Bartın limanı ve Amasra için flaş karar!

GÜNCEL 25 Temmuz 2017 18:19
Videoyu Aç Bartın limanı ve Amasra için flaş karar!
A
a

Bartın'da 3. Kez toplanan İl Koordinasyon Kurulunda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının kararları konuşuldu...

BARTIN LİMANININ GENİŞLEMESİNE RED
Bakanlıktan flaş karar
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Bartın Valiliğinin Bartın Limana 120 metre ilave rıhtım yapılması ve liman içi rıhtım derinliğinin eksi 8 metreden eksi 10 metreye indirilmesi talebini Filyos Limanının fizibilitesini olumsuz etkileyeceği gerekçesiyle reddetti.
Bakanlığın red gerekçesinin pek anlaşılabilir olmadığını ifadede Bartın Valisi Nusret Dirim, “Talebimizi ısrarla Bakanlığa iletmeye devam edeceğiz” dedi. Bir red kararı da Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş’den (BOTAŞ) geldi. BOTAŞ, Amasra İlçesi’nin doğalgaz talebine kanun gereği ilçe nüfusu 20 binin altında olduğu için olumsuz cevap verdi.
Bartın Valisi Nusret Dirim, nisan ayında gerçekleştirilen 2. İl Koordinasyon Toplantısında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na Bartın Limanın genişletilmesiyle ilgili talepte bulunacaklarını söylemişti. Bartın Limanının mutlaka Filyos Vadi Projesi kapsamında Filyos Limanına entegre edilmesi ve Filyos Limanında yoğunluk olduğu takdirde devreye girecek düzeye getirilmesi gerektiğini ifade eden Dirim, “Limana 120 metre ilave rıhtım yapılması ve liman içi rıhtım derinliğinin eksi 8 metreden eksi 10 metreye indirilmesi gerekiyor” demiş ve konuyu Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Alt Yapı Yatırımları Genel Müdürlüğüne bildirdiğini belirtmişti.
BAKANLIKTAN “FİLYOS LİMANI OLUMSUZ ETKİLENECEK” GEREKÇESİ
Bartın Limanın genişletilmesi talebi dün Vali Nusret Dirim başkanlığında 3. Kez toplanan İl Koordinasyon Kurulunda yeniden gündeme geldi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı 13. Bölge Müdürlüğü talebe bir cevap yazısı gönderdi.  Müdürlüğün limanın genişlemesiyle ilgili cevabı ise olumsuz oldu. Müdürlük talebe “Bölge Müdürlüğü 2017 yılı 1. İl Koordinasyon Kurulu toplantısında liman genişletilmesiyle ilgili alınan karar doğrultusunda Bartın Belediyesinin Limanın devamına 120 metre ilave rıhtım yapılması ve liman içi derinliğinin eksi 8 metreden eksi 10 metreye indirilmesi talebini  Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Alt Yapı Yatırımları Genel Müdürlüğünce incelemiş olup söz konusu mevcut rıhtımın devamına 120 metre ilave rıhtım ve liman içi derinliğinin eksi 8 metreden eksi 10 metreye taranması talebi, inşaatı devam eden Filyos Limanın fizibilitesini olumsuz etkileyeceğinden ve teknik açıdan mümkün olmadığından talebin uygun olmadığını bildirmiştir” cevabını verdi.
DİRİM: “BAKANLIĞA ISRARLA TALEBİMİZİ İLETECEĞİZ”
13. Bölge Müdürlüğünün cevabının pek anlaşılabilir olmadığını ifade eden Nusret Dirim “Bakanlığımızla bu konuyu görüşmeye devam edeceğiz. Limanın eksi 8 metreden eksi 10 metreye indirilmesi onları nasıl etkileyecek? Bu pek anlaşılabilir değil ama biz talebimizi ısrarla Bakanlığa iletmeye devam edeceğiz” dedi.
AMASRA’YA DOĞALGAZ YOK
Bir red kararı da Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş’den (BOTAŞ) geldi. BOTAŞ, Amasra İlçesi’nin doğalgaz talebine kanun gereği ilçe nüfusu 20 binin altında olduğu için olumsuz cevap verdi. BOTAŞ konuya ilişkin cevap yazısında “Doğalgazın ülke genelinde yaygınlaştırılması hedefi doğrultusunda mevcut doğalgaz dağıtım bölgeleri lisans kapsamı dışında kalan büyükşehirlerde 12  Kasım 2012 tarih ve 6360 Sayılı Kanunla mahalleye dönüşen köyler ve beldeler göz önüne alınmaksızın merkez nüfusu 20 bin ve üzerindeki ilçelere doğalgaz ulaştırılması teminen gereken yatırımlara ilişkin 17 Ekim 2016 tarih ve 29865 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Ancak Bartın ili Amasra İlçesi merkez nüfusu 20 binin altında kaldığından dolayı söz konusu Bakanlar Kurulu kararı kapsamına girmemekte olup kuruluşumuzun ilçenize doğalgaz arzı sağlanmasına yönelik bir görev ve sorumluluğu bulunmamaktadır. Bununla birlikte 4646 Sayılı Doğalgaz Piyasası Kanunu gereğince doğalgaz ilçelere ve yerleşim birimlerine dağıtımı hususu Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ve dağıtım lisansı sahibi şirket uhdesinde bulunmaktadır” ifadelerinde bulundu.
YENİ GÜNDEM TERMİNAL İLE ŞEHİR MERKEZİ ARASINDA DOĞALGAZ BAĞLANTISI
