Bu tarihi bina yıkılmamalı

GÜNCEL 3 Aralık 2019 16:38
Videoyu Aç Bu tarihi bina yıkılmamalı
A
a
Bartın Kemerköprü mahallesinde bulunan ve 1960’lı yıllardan beri Endüstri Meslek Lisesi olarak kullanılan lise geçtiğimiz aylarda boşaltılarak MEB tarafından Diyanet İşleri Başkanlığına verilmiş ve cami ve külliyesi yapılması kararı alınmıştı.
 
Eğitimsen Bartın şubesi bu binanın tarihi olduğunu ve koruma altına alınması gerektiğini belirterek Karabük Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna başvurdu.
 
EĞİTİMSEN TARAFINDAN OKUL ÖNÜNDE YAPILAN AÇIKLAMA
 
“Endüstri Meslek Lisesi okul binası Osmanlı geç dönem mimarisine örnek bir yapı olup, 1886 yılında dönemin Kastamonu Valisi olan Abdurrahman Nurettin Paşa tarafından “Frengi Hastanesi” olarak yaptırılmıştır. Yapı uzun süre bu amaçla kullanıldıktan sonra Bartın Memleket Hastanesine dönüştürülerek uzun yıllar bu şekilde Bartın halkına hizmet etmiştir. Hatta eski yıllarda önünden geçen cadde “Eski Hastane Caddesi olarak isimlendirilmiştir.
Söz konusu bilgiler “Bartın Halk Kültürü Kitabı” sayfa 285-286 bulunabilir. Ayrıca okulun tarihçesi şu anda yıkılmak istenen binanın kapısında asılı olarak bulunmaktadır.
Aynı zamanda okul bahçesinde bulunan okulun tarihiyle yaşıt ağaçlar ilgili kurumlar tarafından mutlaka incelenmeli, tescil edilerek koruma altına alınmalıdır.
Bu gerekçelerle Karabük Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na Bartın Eğitimsen olarak başvurumuzu yaptık. Başvurumuz sonucunda kurul 2863 sayılı kanun ve ilgili mevzuatlar gereği uzmanlar tarafından incelenmesi gereği ve kurul tarafından değerlendirilmesinin sağlanacağı 25 Kasım tarihinde tarafımıza bildirildi. Karabük koruma kurulu tarafından tarafımıza yazılan incelenme yazısını Bartın Belediyesine ve Bartın Valiliğine bildirdik. Okul için alınan bir yıkım ruhsatı varsa iptal edilmesi talebimizi ilgili kurumlara bildirdik. Çünkü Bartın Valiliği ve Bartın Belediyesi Bartın’ımızın tarihsel mirasını korumakla görevlendirilmiş kurumlardır. İlgili kurumlarında Bartın Endüstri Meslek lisesi tarihi binasının yıkılmaması ve Bartın’a kazandırılması konusunda göreve çağırıyor, Yükümlülüklerini yerine getirmesi talebini tekrar ediyoruz.
Söz konusu lise binasının ve arazisinin Bartın’daki tarihi değeri olan ender yapılardan biri olup koruma altına alınmalıdır. Özellikle Bartın Belediyesini Bartın ın tarihsel dokusunun korunması ve kültür varlıklarımıza sahip çıkılması konusunda göreve davet ediyoruz.
Bartın kültürel mirası olan tarihi okul binasının il yönetimi tarafından acilen korunmasını, yıkılmadan incelenmesini ve tarihi eser statüsünde koruma altına alınmasını ve Bartın’ın kültürel mirasını yansıtan Eğitim ve teknoloji müzesi olmasını talep ediyoruz.
Sonuç olarak Bartın Endüstri Meslek Lisesi tarihi binası ve Okullarımıza, kültürel mirasımıza hep birlikte sahip çıkalım . Haklarımız ve geleceğimiz için mücadele edelim.”
1000
icon
Kazim topal 5 Aralık 2019 23:18

Egitimsem amaciniz zaten bellidir butun illerde sehri andiran merkez camileri vardir bartinda niye olmasin ozal doneminde ankara koca tepe camii sinide elestirmislerdi istanbuldaki buyuk camlica camiisinide elestirmislerdi taksim de de buyuk elestiriler vardi ne oldu. Bir sehrin sembolu dur camiler ,maksat tarihi eserler degerler deyil egitin senin ,minarelerden rahatsizlar,zihniyet ayni. Zihniyet

0 2 Cevap Yaz
Vatandaş 5 Aralık 2019 10:09

Cami yapacaklarmış abisi :P

1 2 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
 İÇİN RESME TIKLAYIN!