Bartın’da ağaçlar bir bir kuruyor!

GÜNCEL 12 Eylül 2017 17:29
Videoyu Aç Bartın’da ağaçlar bir bir kuruyor!
A
a

Bartın genelinde kısa sürede kuruyan ağaçlar köylüleri tedirgin etti.

Şimşir ağaçları büyük tehlike altında
Bartın genelindeki ormanlarda sıkça bulunan şimşir ağaçlarının 2 hafta gibi kısa sürede kuruması köylüleri tedirgin etti.
Bayram tatili için memleketine gelen Ceyhan Yaprak tarafından haber hattımıza gönderilen fotoğraflarda Amasra İlçesi’ne bağlı İnciğez Köyü’nde bulunan ormanlardaki şimşir ağaçlarının tamamen kuruduğu gözler önüne serildi. Bu tehlikeli duruma yetkililerin çözüm bulmasını isteyen köylüler, şimşir ağaçlarının yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu belirttiler.
Ağaçlar Şimşir Güvesi yüzünden kuruyor
Bartın’da şimşir ağaçlarının kısa sürede kurumasının nedeninin Şimşir Güvesi Cydalima perspectalis adlı kelebek olduğu belirtildi.
Bartın ormanlarındaki Şimşir ağaçları şimşir güvesi istilası nedeniyle yok olma tehlikesi ile karşı karşıya.
Bazı ağaç türlerine zarar veren şimşir güvesi dallardaki yaprakları yiyerek ağacı kurutuyor ve çok hızlı yayılıyor. Şimşir güvesi ile sıkı bir şekilde mücadele edilmesi gerekiyor.
Amasra İlçesi’ne bağlı İnciğez köyünde hızla yayılmaya başlayan zararlının bölgedeki nadide ağaçlardan Şimşir ağacına musallat olması köylüleri tedirgin etti.
Bartın genelinde şimşir ağaçlarının ani kuruması nedeniyle Bartın Orman işletmesi ve Bartın Üniversitesi Orman Fakültesinin şimşir güvesi ile mücadele edebilmek için çalışma başlattığı öğrenildi.
Şimşir ağacının özellikleri
Şimşir ağacı, kışın yapraklarını dökmeyen, İlkbaharda beyaz veya sarımsı-yeşil renkli çiçekler açan, çok sert ve sağlam odunuyla meşhur, 3 - 5 metre boyunda küçük bir ağaçtır.
Şimşir ağacı odunu sert ve sağlam olduğundan havan, tokmak, süs eşyaları, kaşık gibi bazı ev eşyaları yapımında kullanılmaktadır. “”Kel başa şimşir tarak”” en sık kullandığımız atasözlerinden biridir.


 
1000
icon
Ayhan 12 Eylül 2017 19:02

Lütfen toplum olarak ormanlarımıza ve ağaçlarımız sahip çıkalım...

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
 İÇİN RESME TIKLAYIN!