Bu haberi okuyun, okutun!!!

GÜNCEL 19 Ekim 2017 10:48
Videoyu Aç Bu haberi okuyun, okutun!!!
A
a

Eğer biri sizi arayıp telefonda bunları söylüyorsa dolandırılmak üzeresiniz, aman dikkat!!!

Bartın Emniyet Müdürlüğü, son günlerde artan telefon dolandırıcılarına karşı vatandaşları uyararak dolandırıcıların hangi yöntemlerini bir bir açıkladı.
Son günlerde dolandırıcılığı meslek haline getiren şahıslarca halkımızın saf duygularını fırsat bilerek, birikimlerine göz dikerek amaçlarını gerçekleştirmek maksadıyla her gün yeni yöntemler geliştirdikleri, zaman zaman da Adli, Askeri ve Emniyet Makamları ile diğer İdari Makamların adlarını kullanmak suretiyle emellerine ulaşmak istedikleri yapılan şikâyetlerden anlaşılmaktadır.
Dolandırıcılık suçu en genel anlamıyla, bir kişiyi çeşitli hilelerle aldatarak, kendisine ya da başkasına menfaat sağlamak amacıyla yapılan kasıtlı eylemlerdir.
Ülkemiz genelinde en yaygın olarak karşılaşılan dolandırıcılık yöntemi “Kontör/Para Dolandırıcılığı” şeklinde gerçekleştirilen ve telefon yoluyla yapılan dolandırıcılıktır.
Telefon yoluyla dolandırıcılık olaylarında; şüpheliler, gelişen teknolojik imkânları kullanarak, mağdurları telefon ile arayarak kendilerini polis, asker veya savcı olarak tanıtmaktadırlar. Bu kişiler bir takım gerçek dışı vaatler ile kurgu olaylar inşa edip, vatandaşlarımızın iyi niyetleri ve yardımseverlik duygularını istismar ederek dolandırmaktadırlar.
İŞTE KANDIRMAK İÇİN KULLANDIKLARI YÖNTEMLER
Kendilerini polis, asker, savcı gibi sahte unvanlarla tanıtan dolandırıcılar, telefonla aradıkları şahıslara;
  *   Terör örgütü veya bir suç şebekesi tarafından banka hesabının boşaltılacağı,
  *   Terör örgütü veya suç şebekesi tarafından telefon hattının kullanıldığı,
  *   Bir olayda suçlu olarak isminin geçtiği,
  *   Hesaplarındaki paraların çekilerek devlet güvencesi altına alınacağı,
  *   Şüphelilerin tespiti ve yakalanması amacıyla soruşturma başlatıldığı, gizli operasyon yürütüldüğü, deşifre edilmesi durumunda gözaltına alınacağı,
  *   İkamette bulunan altın ve ziynet eşyalarının hırsızlık olayında ele geçen eşyalar arasında olduğundan bahisle bir poşet veya çanta içerisine konularak belirtilen yere bırakılması gerektiği,
  *   Banka hesabının terör örgütü tarafından kullanıldığı öğrenildiğinden, banka hesabındaki paranın güvence altına alınması için verilecek hesap numarasına paranın aktarılması gerektiği,
  *   Operasyon bitimi parayı iade edecekleri,
  *   Vali veya Vali Yardımcısı adına aradıklarını söyleyerek yardıma muhtaç kişilere yardım edecekleri bahanesi,
gibi senaryolarla tehdit, korku ve panik hali oluşturarak vatandaşlarımızı dolandırmaktadırlar.
Bunların yanı sıra dolandırıcı şahıslar kullandıkları çeşitli bilgisayar programları sayesinde vatandaşlarımızın telefon ekranında 155 Polis imdat tarafından aranıyor gibi gözükecek şekilde arama yaparak güvenlerini kazanmaktadırlar. Hatta polis ekiplerini, sahte ihbarlarla aradıkları vatandaşın ikamet bölgesine yönlendirip senaryolarının inandırıcılığını sağlamaktadırlar. Daha sonraki aşamalarda ise verdikleri hesap numaralarına paranızı havale etmenizi ya da para ve altınlarınızı çöp kutuları, park veya sokaklara bırakmanızı istemektedirler.
Bu yöntemler dışında, vatandaşlarımızın telefon numaralarına “hediye kazandınız” ya da “çekiliş kazandınız” gibi SMS’ler atarak, vergi veya kargo ücreti adı altında para talep etmektedirler. Ayrıca dolandırıcılar telefonla sizi arayarak sağlık veya hayat sigortanızın yenilenmesi için para yatırmanızı isteyerek de dolandırabilmektedirler.
KAMU PERSONELİ KESİNLİKLE PARA TALEP ETMEZ
Telefon yoluyla dolandırıcılık suçunun mağduru olmamak için;
Polis, Jandarma, Cumhuriyet Savcısı veya herhangi bir kamu personeli, hiçbir şekilde vatandaşlarımızdan elden ziynet eşyası, para teslimi veya havale-EFT yapılmasını katiyen talep etmez. Sizi telefonla arayarak kendisini Polis, Savcı, Asker olarak tanıtıp, bankaya para yatırmanızı veya bir yere para, altın bırakmanızı isteyenlere asla inanmayın.
BUNLARA SAKIN KANMAYIN
Telefon görüşmeleri esnasında arka plandan gelen telsiz seslerine ve korku, panik yaratma amaçlı senaryolara katiyen itibar etmeyin. Telefonunuza gelen SMS metinlerinde aramanızı istedikleri numaraları kesinlikle aramayın. Kimlik ve kredi kartı bilgilerinizi sakın paylaşmayın. Böyle bir durumla karşılaşmanız halinde lütfen hemen 155 POLİS İMDAT hattını arayın ya da en yakın Emniyet Birimine müracaat edin.


1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
 İÇİN RESME TIKLAYIN!
 

Satılık Lüks Daireler