Çocuğun Geleceği İçin Anne Eğitimi

GÜNCEL 28 Aralık 2013 23:40
A
a

Bartın Üniversitesi Eğitim Fakültesi ve Bartın Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği Bartın Devlet Hastanesi iş birliği ile gerçekleştirilen Çocuğun Geleceği İçin Anne Eğitim Programı'nın kapanış töreninde programı başarı ile tamamlayan 57 ebe ve hemşire sertifikalarını aldı.

Bartın Üniversitesi Eğitim Fakültesi ve Bartın Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği Bartın Devlet Hastanesi iş birliği ile gerçekleştirilen çocuğun geleceği için Anne Eğitim programının kapanış töreninde eğitime katılan ve programı başarı ile tamamlayan 57 ebe ve hemşire sertifikalarını aldı. Bartın Devlet Hastanesi'nde açılacak olan anneliğe ilk adım Polikliniği'nde geleceğin çocuklarını yetiştirecek anne adayları ve annelere eğitimler verilecek.

TÜRKİYE'DE İLK KEZ BÖYLE BİR EĞİTİM YAPILIYOR

Türkiye'de ilk kez böle bir eğitim yapıldığını belirten Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Firdevs Güneş, "Çocuğun gelişimi için anne eğitim programı olarak başladığımız bu çalışma Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği Devlet Hastanesi ve Eğitim Fakültesi BAKKA tarafından desteklenen bir projedir. Projemiz 86 saatlik bir projedir. Programımızın ilk aşamasına hamilelik öncesinden başlıyoruz hamilelik dönemi ve doğum sonrası ilkokula kadar dayanan bir eğitim verdik. Özellikle anne karnında dil eğitimi, sosyoloji eğitimi, beslenme eğitimi buna benzer eğitimler verdik. Türkiye'de ilk kez böyle bir eğitim yapılıyor. Sağlık eğitimi ve anne eğitimi konusunda ülkemizde proje ve çeşitli çalışmalar yapılıyor. Bizim projemiz onlardan daha farklı, bu sürece biz eğitim boyutunu da ekledik. Anne karnında çocuğun beyni yüzde 30 oranında şekilleniyor. Önemli bir gelişme kaydediyor. Bu projenin birde ikinci boyutu var. Anneliğe ilk adım polikliniği açılacak ve 86 saatlik eğitim alan hemşirelerimiz burada görev alacaklar. Bizden edindikleri bilgileri aşama aşama annelere aktaracaklar. Bu süreç çok önemli çok da önemsiyoruz ve bu süreci takip etmek istiyoruz. Acaba ne durumda? Nasıl gidiyor? Nasıl gelişiyor? Eğer bunları gerçekleştirebilirsek geleceğimiz olan çocuklarımız için büyük yol kat etmiş olacağız" dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
 İÇİN RESME TIKLAYIN!