CHP'den müftü nikâhına tepki geldi

GÜNCEL 11 Ekim 2017 13:43
Videoyu Aç CHP'den müftü nikâhına tepki geldi
A
a

Chp kadın kollarından Müftülüklere Resmi Nikâh Kıyma Yetkisi Veren Tasarıya Tepki geldi.

Özcan: “Bu tasarı meclisten geçmeyecek”
CHP Kadın Kolları Başkanı Fatma Özcan, müftülüklere resmi nikâh kıyma yetkisi veren yasa tasarısıyla ilgili basın açıklaması yaptı. Türkiye’de nikâh memuru açığının olmadığını ifade eden Özcan, “Bu kanunun amacı nedir?” diye sorarken “Bu tasarının uygulanmaması için gereken mücadeleyi ortaya koyacağız. Tüm kadınların bu yasaya karşı çıkmasını bekliyoruz. Bu tasarı meclisten geçmeyecek” dedi.
CHP İl Başkanlığında gerçekleştirilen açıklamaya CHP Merkez İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı ve Kadın Kolları Üyeleri de katıldı. Türkiye’de nikah memuru açığının olmadığını ifade eden Özcan, “Müftülere resmi nikah kıyma yetkisi veren yasa tasarısı tartışmalar arasında alt komisyondan geçti. Alt komisyondan geçmiş hali ise “Müftülüklere yetki verilmesi” şeklindedir. Yani müftü, imamlara nikâh kıyma yetkisi verebilecektir. Müftü ve imamlar din adamı olarak kendi işlerini yapsınlar. Bu ülkede nikah memuru açığı yok, nikah için sırada bekleyenler yok, bu kanunun amacı nedir? Bu kanunla çok eşliliğin önü açılacak, kanayan bir yaramız olan çocuk gelinler çoğalacaktır. Kadınlarımızın Cumhuriyetle kazandıkları haklarını savunmak, yine biz kadınların görevidir” dedi.
“SÖZ KONUSU TASARININ KABULÜYLE ‘ANAYASA SUÇU’ İŞLENMEKTEDİR”
Türkiye Cumhuriyetinin bir hukuk devleti olduğunu vurgulayan Fatma Özcan şöyle devam etti:
“Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Hukuk devleti olma özelliği değiştirilmesi teklif dahi edilemeyecek mutlak bir hükümdür. Anayasamızın 174. Maddesi’ne göre devletin asli görevi devrim yasalarını uygulamak ve toplumun çağdaş uygarlık düzeyine çıkartılmasıdır. Ayrıca anayasanın 10. Maddesi de kanun önünde eşitlik düzenlemesini içerir. Bu düzenlemeye göre herkes dil, din, ırk, mezhep, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç ayrımı gösterilmeksizin kanun önünde eşittir.  Müftülere tanınan nikah kıyma yetkisi ile; hukuk devleti olma ilkesi, kanun önünde eşitlik ilkesi, devrim yasalarının değiştirilmemesi ve laikliği koruma ilkesi ihlal edilmektedir. Söz konusu tasarının kabulüyle ‘anayasa suçu’ işlenmektedir. 
“TASARI KABUL EDİLEMEZ”
Ülkemize getirilmek istenen ‘İslam devleti olma’ dayatmasına karşı, kadın yurttaş kimliğimiz ile, mücadelemizi asıl iş olarak önümüze koyacağız.  Müftülere resmi nikah kıyma yetkisi verilmesi toplumda yaratılmak istenen kutuplaşmayı daha da arttıracaktır. Toplumsal yaşamda nikahını belediyede veya müftülükte kıyanlar olmak üzere yeni bir ayrımcılık çıkacaktır. Oysa resmi nikah yurttaş olmanın, kanun önünde eşit olmanın teminatıdır.  CHP’li kadınlar olarak meclis komisyonundan geçen tasarının kabul edilemez olduğunu her yerde haykıracağız. , “Bu tasarının meclisten geçmesi demek laik, hukuk devletini ortadan kalkması demektir. Ülkemiz çok karışık günlerden geçmektedir. Bu zor ve sıkıntılı günlerde gündemin bu konuyla meşgul edilmesini anlamak mümkün değildir. Ülkemizin ekonomisi altüst olmuş durumdadır. Hem ekonomik sıkıntıların üzerini örtmek, hem de ülkemizin dış politikasının yarattığı olumsuzluklar gözlerden kaçırılmak istenmektedir.
“TÜRKİYE’NİN ÇÖZÜM BEKLEYEN SORUNLARI VARDIR”
Türkiye’nin geleceği için, ülkemizin işsizlik sorununa, kadın sorunlarına, tarım sorununa ve bunun gibi birçok soruna çözüm bulunması gerekmektedir.  Biz komşularımızla barış içinde yaşamak istiyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği ‘Yurtta barış, dünyada barış’ sözünü bu ülkenin temel var oluş felsefesi haline getirmek istiyoruz. Bugün Atatürk’ün ilkelerine, Atatürk’ün devlet prensiplerine ve hukuku üstün tutan bir devlet yaratma idealine her zamankinden daha fazla sahip çıkacağız. Bu nedenle Müftülere resmi nikah kıyma yetkisi veren yasa tasarısı kabul edilemez.
“BU TASARI MECLİSTEN GEÇMEYECEK”
Müftülerin görevi kanunla belirtilmiştir. Buna göre müftülerin görevi, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yönergesinin 90. maddesinde, İslam dininin; iltikat, ibadet ve ahlak esaslarıyla ilgili işlerini yürütmek olarak belirtilmiştir. Cumhuriyet herkesindir ve herkes kanun önünde eşittir. Öyleyse herkes devletin tüm olanaklarından eşitçe yararlanmalıdır ve kimseye siyasi ve kişisel ayrımcılık yapılmamalıdır. Anayasanın 24. maddesi de bu hükmü içerir. Bizler, Cumhuriyet Halk Partili kadınlar, sonuna kadar Mustafa Kemal Atatürk’e, cumhuriyete, demokrasiye, laikliğe ve özgür yurttaş olma hakkımıza sahip çıkacağız. Bu tasarının uygulanmaması için gereken mücadeleyi ortaya koyacağız. Tüm kadınların bu yasaya karşı çıkmasını bekliyoruz. Bu tasarı meclisten geçmeyecek.”


