakım, onarım ve doğalgaza dönüşümünü de gerçekleştirecek. Proje içinse İl Özel İdaresi 2 milyon 758 bin 500 TL bütçe ayırdı.

İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun başkanlığında toplanan Meclis Üyeleri toplantıda gündemde yer alan 3 maddeyi görüşüp karara bağladı. Meclis ilk olarak lise ve temel eğitim kurumlarının onarımı ile jandarma hizmet binaları ve lojmanlarının bakım, onarım ve doğalgaza dönüşümü projelerinin 2017 Mali Yılı Ek Çalışma ve Yatırım Programına alınmasıyla ilgili komisyon raporunu değerlendirdi. Görüşme öncesinde konu hakkında açıklamalarda bulunan Kenan Dursun bu kapsamda bu yıl 18 temel eğitim ve lise okuluyla jandarma hizmet binaları ve lojmanlarının bakım, onarım ve doğalgaza dönüşümünün gerçekleştirileceğini söyledi. Proje için 2 milyon 758 bin 500 TL bütçe ayrıldığını ifade eden Dursun, Bartın şehir merkezinde katı atık kullanan temel eğitim okulunun kalmadığını kaydetti.

“EĞİTİM HASSASİYETİMİZLE BİLİNİYORUZ”

2016-2017 döneminde şehir merkezindeki kamu kurumlarının ve okulların doğalgaza geçmesini hedeflediklerini dile getiren Kenan Dursun, şu açıklamalarda bulundu:

“Bildiğiniz üzere ilimizdeki temel eğitim okullarımızın bakım ve onarımını İl Özel İdaremizin öz kaynaklarından gerçekleştiriyoruz. Buna göre bütçe ayırıyoruz. Liselerin bakım ve onarımıyla ilgili ise ilgili bakanlıktan Özel İdaremize ödenek aktarılıyor. Biz bu konuda gerekli çalışmaları ve projelendirmeleri yapıyoruz ve bunları bakanlığa göndererek bakanlıktan ödenek talep ediyoruz. Bakanlık projelendirdiğimiz doğalgaz dönüşümleri ile bakım ve onarım işleri için bize gerekli ödeneği gönderdi. Eğitim Meclisimizin üzerinde hassasiyetle durduğu bir konu. Biz de diğer il genel meclisleri ile karşılaştırıldığı bu hassasiyetimizle bilenen bir meclisiz.

ABDİPAŞA’DA İMAM HATİP ORTAOKULUNA YAKINDA BAŞLANACAK

İl Özel İdaremizin 2009 yılına gelinceye kadar ne yazık ki eğitime ayıracak çok fazla bütçesi yoktur. O günün şartlarında 9-10 milyon TL’lik bir bütçeye sahip olan bir özel idareydik. Ama zor şartlar altında da dahi Bartın Fen Lisesi ve yurt inşaatını yapmayı başardık. Bu proje için 3 yıllığına borçlandık ama gayretli çalışmalar sonucunda bu borcu 1 yıl da bitirmeyi de başardık. 2009 yılından sonra ise her yıl kendi öz kaynaklarımızla bir okul yapabilme hedefini koyduk ve bu doğrultuda da çalışmalarımızı gerçekleştirdik. Şuanda Hasankadı İmam Hatip Ortaokulunu yapıyoruz. Bundan sonra da Abdipaşa’da İmam Hatip Ortaokulu yapacağız. Abdipaşa’da arsadan dolayı bir takım sorunlar yaşadık ama o sorunlar çözüldü. Çok yakında da bu okulumuzun inşaatına başlayacağız.

“Şehir merkezinde doğal gaz kullanmayan temel eğitim okulu kalmadı”

Meclis olarak 2016-2017 döneminde biz şehir merkezindeki kamu kurumlarının ve temel eğitim okullarının tamamının doğal gaza dönüştürülmesini hedefledik. Sayın Valimiz de bu konu üzerine hassasiyetle duruyor. Herkesin bildiği gibi artık doğal gaz şehir merkezinde her yerde bulunuyor. Şehir merkezindeki hava kirliği oranının daha da azaltılması için okullarımızın ve kamu kurumlarımızın  doğal gaza dönüştürülmesi gerekli. Gönül rahatlığıyla ifade edebilirim ki artık şehir merkezinde katı atık kullanan temel eğitim okulumuz kalmadı. Biz Bartın daha güzel olsun daha temiz bir havaya sahip olsun istiyoruz.”

