Bartın'ın büyümesini hızlandıracak bir proje

GÜNCEL 10 Aralık 2016 18:37
Videoyu Aç Bartın'ın büyümesini hızlandıracak bir proje
A
a

Sultan II. Abdülhamit'in hayali olan Filyos Projesi sonunda hayata geçiyor. 150 yıllık hayal gerçek oluyor.

Filyos Projesinin temeli Başbakan Binali Yıldırım, Bakanlar ve Milletvekillerinin katılımı ile Zonguldak’ta gerçekleştirildi.

Törende konuşan Başbakan Binali Yıldırım, “Türkiye'nin kalkınması için, refahı için 14 yıldır büyük bir seferberlik başlattık. Sultan II. Abdülhamit'in hayali olan Filyos Projesi sonunda hayata geçiyor. 150 yıllık hayal gerçek oluyor.” dedi.

Başbakan Yıldırım konuşmasında yeni anayasa teklifiyle ilgili de önemli açıklamalarda bulundu. Yıldırım, “Yeni Anayasa çalışmalarımızı MHP'yle beraber hükümet sistemi ile ilgili sınırlı bir değişiklik öngören teklifi hazırladık. AK Parti grubu olarak Anayasa değişiklik teklifimizi TBMM'ye veriyoruz. Hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

Türkiye'nin kalkınması için, refahı için 14 yıldır büyük bir seferberlik başlattıklarını belirten Başbakan Yıldırım, “Sultan II. Abdülhamit'in hayali olan Filyos Projesi sonunda hayata geçiyor. 150 yıllık hayal gerçek oluyor. Limanın toplam maliyeti 538 milyon lira. Bu sadece bir başlangıç, altyapı tutarı, liman kısmı. Onun arkasında yüzbinlerce dönüm araziyi de endüstri bölgesi haline getiriyoruz. Bu yatırımla birlikte Filyos’u deniz ulaşımında Karadeniz'in bir yıldızı haline getirmiş olacağız. Zonguldaklı, Bartınlı, Karabüklü  kardeşlerimizin bu projeyi yıllardır beklediğini biliyorum. Başka yatırımlar da gelecek. 607 hektarlık alanı, limanın etrafında endüstri-sanayi bölgesi ilan ettik. Burada fabrikalar yapılacak. 10 büyük fabrika kuracağız, 12 bin insanımıza iş sağlayacağız. Yılda 25 milyon ton yükleme-boşaltma kapasitesine sahip olacak bu liman. Endüsrti bölgesi de limanla birleşmiş olacak. Limana karayolu bağlantıları oluşturulacak.”dedi.

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç’ta Zonguldak’ta gerçekleştirilen törene katıldı. Filyos projesi temel atma töreninin ardından basına yaptığı açıklamada Milletvekili Tunç şunları söyledi:

“Filyos projesi, Zonguldak il sınırı içerisinde ancak, Bartın il merkezine Zonguldak’tan daha yakın mesafede. Bu proje bölgemiz için çok önemli. Zonguldak, Bartın ve Karabük illerini ekonomik anlamda geliştirecek olan bu projenin bu gün temelinin atılması 150 yıllık hayalin 2. Abdülhamit’in rüyasının gerçek olması demek. Liman inşaatı bu gün başlıyor, 538 milyon liraya malolacak liman Türkiye’nin üçüncü büyük limanı olacak, liman ardındanki endüstri bölgesine büyük fabrikalar gelecek, bu fabrikalarda çalışacak olan mühendis, teknik eleman ve işilerin ikametine en uygun yerleşim yerleri Bartın’da, Filyos endüstri bölgesinin yan sanayileri çevreye yayılacak, bu da Bartın’da sanayinin gelişmesine büyük katkı sağlayacak, çalışacak olan 12 bin kişinin büyük bölümünün Bartın’da ikamet edeceğini, bunların aileleri ile birlikte düşünüldüğünde Bartın’ın nüfusunun artmasında önemli rol oynayacak, Bartın ekonomisi canlanacak”   

1000
icon
Boykot 10 Aralık 2016 19:50

Evet boykot edin hirsiz diye adamlari az Propaganda yapmadin iz sayin bartin li lar bu proje 100 yil dan beri var niye o hirsiz olmayan hükümetleriniz yapma mis

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
 İÇİN RESME TIKLAYIN!