 
Kaynak : Hergün/Nurdan Eroğlu
1000
icon
Abdullah Baştan 13 Ekim 2017 19:30

Yine ermeni tarafi olduğunuzu kanitladiniz.Sayın Chp Buzamana kadar hep sizin kanunlariniz dedikleriniz oldu, Şimdide sizin Özgür lük diya bas bas bağırdığınız dediğiniz oluyo neden sizi bukadar rahatsiz ediyor müftülerin nikâh kıyması? Sizlerin çoğunuzun nikâh yapmadığınız ortada Nikâhsız yaşamaya aşk çocuğa aşkin meyvesi diyenler sizler ne olduda dokundu? Yaziklar olsun topunuza.

0 0 Cevap Yaz
yusuf 13 Ekim 2017 01:34

kendilerinden baskasina yobaz diye diye tam kendilerinin yobaz oldugunu kanitladilar defalarca.Size ne chp milletin nikahindan isteyen papaza isteyen hahama isteyen hocaya kiydirsin nikahini , sizde nikahsiz evlenin bize ne

0 0 Cevap Yaz
Asabi 12 Ekim 2017 17:52

Sikinti yapmayin chp italya dan papaz ismarlamis o da olmaz sa hendek yani papazi yerinde kiyar chp nikahlari

2 0 Cevap Yaz
M.Emin 11 Ekim 2017 20:30

Bunu bir sivil toplum kuruluşu yapsa normal karşılarım.CHP nin böyle katı laiklik gösterisi toplumda yanlış değerlendiriliyor.Puanı düşüyor.Ondan dolayı da siyasal islama pas veriliyor.Golu yiyen de demokrat oluyor.

0 3 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
 İÇİN RESME TIKLAYIN!
 

Satılık Lüks Daireler