Baraj inşaatlarında çalışmalar hızlandı

GÜNCEL 21 Mart 2016 22:42
Videoyu Aç Baraj inşaatlarında çalışmalar hızlandı
A
a

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, beraberinde Kozcağız Belediye Başkanı Mustafa Karama, AK Parti Kozcağız Belde Başkanı Mürşit Açıkgöz, İl Genel Meclis Üyesi Regaip Bayraktar, DSİ Bartın Şube Müdürü Sançar Biçer ile birlikte Kozcağız ve Kışla Barajı inşaatlarında incelemelerde bulundu.

Kirazlıköprü, Kozcağız ve Kışla Barajları 2017’de Tamamlanacak

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof.Dr.Veysel Eroğlu'nun iştiraki ile 9 Temmuz 2014 günü temeli atılarak yapımına başlanan Kozcağız Barajı ile Kışla Barajı şantiyelerini ziyaret ederek, çalışmalar hakkında Bartın DSİ Şube müdürü Sançar Biçer ve yüklenici firma yetkililerinden bilgi alan Milletvekili Tunç, Kozcağız ve Kışla baraj inşaatlarında incelemelerde bulunarak çalışanlara da kolaylıklar diledi. Milletvekili Tunç, Kozcağız, Kışla ve Kirazlıköprü baraj inşaatlarının taahhüt edilen tarihlerde tamamlanması için çalışmaların titizlikle sürdüğünü, Bartın için çok önemli olan bu dev yatırımları Bartın'a kazandırmak için gerekli hassasiyeti gösterdiklerini  söyledi.

Yatırımlar, Taşkın Koruma, İçme Suyu, Tarımsal Sulama ve Elektrik için

Milletvekili Tunç, Bartın için çok önemli olan, Bartın'ı taşkın riskinden koruyacak olan ve aynı anda temellerini attıkları üç önemli barajın aynı zamanda tarımsal sulamayı da gerçekleştireceğini, Kirazlıköprü barajının HES ile elektrik de üreteceğini, Kozcağız Barajının da Bartın ve Amasra'nın içme suyu ihtiyacını karşılayacağını söyledi.

Milletvekili Tunç, Bartın’da DSİ’nin yatırım programında iki adet gölet inşaatı bulunduğunu da belirterek, bunlardan birinin Ulus Eldeş göleti olduğunu ve yapım ihalesinin gerçekleştirildiğini, diğer projenin ise Kurucaşile Aydoğmuş göleti olduğunu ve proje çalışmalarının devam ettiğini önümüzdeki günlerde bu göletin de yapım ihalesinin gerçekleştirileceğini söyledi.

Eldeş göleti, 870 dekar araziyi sulayacak ve Ulus’un içme suyu problemini kökten çözecek

Ulus Eldeş Göleti ve Sulama Tesisinin Karakuz Deresi üzerinde inşa edileceğini belirten Milletvekili Tunç, proje ile 870 dekar arazinin sulanacağını ayrıca Ulus İlçesine yılda 1,2 milyon m3 içme suyu sağlanarak, Ulus’un içme suyu probleminin kökünden çözüleceğini söyledi.

Aydoğmuş göleti 390 dekar araziyi sulayacak, Kurucaşile ilçesinin su problemini çözecek

Kurucaşile Aydoğmuş Göleti ve Sulama Tesisinin ise Tekkeköy Deresi üzerinde inşa edileceğini belirten Milletvekili Tunç, bu göletin de 390 dekar araziyi sulayacağını, yine Kurucaşile İlçesine yılda 750.000 m3 içme suyu sağlanarak Kurucaşile ilçesinin içme suyu probleminin de çözülmüş olacağını söyledi.

26 Adet Taşkın Koruma Çalışması Tamamlandı, 15 Adet Taşkın Koruma Çalışması devam ediyor

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Bartın’da her alanda dev yatırımlara imza attıklarını, bu yatırımlarda Devlet Su İşleri yatırımlarının da büyük yer tuttuğunu belirterek, halen Bartın'da 3 adet baraj, 2 adet gölet, ırmak ıslah projesi ve içme suyu projesinin gerçekleştirilmekte olduğunu, 26 adet taşkın koruma çalışmasını tamamladıklarını, 15 adet taşkın koruma çalışmasının da devam ettiğini söyledi.

Milletvekili Tunç, Abdipaşa belde merkezindeki beş adet dere, Kurucaşile ilçe merkezindeki dereler, Kumluca beldesi Kumluca çayı, Ulus ilçe merkezi Ulus çayı ve Çerçi deresi taşkın koruma inşaatı ile Üniversite kampüsünden geçen Merkez Kutlubeyyazıcılar köyü ana deresi taşkın koruma inşaatlarının yapımına başlandığını belirterek, Bartın’ın il merkezinde de Gecen Köyü deresi, Kavallar Subalığı dereleri, Esentepe derelerinin yapımının tamamlandığını Merkez Tuna Mahallesi Hasanlar deresinin de ihale hazırlığının yapıldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu ve Bakan Eroğlu'na Teşekkür

Milletvekili Tunç, “DSİ’nin Bartın’da gerçekleştirmiş olduğu yatırımlar için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’na, Orman ve Su işleri Bakanımız Veysel Eroğlu’na DSİ Genel Müdürlüğü ve Bölge Müdürlüğü yetkilileri ile müteahhit firma çalışanlarına teşekkür ediyorum.” dedi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
 İÇİN RESME TIKLAYIN!