Bartın tarihini değiştirecek keşif

GÜNCEL 17 Ekim 2019 22:05
Videoyu Aç Bartın tarihini değiştirecek keşif
A
a

Şimdiye kadar bildiklerinizi unutun...

Bartın Üniversitesi tarafından yürütülen arkeolojik yüzey araştırmalarında tespit edilen Paleolitik döneme ait buluntular, bölge tarihinin 10 bin yıldan daha eski olduğunu ortaya koydu.

Bartın Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Fatma Bağdatlı Çam tarafından yürütülen "Bartın İli ve İlçeleri Yüzey Araştırması: Bartın'ın Taş Çağlarından Osmanlı Döneminin Sonuna Kadar Olan Dönemlere Ait Kültür Varlıklarının Tespiti ve Belgelenmesi Projesi” kapsamında çalışmalar tamamlandı. Bartın Üniversitesi’yle birlikte 6 faklı üniversiteden öğretim elemanları ile Kültür ve Turizm Bakanlığı personelinin yer aldığı çalışmalar 2 yıl boyunca devam etti. Yüzey araştırmaları kapsamında Bartın’ın Ulus ve Amasra ilçeleriyle merkeze bağlı Mugada, Karasu, Beşköprü, Arıönü, Güzelcehisar, Kocareis ve Arıt köylerinde yüzey araştırmaları yapıldı. 

“Bölge tarihi Taş Çağlarına kadar uzanıyor”      

Uzun soluklu çalışmalar sonucunda elde edilen bulguları değerlendiren Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Çam, yapılan tespitler ışığında Bartın’ın yerleşim tarihinin Paleolitik Dönem olarak adlandırılan Taş Çağlarına kadar uzandığını söyledi. 

Doç. Dr. Çam, araştırmalar kapsamında tespit edilen buluntuların bölge tarihinin 10 bin yıldan eski olduğunu kanıtladığını da ifade ederek, “Bölgede elde edilen Paleolitik döneme tarihlenen taş aletler bölge tarihinin on bin yıldan daha eski olduğunu kanıtlamaktadır.” dedi.

“Amasra’nın yerleşim tarihi bilinenden daha eski”

Cenevizliler dönemine ait tarihi kalenin UNESCO'nun Dünya Miras Geçici Listesi'ne yer aldığı Amasra ilçesindeki çalışmalar hakkında da bilgi veren Doç. Dr. Çam, “Bartın sınırları içerisinde Ceneviz Kalesi ile tanınan Amasra’nın (Amastris Antik Kenti) Roma ve Bizans Dönemine ait önemli yapı kalıntılarının korunduğu ve antik kentin yapılacak kazılarla ortaya çıkartılabileceği anlaşılmaktadır. Ayrıca Amasra ve çevresinde olasılıkla Demir Çağlarından itibaren kullanılan Anakaya Anıtları ve seramik buluntular tespit edildi.” diye konuştu.

Doç. Dr. Çam, Amasra’nın yerleşim tarihi bilinen 3 bin yıldan daha eskiye uzandığının da tespit edildiğini sözlerine ekledi.

“En az Amasra kadar önemli yerleşim merkezleri tespit ettik”

Bölge tarihiyle ilgili heyecanlandıran açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Çam, Amasra dışında en az burası kadar önemli ve görkemli yeni yerleşim merkezlerinin tespit edildiğini ifade etti. 

Doç. Dr. Çam, antik kaynaklarda ismi geçmeyen bu yerleşimlerle ilgili çalışmaların gelecek yıllarda yapılacağının da müjdesini verdi.

