Bartın barosunda Parlatır güven tazeledi

GÜNCEL 24 Ekim 2016 09:44
Videoyu Aç Bartın barosunda Parlatır güven tazeledi
A
a

Bartın Barosu Olağan Genel Kurulu yapıldı.

2 yılda bir yapılan Olağan Genel Kurulda tek liste halinde yapılan seçimlerde mevcut Başkan Avukat Ferhat Parlatır, güven tazeleyerek yeniden Bartın Barosu Başkanı oldu.
 
Bartın Barosu Olağan Genel Kurulunu cumartesi günü gerçekleştirdi. Kültür Merkezi'nde yapılan genel kurula Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, AK Parti Bartın İl Başkanı Avukat Hüseyin Manav, Bartın Belediyesi Başkan Yardımcısı Hüseyin Taner Çetin ve Baro üyesi avukatlar katıldı.  Eski Baro Başkanı Avukat Kamil Altan'ın divan başkanlığına seçildiği kongre Saygı duruşu ve istiklal Marşı ile başlarken Bartın Barosu Başkanı Avukat Ferhat Parlatır kongrenin açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Parlatır kongrede yaptığı konuşmada Bartın Barosu tarafından yaptırılacak olan hizmet binası ile ilgili açıklamalarda bulundu. Parlatır konuşmasında şu ifadelere yer verdi:       
 
 "BARTIN BAROSU HİZMET BİNASININ ARSASI BELİRLENDİ"
 
"Baro başkanlığına 2 yıl önce aday olduğumda Baro Hizmet Binası yapmak için Genel Kurul da söz vermiş ve seçilir seçilmez yönetim kurulumuzla birlikte çalışmalara başlamış ancak Bartın'ın şu anda en büyük sorununu olan arsa sorunu ile karşılaşmış; bedeli karşılığında Bartın'daki tüm kamu kurum ve kuruluşlarından hatta meslek kuruluşlarından bu konuda bize yardımcı olunup olunamayacağı konusunda görüşmeler yapılmış ancak Baromuza bina veya yer bulunamamıştır. Bıkmadan usanmadan 16 aylık ilimizde yapılan çalışma sonucu ve en az 10 kez Türkiye Barolar Birliğince Ankara da bizzat yapılan görüşmeler sonucunda Gayrimenkul danışmalık firmalarında alınan 3 ayrı ekspertiz raporu doğrultusunda Bartın en gözde yerinde ve anayol kenarında olan arsa 2 aylık pazarlık sonucunda ekspertiz raporunda belirtilen değerin altında olmak üzere Baro Hizmet Binası yapılmak üzere Baromuz adına tescil olmak kaydı ile kazandırılmıştır.
 
"YAKIN BİR SÜREDE ÇALIŞMALAR BAŞLAYACAK"
 
Yıllardır eksikliği duyulan Baro hizmet binası sorununun ilk aşaması çözülmüş; yakın bir sürede Türkiye Barolar Birliği'nde yapılan görüşmeler neticesinde projelendirme ve inşaat aşaması da başarıyla tamamlanacaktır. Bu tarihi süreçte benimle birlikte hiç bir karşılık beklemeksizin zaman, emek ve değerli fikir sunan Yönetim Kurulu üyelerimize sizler adına teşekkürlerimi sunuyorum. Ve bu süreçte desteklerini esirgemeyen Türkiye Barolar  Birliği Başkanı Prof. Dr. Av. Metin Feyzioğluna ve yönetim kuruluna meslektaşlarım adına buradan bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum.
 
PARLATIR TERMİK SANTRAL MÜCADELESİNE DEĞİNDİ
 
Çevre Şehircilik Bakanlığının Amasra ya       kurulması düşünülen termik santral ile ilgili ÇED sürecinin nihai kararının Bakanlık tarafından imzalanarak 'olumlu' bir karar olarak kamuoyuna açıklanmasının hemen akabinde Bartın Platformu toplanarak hukuksal mücadele kararı almış bulunmaktadır. Bartın Platformu içerisinde Baromuzda meslektaşları da hukuksal mücadeleye destek vermektedir. Bartın için Amasra için yıllardır gösterilen çevre ve doğa mücadelesi altını çizerek söylüyorum "bazı tuzu kuru kimselerin yatırım düşmanı faaliyeti" değildir. Çevre hakkını savunan ve Amasra gibi doğal, tarihi çevre ve ekolojik yönden eşi benzeri olmayan bölgemize sahip çıkan, vatandaşlık görevini yerine getiren herkes, geleceğimizin kurtarılması adına, büyük çıkarlara karşı yürütülen onurlu ve kahramanca bir çaba içerisindedir.                     Bu çabayı takdir etmek yerine karalamaya çalışanları kınıyorum.
 