PLANDA KANALİZASYON ARITMA TESİSİ İÇİN DEĞİŞİKLİK

Kenan Dursun’un bu açıklamalarının ardından Meclis Üyeleri komisyondan gelen rapor doğrultusunda lise ve temel eğitim kurumlarının onarımı ile jandarma hizmet binaları ve lojmanlarının bakım, onarım ve doğalgaza dönüşümü projelerinin 2017 Mali Yılı Ek Çalışma ve Yatırım Programına alınmasına oy birliğiyle karar verdi. Meclis daha sonra kanalizasyon arıtma tesisi için Arıt Köyü Nazım ve Uygulama İmar Planında değişiklik yapılmasına dair komisyon raporunu görüştü.

“ARIT’I DEVRALDIĞIMIZDA 2,5 MİLYON TL BORÇ VARDI”

Arıt’ın 2012 yılında nüfusu 2 binin altına düştüğü için belde olmaktan çıkarıldığını ve Arıt Belediyesinin de kapatıldığını hatırlatan Kenan Dursun, köy statüsüne düştüğü için İl Özel İdaresinin sorumluluk alanına girdiğini söyledi. 2012’den bu yana Arıtlılara belediyenin yokluğunu hissettirmemek için büyük bir gayretle çalıştıklarını ifade eden Dursun, şunları söyledi:

“Arıt biliyorsunuz 2012 yılına kadar belediydi. 2012 yılında çıkan Torba Yasa ile Arıt Belediyesi kapatılan belediyeler arasında yerini aldı. Tabi Arıt kapatıldıktan sonra köye dönüştü. Köye dönüşen Arıt dolayısıyla Özel İdare’nin görev ve sorumluluk arasına giren köyler arasında yerini aldı. Arıt Belediyemizin önemli çalışmaları vardı. Bunların bir tanesi alt yapı kanalizasyon işi bir tanesi de içme suyu şebekesiydi. Belediye bu çalışmalara önem vererek tamamladı. Ama biz Arıt’ı devraldığımızda yaklaşık 2,5 Milyon TL borçla ve alt yapı çalışmalarından dolayı yolu olmayan mahalle sokaklarıyla karşı karşıya kaldık. Bu dönem halkın tepkisi gerçekten yüksekti. Biz buradaki çalışmalarımızda Arıt’taki 5 mahalleye çok önem verdik. Bir yıl içerisinde 20 kilometre kilitli parke taşı ve asfalt çalışması gerçekleştirdik. 2,5 milyon TL’lik borcu da 1 yıl gibi bir sürede ödedik.

TESİS ARSASI TARIM ARAZİSİ OLMAKTAN ÇIKARILACAK

Arıt’a hiç bir zaman “Belediyemiz kapandı, ortada kaldık” dedirtmedik. Biz üzerimize düşen görevi sorumluluğu Arıt’ta diğer ilçelerimizde beldelerimizde olduğu gibi yerine getirdik. Şimdi bizler belediyeden bize devrolan bu alt yapı şebekesini hayata geçirmemiz gerekiyor. Belediyeden bize bir miras daha kalmıştı. O da 2016 yılında İller Bankası tarafından hazırlanan Arıt 1/1000, 1/5000’lik uygulama imar planları Mecliste onaylandı. Şimdi ise kanalizasyon arıtma tesisi için tarım alanı gözüken bir alanı arıtma tesisi olarak imar planımıza işlemiş olacağız. Bu yönde planda bir değişiklik yapacağız.

“ARIT’U ULUS’A BAĞLIYORUZ”

Bir diğer çalışmamız ise Arıt’u Ulus’a bağlıyoruz. KÖYDES programında asfaltlanması da var. Kayacılardan Ulus’a Arıt’ı çıkmaz sokaktan kurtaracağız. Mademki Arıt’a standarttı yüksek bir yol ile ulaşıyoruz. Madem ki Arıt’ta nüfus az ama bunu geliştirmenin yolu bir Küre Dağlarının öne çıkması iki oradan Ulus’a bağlanmak. Bunu hep birlikte başaracağız.”

