Bartın’da 185 Kişi İçin İş Fırsatı

GÜNCEL 23 Eylül 2019 08:28
Videoyu Aç Bartın’da 185 Kişi İçin İş Fırsatı
A
a

Başvurular bugün itibariyle başladı.

Bartın'da Toplum Yararına Çalışma Programı (TYP) kapsamında okullara temizlik görevlisi olarak 150, güvenlik görevlisi olarak da 35 olmak üzere toplam 185 kişinin işe alınacak. TYP’den yararlanarak iş sahibi olmak isteyenler  23-27 Eylül tarihleri arasında Türkiye İş Kurumu’na (İŞKUR) başvurması gerekiyor. 
Başvurular 23-27 Eylül tarihleri arasında İŞKUR’a yapılacak, 2 Ekim’de noter huzurunda kura çekilecek ve 7 Ekim’de işbaşı yapılacak.
7 Ekim’de iş başı yapılacak
İŞKUR Toplum Yararına çalışma programı kapsamında okulların temizlik ve güvenlik işleri için 9 ay süre ile işçi alınacak ve aynı adresten sadece 1 kişi, aile gelir düzeyinin 1,5 katını aşmayan kişiler  başvuruda bulunabilecek
Katılım şartları nelerdir?
Kuruma kayıtlı işsiz olmak, 18 yaşını tamamlamış olmak, emekli ve malul aylığı almıyor olmak ve öğrenci olmamak (açık öğretim ve açık lise öğrencileri hariç).
Katılımcılar nasıl seçilmektedir?
Katılımcıların seçiminde uygulanan 3 ayrı yöntem bulunmaktadır. Her Programın niteliğine göre bu yöntemlerden hangisinin kullanılacağı Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından belirlenir.
Noter kurası yöntemi, liste yöntemi, yüzde 80  noter kurası, yüzde 20 liste yöntemi.
İstihdamında güçlük çekilen aşağıdaki gruplar Birinci Liste, bunlar dışında kalanlar İkinci Liste olacak şekilde tasnif edilecektir. Aşağıdaki grupların hepsi Birinci Liste’ye dâhil edilecek olup, gruplar arasında herhangi bir öncelik sıralaması bulunmamaktadır; Birinci listedeki başvuranlar tamamlanmadan 2. listeden başvuranlar yararlanıcı olamayacaktır.
Kadınlar, 35 yaş üstü bireyler, engelliler, eski hükümlüler, terörle mücadelede malul sayılmayacak şekilde yaralananlar, TYP’nin başvuru süresi sona erdikten sonra yeni katılımcı başvurusu alınamaz.
2017 yılında, TYP katılımcı seçiminde hakkaniyetin ve toplumsal huzurun sağlanması adına ‘’başvuru başlangıç tarihi aynı olan TYP’lere Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre (ADNKS) aynı adreste ikamet eden kişilerden yalnızca birinin katılabileceği’’ ve ‘’ADNKS’ye göre aynı adreste oturanların, programa başvuru yapılan tarih dikkate alınarak gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının net asgari ücretin üç katını aşması halinde söz konusu adreste oturan kişilerin TYP’ye katılamayacağı’’ yönünde de düzenlemeler getirilmiştir.
Katılımcılara hangi ödemeler yapılmaktadır?
Asgari ücret (2.020,90 TL). Vergi ve sosyal güvenlik prim giderleri (1.113,14 TL)
TYP hangi alanlarda uygulanmaktadır?
Çevre temizliği, kamusal altyapının yenilenmesi,  Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda çevre düzenlemesi, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda bakım onarım ve temizlik işleri yapılması, Restorasyon, tarihi ve kültürel mirasın korunması, ağaçlandırma, park düzenlemeleri, vadi ve dere ıslahı, erozyon engelleme çalışmaları.
TYP uygulama süresi kaç aydır?
TYP uygulama süresi, her bir program için en fazla 9 aydır. 27 Eylül 2017’de, 1 Ocak 2018’den itibaren başlangıçta sözleşmede belirlenen TYP süresinin sonradan uzatılamayacağına dair hüküm getirilmiştir.
Kimler TYP’den yararlanamaz?
İŞKUR tarafından düzenlenen bir kurs veya programdan (girişimcilik eğitim programı ve çalışanların mesleki eğitimi hariç) yararlanmış olan işsiz 6 ay geçmeden TYP’ye başvuramaz.
Mazeretsiz olarak TYP’den ayrılanlar veya kendi kusuru nedeniyle ilişiği kesilenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP’ye başvuramaz.
Yararlandığı TYP bittikten sonra Kurum tarafından teklif edilen niteliklerine uygun en az üç iş teklifini mazeretsiz olarak kabul etmeyenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP’ye başvuramaz.
Herhangi bir kurs ya da programa katılmama yönünde yaptırım uygulanan kursiyer veya katılımcı yaptırım süresince TYP’den de yararlanamaz.
Devam ettiği bir TYP ile mazeretli ya da mazeretsiz ilişiği kesilen katılımcı aynı TYP’ye tekrar katılamaz.
TYP’den ikinci kez yararlanılabilir mi?
TYP’den programa başlandığı tarihten itibaren bir sene içinde en fazla 9 ay süreyle yararlanma imkânı bulunmaktadır. Ancak, 9 ay bittikten sonra 3 ay bekleyerek yeni bir programdan faydalanılabilmektedir.
Bir katılımcı 27 Eylül 2017 tarihinden itibaren TYP’den en fazla 24 ay yararlanabilir.
TYP’de izin süresi ve devamsızlık hakkı ne kadardır?
Katılımcıların TYP’ye devamı zorunludur.
Ancak katılımcılar, yüklenici ve Kuruma bilgi vermek ve Kurum ve yükleniciden onay almak şartıyla TYP süresince 14 gün ücretsiz izin kullanabilmektedirler. Ücretsiz izin kullanılan dönemde katılımcıya herhangi bir ücret ödenmez.

Kaynak : Nurdan Eroğlu/Bartın Hergün
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
 İÇİN RESME TIKLAYIN!