Doç. Dr. Çam katkı sunanlara teşekkür etti

Bartın’da gerçekleştirilen ve bölge tarihiyle ilgili yeni verilerin ortaya konulduğu çalışmalara destek verenlere teşekkür eden Doç. Dr. Çam, “Gerçekleştirilen çalışmalar iç ve dış paydaşlarımızın destekleriyle nihayete ulaştı. Bu noktada Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne şükranlarımızı sunuyoruz. Destekleri için Bartın Valimiz Sayın Sinan Güner başta olmak üzere Bartın Belediye Başkanımız Sayın Cemal Akın, Bartın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı, Kozcağız Belediyesi, Amasra Belediyesi’ne teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ayrıca tüm çalışmalarımızda olduğu gibi bölgemize odaklanarak gerçekleştirdiğimiz arkeolojik yüzey araştırmalarında da yakın ilgileri ve destekleri dolayısıyla Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Sayın Orhan Uzun’a teşekkür ederiz.” şeklinde konuştu.

Araştırmalara 6 üniversiteden öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı

Bartın Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Çam başkanlığındaki yüzey araştırmalarına; Kültür ve Turizm Bakanlığı adına Bakanlık Yetkili Uzmanı Nihal Temiz, Bartın Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Ali Bora, Dr. Öğr. Üyesi Handan Bilici, Arş. Gör. İzzettin Elalmış ile Arş. Gör. Sinan Paksoy,  Adnan Menderes Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nden Arş. Gör. Mükerrem Kürüm, Selçuk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Suhal Sağlan, Süleyman Demirel Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nden Arş. Gör. Ercan Verim, Kocaeli Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nden Arş. Gör. Yasemin Bora, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nden Epigraf, Doç. Dr. Bülent Öztürk, Ardahan Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Berkay Dinçer, Arkeolog Zeynep Kelpetin ve Bartın Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü ile Adnan Menderes Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü öğrencileri katıldı.

1000
icon
Sevgi yılmaz 19 Ekim 2019 15:22

Ben tabiki bartınlı hemşeriler imin daha amasraya bartına önem vermesini çok isterdim bir tatil geldim 1960 yılında nasılsa aynı gibi insan turistik yer temizler düzenler görsellik olması lazım vallahi üzüldüm daha çok herşey olsun isterdim

0 3 Cevap Yaz
Yolcu

Sevgi yılmaz hanım aradan 59 yıl geçmesine rağmen gelişmemesi ve ilgilenilmemesinin sebebi ne olabilir

0 0
Hasan Yalkın

Bırakalım bazı değerler de aynı kalsın. Değişim tanıtım diye her yeri betona boğmak sonu hüsranla biten turizm maceraları maalesef.

0 0
Arıt lı 18 Ekim 2019 13:56

Şuan yaşadığımız yerlerde 10binlerce yıl öncesinde yaşanılmış olması gerçekten değişik duygulara sebep oldu. Ancak bilinçsizce tarihi kalıntıları parçalayan maddiyat için bertaraf edenler var oyüzden biran önce eski kalıntıları gözetim altına alınmalı..

2 3 Cevap Yaz
Ayse

Tarlaağzı köyündede bazı yerlerde tarihî kırıntılar bulunmaktadır

0 0
Ayten ŞİMŞEK 18 Ekim 2019 07:14

Sanat tarihçisi olarak bu arkeolojik çalışmalara çok sevindim. Bir Bartınlı olarak daha da çok sevindim. Bu çalışmaları düşünen başlatan katılan emeği olan herkese binlerce teşekkür ederim. Her yerinden tarih fışkıran ülkemizin bu anlamda değerinin anlaşılacağı konusunda bir umut ışığı olduğunu düşünüyorum. Artarak devam etmesini diiyorum.

1 0 Cevap Yaz
İsmail Üstünyer 18 Ekim 2019 06:33

İlginç. Hasankadı Karşıyaka Köyü'nde Kirse (muhtemelen kilise) isimli bir tepe ve etrafında çeşitli kerpiç yerleri ve mezar olduğu tahmin edilen yerler var, umarızki #Bartın Valiliği'miz ilgilenir.

1 5 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
 İÇİN RESME TIKLAYIN!