Bartın'ın ilk kestane bahçesine fidanlar dikildi

GÜNCEL 27 Nisan 2017 07:46
Videoyu Aç Bartın'ın ilk kestane bahçesine fidanlar dikildi
A
a

Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü ve Bartın Orman İşletme Müdürlüğü’nün iş birliği ile Bartın’da ilk kez kestane bahçesi oluşturuldu.

Amasra ilçesine bağlı Uğurlar Köyü mevkiinde oluşturulan bahçeye köy sakinlerinin de yardımıyla 750 adet kestane fidanı dikildi. Fidan dikim törenine katılan Zonguldak Orman İşletme Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Başel, “Bartın’ın ormanlık alanlarının oranını da düşündüğümüzde Bartın’ın geleceği, istikbali parlak” dedi.

Bartın’da ilk kez Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü ve Bartın Orman İşletme Müdürlüğü’nün iş birliği ile kestane bahçesi oluşturuldu. Amasra ilçesine bağlı Uğurlar Köyü mevkiinde oluşturulan bahçeye köy sakinlerinin de katılımıyla 750 adet kestane fidanı dikildi. Kestane bahçesi fidan dikim törenine Zonguldak Orman İşletme Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Başel’in yanı sıra Bartın Orman İşletme Müdürü Selahattin Yanık, müdürlük personeli ve çok sayıda vatandaş katıldı. Fidan dikim törenine katılan Zonguldak Orman İşletme Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Başel 2016 yılında Bartın’da 61 adet köyde 590 dekar arazide 95 bin adet gelir getirici ağaç dikimi gerçekleştirildiğini söylerken bu alanda çalışmaların da hızla devam ettiğini söyledi.

GELİR GETİRİCİ AĞAÇLAR DİKİLİYOR

Bartın’ın orman alanı bakımından Türkiye’nin en önemli illeri arasında yer aldığını ifade eden Başel, “Bartın’ın yüzde 59’a yakın orman alanı var. Bartın’da iki Orman İşletme Müdürlüğümüz var. Bu kadar orman olmasına karşın; orman kurma, fidan ve ağaçlandırma çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. 2003- 2016 yılları arasında 120 bin dekar alanda 10 milyon fidan diktik. 2017 yılında ise 2017 yılında ise 5 bin 7 dekar alanda 470 bin fidan dikeceğiz. Bunun yanında Sayın Bakanımızın üzerinde durduğu 5 bin köye 5 bin orman projemiz var. 2016 yılında Bartın’da 61 adet köyde 590 dekar arazide 95 bin adet gelir getirici dediğimiz kestane, ceviz, ıhlamur, fıstık çamı gibi ağaçlandırmalar yapıyoruz. Ağaçlandırmaları yaparken yöre eko sistemine dikkat ediyoruz. Yörenin ekolojisine, toprak yapısına ve iklimine ne uygun ise onu dikiyoruz” dedi.

AMASRA’DA DENEME SAHASI VAR

Projede dikkat ettikleri hususlardan birinin de meyvelerin dikilen ağaçlardan kolay toplanabilmesi olduğunu kaydeden Başel, “Bu projeye uygun olarak bahçeler kuralım istiyoruz. Nasıl ki insanlar fındık ağacından fındığını kolayca alıyorsa kestanenin de en fazla 3-5 metre boyu olsun ve köylü değişik ekipmanlarıyla kestanesini rahatça toplasın düşüncesindeyiz. Ayrıca kestane rehabilitasyon mücadelesi çalışmalarımız devam ediyor. Bu manada da Gökçebey’de kestane hastalıkları ve diğer hastalıklarla mücadele kapsamında bir laboratuar kuruyoruz. İhalesi yapıldı ve yakın zamanda inşaatına başlanacak. Bu şekilde yöremizdeki kestane ve diğer hastalıklarla mücadele edeceğiz. Amasra’da bir deneme sahamız var ve bu çalışmalar orada da takip ediliyor” şeklinde konuştu.

KESTANE BAHÇESİNİ IHLAMUR BAHÇESİ TAKİP EDECEK

Bartın Uğurlar Köyü mevkiinde dikimi gerçekleştirilen kestane fidanları ile ilk defa kestane bahçesi kurduklarına da değinen Başel, “Bunu ıhlamur bahçesi takip edecek. Yöremiz çok zengin bir yöre. Biz yapmış olmak için bir şey yapmak istemiyoruz. Bu yaptığımız çalışmalarda üç yıl boyunca bahçelerin bakımını biz yapacağız. Daha sonra köy hane sayısına göre parsellere bölüp bahçeleri köy halkına teslim edeceğiz. 49 yıl boyunca bu bahçelerin bakımı ve ürün alması köy halkımızda olacak. Çok iyi bilmeliyiz ki önemli olan korumak. Köy halkımız ormanları koruduğu ve doğaya sahip çıktığı zaman biz her daim onların yanında olacağız. Biz bir parça kahverengi toprak bırakmak istemiyoruz. Bazı bölgelere kuşburnu dikeceğiz ve bu kuşburnu ormanlarını da köylerde yaşayan ailelere vereceğiz. Halkımız kuşburnu meyvelerini toplayıp satabilecek. Bunu da bilinçli yaptırmak istiyoruz. Yapacağımız iş çok, alacağımız mesafe de çok. Ormanlarımıza hep birlikte bakacağız. Birlikte bakacak ve birlikte koruyacağız. Sonrasında ormanlardan elde edilecek meyveler sizin olacak. Ormanın her şeyi kıymetli. Bartın’ın ormanlık alanlarının oranını da düşündüğümüzde Bartın’ın geleceği, istikbali parlak” ifadelerinde bulundu.


 
Kaynak : Hergün-Nurdan Eroğlu
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
 İÇİN RESME TIKLAYIN!