Bartın için önemli gelişme

GÜNCEL 19 Haziran 2019 17:45
Videoyu Aç Bartın için önemli gelişme
A
a

Bartın'ın en büyük sorunlarından biri ortadan kalkacak...

Bartın valiliği, Bartın’ın yıllardır kanayan yarası olan çöplük konusunda yapılacak olan katı atık bertaraf tesisinde son aşamaya gelindiğini açıkladı.

İnkumu Tepesi Çöpten Kurtulacak

İl Mahalli Çevre Kurulunun 11.12.2007 gün ve 92 no’lu kararı ile belirlenen E128C1 pafta Kaman Köyü Mevkiinde bulunan 98.029,94 m2’lik orman alanının Bartın İli Katı Atık Bertaraf Tesisi için uygun bulunması üzerine, bu alanla ilgili çalışmalara başlanmış ve gerekli müracaatlar yapılmıştır.

Katı Atık Bertaraf Tesisi Projesinin hayata geçirilmesi sonucunda il merkezi ve ilçelerimizde üretilen evsel katı atıklar ve evsel nitelikli endüstriyel katı atıklar bertaraf edilecek olup, değerlendirilebilir kâğıt, karton, plastik, metal ile cam gibi ambalaj atıkları ise ayrıştırılarak yeniden ekonomiye kazandırılacaktır.

Söz konusu proje kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İLBANK A.Ş. Genel Müdürlüğüne tesise ait bütün Proje ve dokümanlar teslim edilerek çalışmaların başlatılması sağlanmıştır.

Katı Atık Bertaraf Tesisi Yapım işi İle ilgili olarak İller Bankası Anonim Şirketi Kesin Proje Hazırlanması işi ihale öncesi 23.10.2018 tarihinde yerinde inceleme yaparak, çalışmalarına başlamıştır. Yapılan ihale sonucunda yüklenici firmaya 27.12.2018 tarihinde yer teslimi yapılarak kesin proje çalışmaları başlatılmıştır.

Bu kapsamda;

1. Etap projeler onaylanmıştır,

2. Etap projeler onaylanmıştır,

3. Etap projeler İLBANK Genel Müdürlüğüne sunulmuştur. Genel Müdürlük düzeltmeler istemiş, düzeltmeler yapıldıktan sonra 3. etap projelerini onaylayacaktır.

4. Etap projeler sunulmuştur. İlgili masa projeleri incelemektedir.

İLBANK’tan gelen bilgiye göre Temmuz ayı içerisinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 23.06.2017 tarih ve 8308 sayılı Katı Atık Programı (KAP) projesi çerçevesinde %50'lik kısmı KDV dâhil hibe, %50'lik kısmı da İLBANK tarafından kredilendirilerek Temmuz ayı içerisinde şuandaki mevzuat değişmediği takdirde ihale edilebilecektir.

Kesin projelerin hazırlanmasından sonra İller Bankası A.Ş. tarafından Katı Atık Bertaraf Tesisi Uygulama Projesin ihalesine çıkılarak kısa süre içerisinde Bartın İlimizin hizmetine sunulması planlanmaktadır.

1000
icon
Bartınlı 19 Haziran 2019 22:15

Yapılacak yeri hiç gördünüzmü? Doğal yaşamın nasıl etkileneceğini hiç düşündünüz mü? Aşağı köylerin bağ bahçelerin su kaynağının burası olduğunu hiç biliyomusunuz? Keşke başka bir yere yapılsaydı :(

0 1 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
 İÇİN RESME TIKLAYIN!