GÜZELCEHİSAR LAV SÜTUNLARI PROJESİNE BAKKA’DAN HİBE

Dursun’un bu açıklamalarının ardından konuyu değerlendiren Meclis Üyeleri imar planda komisyondan gelen rapor doğrultusunda değişiklik yapılmasına oy birliğiyle karar verdi. Meclis son olarak Güzelcehisar Lav Sütunları ve Sahilinin Turizm Rekreasyon Amaçlı Peyzaj Uygulama Projesinin 2017 Ek Çalışma ve Yatırım Programına alınmasıyla ilgili konuyu görüştü. Projenin İl Özel İdaresi, Bartın Üniversitesi ve Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan ortaklaşa bir proje olduğunu ifade eden Dursun, “Güzelcehisar’la ilgili bir diğer gündem maddemizi 3. oturumumuzda görüşmüştük. Güzelcehisar’da şuanda 2 tane projemiz var. 6’ncı gündem maddemiz Güzelcehisar’da bizim 6 yıldır mücadelesini verdiğimiz koruma amaçlı imar planımızdı. Bu da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca onaylanan bir plandır. Plana itirazlar oldu Meclisimiz de bunu komisyon raporları doğrultusunda değerlendirdi ve itirazları reddetti. Bizim 14 kilometrelik sahil şeridimizde denize girilebilir olan plajlarımız var ve Güzelcehisar’da bunlardan bir tanesi. Öncelikle koruma amaçlı imar planı artık tamam, oradaki arkeolojik ve doğal sitlerden kaynaklanan bir koruma planımız var. Bu plan eksiksiz olarak şuan yürürlükte bulunan bir planımız. Bütün argümanları kullanmaya çalışıyoruz Buna mukabil Özel İdare ile Kültür ve Turizm Müdürlüğü’müzle yapmış olduğumuz ortaklaşa bir çalışmamız daha var. Bu proje de Güzelcehisar’da bulunan lav sütunlarıyla alakalı. Lav sütunlarını turizme açma konusunda İl Özel İdaresi ile Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nün ilgili müdürlükleri çalışmalar yaptı. İşin içerisine Üniversitemizi de dahil ettik ve sonuç itibariyle buraya Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı’ndan hibe alacağız” dedi.

PROJE ONAYLANDI

Projenin onaylandığını kaydeden Dursun, “Proje onaylandı, inşallah Özel İdare’miz de buna finans ortağı olacak. Böyle yaptığımız çalışmaların örnekleri de var. Bartın’a maksimum desteği alabilmek için bütün argümanları kullanmaya, bütün kanalları açık tutmaya çalışıyoruz. Güzelcehisar çok güzel bir hal alacak Güzelcehisar Koruma Amaçlı İmar Planıyla bütünleşerek diğer peyzaj işleri, iskele işi, lav sütunlarına ulaşan bu iskeleyi de seyir terasıyla birleştirerek buraya kazandırdığımızda, Güzelcehisar yolunu da daha geniş bir şekilde açabildiğimizde buradaki turizm sirkülasyonunu daha güzel hale getireceğiz. Buradaki günübirlik hayatı da kolaylaştırmaya çalışmış olacağız. Proje bittiğinde inşallah çok güzel bir Güzelcehisar’la karşılaşacağız. Güzelcehisar hem Koruma Amaçlı İmar Planıyla hem de lav sütunları projesiyle bütünleştiğinde çok güzel hal alacak. Biz de Özel İdare ve Meclis olarak alt yapı, kanalizasyon ve yol işlerini hızlı bir şekilde tamamlayacağız. Bu çalışmalarımızı elimizin uzandığı her noktaya taşımaktır” şeklinde konuştu.

Meclis Üyeleri ise projeyle ilgili dosyayı  görüşülmek üzere Sanayi, Ticaret ve Turizm Komisyonu, Eğitim ve Kültür Hizmetleri Komisyonu ve Plan ve Bütçe Komisyonuna oy birliğiyle havale etti.

Kaynak : Hergün_Nurdan Eroğlu
1000
icon
ibrahim Güner. Toki Bartın. Tanıyan tanır bilir. 6 Haziran 2017 20:04

Arıt yol ulaşımı bakımından zaten yolu var. Eğer resmi olarak Ulus ilçesine bağlarsanız Şahidi Kuşçunun hata güvensizliğnden belediyenin kapanıp açtığı yara sorunlar büyür. Yeter artık Arıt'ın kaderiyle oynamayın.Gücünüz yetiyorsa Arıta iyilik yapacaksanız Arıt Ören köyü üzerinden Cide karayolu bağlantısını yapın. Bu konuyu her platformda tartışır doğrılığunu yanlışını izah ederim.İlgililere duyurulur Saygılar.

1 2 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
 İÇİN RESME TIKLAYIN!
 

Satılık Lüks Daireler