"DAVA AÇMA HAZIRLIĞINDAYIZ"
 
Ve bugün yine bir dava açma hazırlığındayız; süremiz kısıtlı olup vatandaşlarımız için dava açma konusunda kurulan il merkezinde ve Amasra'daki stantlara vekalet vermeleri hususunda yoğun bir katılımları bulunmaktadır. Bartınlı ve kendisini Bartınlı gibi hisseden vatandaşlarımız Türkiye de daha evvel 42 bin  kişi sayısı ile Termik Santrale karşı itiraz, dilekçesi vermiş olup bugün de binlerce davacısı ile hukuk mücadelesi başlatma adresindedir. Bartın Tarihine damga vurmak isteyen Mahkeme kararında davacı olarak isminin yer almasını isteyen; dava yolu ile sesini duyurmak isteyenlere dava açma süresinin dolmak üzere olduğunu ve acilen platform stantlarına yada baromuza başvurmaları gerektiğini buradan  bir kez daha hatırlatmak isterim. Termik santral yapımının iptal kararı   çıkıncaya kadar hukuksal olarak mücadelemiz devam edecektir.
 
"OLUMLU KARAR ÇIKACAĞINA İNANIYORUZ"
 
Çağ açıp çağ kapatan;  Fatih Sultan Mehmet Han İstanbul fetihten 6 yıl kadar sonra, Amasra' yı fethetmek üzere, askerle yola çıkar ve Bakacak "tepesinde, şahlanan kır atının üzerinden Amasra' yi ilk defa gören Fatih Sultan Mehmet, şehrin güzelliğini uzun uzun seyretmiş, dalgalarında hala Amastris' in güzelliği saklı olan şehre bakıp, yanındaki Lala' sına büyülenmiş bir şekilde "Lala lala, acep Çeşm-i Cihan bu mu ola(dünyanın gözbebeği )demiştir... Evet dünyanın gözbebeği çeşmi cihan Amasra' ya Bartın' a sahip çıkıyor; Amasra da Termik Santral kurulamayacağı yönünde Türk Milleti Adına karar veren Bağımsız Yargıdan olumlu karar çıkacağına inanıyoruz.
 
PARLATIR, AVUKATLARIN SORUNLARINI ANLATTI
 
Baro başkanlığı dönemimde Bartın Barosu ve Baroların bir Sivil Toplum Kuruluşu olmadığını Anayasanın 135. maddesinde ifadesini ve dayanağını bulan Kamu Kurumu niteliğinde Meslek Kuruluşu olduğunu bilinci ile hareket etmiş ve her fırsatta dile getirmiş bulunmaktayım. Bu çalışmalarımın karşılığını görmekten büyük bir onur ve gurur duydum. Bartın Barosu Yönetimi olarak her zaman hukuku ve demokrasiyi egemen ve üstün kılmak adına çalışmalarımızı sürdürdük, avukatlar ve baro olarak, demokrasiye, adalete, barışa, hukuk devletine, hukukun üstünlüğüne ve insan haklarına saygıya yürekten bağlıyız. Adalet bir düşünce ve davranış biçimidir, ahlak ve dürüstlük İle az çok eşit anlamdadır. Öyleyse, hem kendi ülkemizde, hem de dünyada adaleti gerçekleştirmek biz avukatların görevidir. Ülkemizde avukatların bu kutsal görevi yürütürken mesleki problemlerinin de acilen çözümüne ihtiyaç vardır. Gerek hukuk eğitimi gerekse Avukatlık Kanunun acilen gözden geçirilip yeniden düzenlemeler yapılmalıdır. Her meslekte günümüzde faaliyet alanı genişletilirken Avukatlık mesleğinin faaliyet alanlarının yerinde sayması ve ülkemizin büyüme hızının kat ve kat üstünde her yıl avukat sayısının artması mesleğin kan kaybına, itibarsızlaşmasına yol açmaktadır. Fiilen var olan işçi işveren avukatlığı artık yönetmelikle düzenlenen bir hal almıştır. Avukatlık mesleği tarih oyunca en kutsal bir meslektir bu mesleğin ülkemizde itibar kaybı adalete olan inancın da kaybı olacağı aşikârdır. Son olarak ise Ulu Önder Atatürk ün sözleri ile konuşmamı tamamlıyorum: Devlet halinde teşkilatlanmış bir insan toplumu anayasasında, adalet kuvvetinin bağımsızlığının Önemini açıklamaya gerek yoktur. Milletlerin yargı hakkı, bağımsızlığının birinci şartıdır. Adalet kuvveti bağımsız olmayan bir milletin devlet olarak varlığı kabul edilemez. Atamızın bu sözlerini bir kez daha anımsatarak tüm meslektaşlarıma adalet hizmetinde başarılar dilerim."
 
