Bartın pazarında 50 yıldır bu işi yapıyor

GÜNCEL 12 Ekim 2016 12:58
Videoyu Aç Bartın pazarında 50 yıldır bu işi yapıyor
A
a

Sizin de mutlaka Bartın Galla pazarında gözünüze çarpmıştır, Teknolojiye inat o işi sürdürüyor....

Bartın pazarında 50 yıldır süpürge satıyor
 
Bartın’da 50 yıldır el süpürgesi yapıp satan süpürge ustası, süpürge yapımından gelişen teknolojiye ve satışların azalmasına rağmen vazgeçmiyor.
 
El emeği göz nuru el süpürgeciliği yok olmaya yüz tutan meslekler arasında yerini alırken Bartınlı süpürge ustası Muammer Aydın, baba mesleği süpürgeciliği tüm zorluklara karşın devam ettirmek için çaba gösteriyor. Süpürgeler boyuna göre 3 lira, 7 lira ve 8 liraya satılıyor
 
Salı ve Cuma günleri Galla pazarında tezgahını açan süpürge ustası Muammer Aydın, Bartın Olay muhabirine yaptığı açıklamada, 50 yıldan beri süpürge yaptığını söyleyerek, " Süpürgecilik baba mesleğimiz. Teknolojinin gelişmesi işlerimizi aksatsa da süpürge bizim eskiden gelen bir temizlik kültürümüz. Gelişen teknolojiye rağmen ek gelir sağlamak amacıyla süpürge yapımını sürdürüyoruz." Dedi.
 
Süpürge otundan yapılan tel el süpürgeleri belli işlemlerden geçtikten sonra iplerle bağlanarak süpürge halini alıyor. Son yıllarda teknolojinin gelişmesi ile çıkan son sistem elektrik süpürgeleri karşısında pek bir önemi kalmayan el süpürgeleri, yine de her evde eksikliği hissediliyor. Elektrik süpürgesi yaygınlaşana kadar evlerin vazgeçilmez temizlik aracı olan el süpürgeleri artık bahçe ve balkon temizliğinde kullanılıyor.
 

 
Kaynak : Bartın Olay Medya- Tunahan Karaman
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
 İÇİN RESME TIKLAYIN!