BOTOŞ’ın Amasra İlçesi’nin nüfusu 20 binin altında olduğu için kanun gereğince teklifi reddettiğini kaydeden Dirim Bartın Şehirlerarası Otobüs Terminali bölgesi ile şehir merkezi arasına doğalgaz bağlantısı talebinde bulunma önerisi getirdi. Bölgede birden fazla kurum binasının olduğunu dile getiren Dirim, “O bölgede 112 Acil Çağrı Merkezi, yurt binası ve okullar bulunuyor. Bunun için Bartın Şehirlerarası Otobüs Terminali bölgesi ile şehir merkezi arasına doğalgaz bağlantısı isteyelim. Çünkü talebimiz uygun bulunursa bizim o kurum binalarımızın kazanlarını doğalgaza uyumlu hale getirmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.
426 PROJEDEN 67’Sİ BİTTİ
Nusret Dirim toplantıda ayrıca Bartın’da 2017 yılının ilk 6 ayında gerçekleştirilen projeler ve yatırımlar ilgili de bilgi verdi. 2017 yılı çerçevesinde toplam 426 proje olduğunu ifade eden Dirim bu projelerden 67 tanesinin bitirildiğini söyledi. Dirim, şunları kaydetti:
“Bu toplantıda "2017 Yılı Programının Uygulanması, Koordinasyonu ve İzlenmesine dair Bakanlar kurulu kararı uyarınca; yatırımların ve sosyo-ekonomik gelişmelerin izlenmesi, koordinasyonu, yerel ve bölgesel kalkınma bakımından değerlendirilmesi, teklif ve öneriler değerlendirilecektir. Toplantıya başlamadan önce ilimizde gerçekleştirilen yatırım projeleri hakkında genel bir değerlendirme yapmak istiyorum. İlimizde 2017 yılı ilk altı aylık dönemi içerisinde çalışmaları yapılan yatırım projelerinin sayısı 426'dır. Bu projelerin toplam bedeli 6 Milyar 625 Milyon 363 Bin TL olup, tahsis edilen ödenek miktarı 420 Milyon 216 Bin TL’dir.
420 MİLYON 216 BİN TL’LİK ÖDENEĞİN  200 MİLYON 592 BİN TL’Sİ HARCANDI
Haziran ayı sonu itibariyle bu ödenekten 200 Milyon 592 Bin TL harcama yapılarak yüzde 47,74'lük bir nakdi gerçekleşme sağlanmıştır. Bu süreçte 426 projeden 67 adeti bitirildi, 153 projede faaliyetler halen devam etmekte ve 26 proje ihale aşamasındadır. 2017 yılında bu projelerin dışında Belediyelerimiz tarafından 89 Milyon 868 Bin TL  bedelli 42 adet proje yürütülmekte ve 6 aylık dönem içerisinde 3 Milyon 22 Bin TL harcama yapılmıştır.
ULAŞTIRMA SEKTÖRÜ YİNE İLK SIRADA
İlimizdeki yatırımları kısaca sektörel olarak değerlendirdiğimizde; ilk sırada ulaştırma sektörü yer almakta, sonrasında sırası ile tarım, enerji, eğitim, sağlık ve diğer kamu hizmetleri sektörü gelmektedir. Bu toplantıda ayrıca; 2018 ve sonrası dönemler için kurumlarımızın yatırım teklifleri değerlendirilerek Valilik görüşleri oluşturulacaktır. Yatırım teklifleri ile oluşturulan görüşler, ildeki kamu kuruluşları tarafından Kalkınma Bakanlığına iletilmek üzere kendi merkez teşkilatlarına bildirilecektir. Yatırımcı kurum ve kuruluşlarımızın temsilcilerine öncelikle Bölge Müdürlüklerimize söz vererek, ilimiz yatırım projelerini, sorun ve çözüm önerilerini ayrıntılı inceleyeceğiz. Kurumlarımıza yapmış oldukları çalışmalar nedeniyle teşekkür ediyor ve bundan sonra yapacakları çalışmalarda başarı dileklerimle toplantıyı açıyorum.”
ASLAN’DAN PROTOKOLE VEDA
Toplantıda Resmi Gazetede yayımlanan Jandarma Genel Komutanlığı Atama Kararnamesiyle Kocaeli İl Jandarma Komutanlığına atanan Bartın İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Osman Aslan, toplantı öncesinde toplantıya katılan daire müdürleri ve diğer protokol üyelerine veda etti. Bartın’da görev yapmaktan memnuniyet duyduğunu ifade eden Aslan, “Devlette devamlılık esastır. Görev yaptığım sürece içerisinde Bartın’da olmaktan memnuniyet duydu. Bize tanınan süre bu kadarmış. Belki zamandan dolayı aranızda vedalaşamadıklarım olur. Bunun için herkesten hakkını helal etmesini istiyorum” dedi. Protokol üyeleri bu veda sözlerinin ardından Aslan’ı bir süre alkışladı.
3. İl Koordinasyon Kurulu Toplantısına, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, Bartın Belediyesi Başkan Vekili Hüseyin Fahri Fırıncı, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Osman Aslan, İl Emniyet Müdürü İsa Aydoğdu, İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Kayış, bölge müdürleri, daire amirleri ve belediye başkanları katıldı.

 
Kaynak : Hergün/Nurdan Eroğlu
1000
icon
misafir 28 Temmuz 2017 10:52

Sayın vekil; sayın bakan yada müsteşar ile görüşse belki de yüzyüze izah etmenin yararı olur.Sayın Valimiz Ankara'dan geldiniz çevreniz mutlaka vardır. takibini nasıl yaptığınızı bilmiyorum ama bence sayın müsteşardan randevu talep edip yüzyüze görüşmekte yarar var.Anılan bakanlık çok yoğun bir bakanlık bu nedenle yeterli değerlendirilmemiş olabilir

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
 İÇİN RESME TIKLAYIN!