Belediye Bahçesi yeniden düzenleniyor

GÜNCEL 24 Mart 2015 14:52
Videoyu Aç Belediye Bahçesi yeniden düzenleniyor
A
a

Bartın Belediyesi’nin yeni dönem projelerinden olan tarihi Belediye binası arkasında bulunan Belediye Bahçesi’nde düzenleme çalışmaları başladı.

Belediye Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne bağlı ekipler iş makineleriyle, Rüştiyeler Sokak ile Davut Fırıncıoğlu Sokak arasında bulunan bahçeye uygulanacak düzenleme projesi kapsamında zemin hazırlama çalışmalarına başladı.
Belediye Başkanı Cemal Akın, bir bölümü aile çay bahçesi olarak hizmet veren, içerisinde Belediye Geleneksel El Sanatları Derneği Teşhir Salonu ile Bartın Şehit Aileleri ve Gaziler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin de yer aldığı bahçeyi; modern bir kafeterya ile, pergola tipi kamelyalarla oluşturulacak oturma alanlarıyla ve birbirinden güzel peyzaj düzenlemeleriyle halka en güzel şekilde hizmet veren, kente yakışır güzellikte bir cazibe merkezi haline getireceklerini söyledi.

AKIN “BİR YILDA ÇOK SAYIDA ÇALIŞMA YAPTIK”

Başkan Akın, “ Bartın Belediyesi olarak daha güzel ve yaşanabilir bir kent oluşturmak için ne gerekirse yapmaya devam ediyoruz. Bu amaçla; 2014 yılı 30 Mart tarihinden itibaren yani yeniden göreve geldiğimiz 1 yıl gibi kısa bir süre içerisinde bile çok sayıda çalışmayı hayata geçirdik. Bu kapsamda; 50 yıldan fazla zamandır Kavaklı Caddesi’nde hizmet veren ve yoğunlaşan trafik nedeniyle acil durumlarda çıkış sıkıntısı yaşayan Bartın Belediyesi itfaiyesi için yeni ve modern bir bina oluşturma çalışmalarımız sürüyor. Ayrıca itfaiyemizi 350 milyarlık ekipmanlarıyla yaklaşık 600 milyara mal olan çok kapsamlı bir itfaiye kurtarma aracımızla güçlendirdik.
Kentte su sıkıntısını ortadan kaldırmak üzere Çayır Köyde bulduğumuz günde 12 Bin 900 ton su sağlayacak alternatif su için keson kuyular ve enerji nakil hatlarını tamamladık. Suyu getirmek için gerçekleştirdiğimiz terfi hattı oluşturma çalışmalarımızda da sona yaklaştık. 
Tarihi belediye binamızı Kent Müzesi haline getirmek için başlattığımız çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Bu sebeple eski belediye binasındaki kültürel, sanatsal, sosyal kurslarımız ve çeşitli faaliyetlerimiz için Turgut Işık Caddesi’ndeki mevcut eski binamızı tadilattan geçirerek modern bir Kültür Merkezi binası meydana getirdik.
Sosyal Tesislerimiz önündeki Millet Bahçesi’ni düzenleyip yepyeni çok daha kullanışlı ve güzel bir şekilde kente kazandırdık.
Belediyemiz arkasında ve Cumhuriyet Mahallesi’nde büyük küçük herkese hitap eden oyun alanları, dinlenme alanları, sosyal faaliyet alanları, semt pazarı, spor alanı, muhtarlık bürosu, amfi tiyatro gibi birçok ihtiyaca karşılık gelen hizmetleri vereceğimiz çok kapsamlı Yaşam Merkezleri oluşturduk. 
Kentin Taşhan mimarisine uygun şekilde projelendirilen Yalı Yaşam Merkezi’ni tamamladık.
Tarihi Şehir Hamamı restorasyon çalışmalarımız sürüyor. 
Kentte bir önemli sıkıntı da ırmağa akan ve İnkumu’nda fosseptiklerle karşılanan kanalizasyon sorunuydu. %85’i Avrupa Birliği hibesi, % 6 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, % 9 Bartın Belediyesi katkısı ile gerçekleşecek 50 Milyon 724 Bin Liralık AB projesi, yaptığımız kararlı girişimler  ve çalışmalar neticesinde hayata geçiyor.  Proje, Bartın Kanalizasyon Atık Su Arıtma, İnkumu Tatil Beldesi Kolektör Ön Arıtma-Deniz Deşarjı ve Bartın merkezdeki 81 kilometre eski pik ve asbest borulardan oluşan su hatlarının değiştirilmesini içeriyor. Belediye olarak, 2015 yılında 27 Milyon liralık yatırım yapılacak bu proje çerçevesinde %9’luk katkı payının 746 Bin 390 Lirasını ödedik.
Tüm bunlarla birlikte hava kirliliğinin ortadan kalkması için meclis kararı alarak gelmesine olanak sağladığımız, doğal gaz alt yapı çalışmaları dolayısıyla hasar gören yollarımızı da, diğer alt yapı gereksinimlerini de karşıladıktan sonra vatandaşlarımıza ulaşım sıkıntısı yaşatmadan hızla eskisinden de güzel şekilde düzenlemeye devam ediyoruz. 

BELEDİYE BAHÇESİ CAZİBE MERKEZİ OLACAK

Şimdide yeni dönem, projelerimizden olan eski belediye binamız arkasında bulunan Belediye Çay Bahçesi’nin düzenlenmesine ilişkin projemizi hayata geçirmek üzere iş makinelerimizle zemin düzenleme çalışmalarına başladık. Çalışmalar tamamlandığında bu noktayı da modern bir kafeteryası olan, görsel anlamda son derece güzel peyzaj düzenlemeleriyle donatılmış, pergola tipi kamelyalardan oluşturulmuş oturma alanlarıyla kente yakışır güzellikte çok daha işlevsel bir yer ve cazibe merkezi haline getirmiş olacağız. Burası aynı zamanda tuvaletinden bahçe içindeki her noktaya kadar engelli vatandaşlarımızın da kolaylıkla istifade edebileceği şekilde düzenlenecektir” dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
 İÇİN RESME TIKLAYIN!
 
Satılık Lüks Daireler