AKIN: "BU DÖNEMDE BAROLARIN ÖNEMİ DAHA DA BÜYÜK"
 
Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın ise kongrede yaptığı konuşmada şu ifadelerde bulundu: "Gerçekten Türkiye'nin hem içte hem dışta büyük sıkıntılar çektiği bu dönemde Baroların kongreleri gerçekleşiyor.                       Dış güçlerin çok olduğu ve içeride de hainlerin bol olduğu bir memlekette yaşıyoruz. Baroların bu birlik ve beraberliği hukuka saygısı bireylerin hakkını savunması çok önemli. Bu noktada da baroların önemi çok büyüktür.  Hainliklerin olduğu bir Türkiye'de şu anda birlik ve beraberliği sağlamamız çok önemli. Bu noktada bu genel kurulun hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.
 
"KAVŞAK SUYUNUN YOK EDILME IHTIMALI VAR"
 
Termik santral meselesi de çok önemli. Acaba bundan sonra ne olura bakmadan hareket etmek lazım. Biz 200'li yıllarda çevre birlikteliği ile beraber çok mücadele ettik mobil santralde. Olurdu olamazdı imzatan çıktı çıkmadı meselesini halkın isteği noktasında Bartın'da kurulmasını önledik. Şimdi yine termik santralle karşı karşıyayız. Ben şahsım mesleğim ve siyasi fikirim olarakda enerjiye karlı birisi değilim. Hiçbirimiz değiliz. Termik santrale de karşı değilim. Ben yerine karşıyım.  Yeri itibariyle sıkıntılı. Ama biz belediye olarak başka bir şeye daha karşıyız. Karşı olduğumuz şey kavşak suyunun yok edilme ihtimali.
 
"KURUMSAL OLARAK MAHKEMEYE VERECEĞIZ"
 
Günde 700 ton ila 800 ton kavşak suyunu Bartın kullanıyor. Ortalama günlük 25 bin TL ile 50 bin TL milli gelire katkısı var kavşak suyunun. Bu yerin onlara göre üst tarafına bize göre hemen üstüne havzanın üzerine kül depolama sahası yapılacak.  Teknik olarak sızdırmazlık yapılacak diyorlar. Ya sızdırırsa. Bunun içinde biz mahkeme hazırlığındayız. Kurumsal olarak mahkemeye vereceğiz. Biz yarın görevden gittiğimizde buna da sahip çıkamadın mı noktasında olmayacağız. Bu hukukla olacak bu sizlerle kanunla kanuni hakkımızla olacak. biz devletin birlik ve beraberliğini nasıl savunuyorsak  çevre hakkımızı da savunacağız. Başta ifade ettiğim gibi barolarımızın ve avukatlarımızın burada önemi çok çok fazla. Bu mücadeleye devam etmemiz lazım."Yapılan konuşmaların ardından ise kongredeki gündem maddeleri sırasıyla yapılarak seçime geçildi. Gerçekleştirilen seçim sonrasında ise mevcut Bartın Baro Başkanı Avukat Ferhat Parlatır güven tazeleyerek yeniden Bartın Barosu Başkanlığına seçildi.         

 
Kaynak : Bartın Hergün- Nurdan Eroğlu
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
 İÇİN RESME TIKLAYIN!