Doğa ve huzurun adresi Balamba tabiat parkı

GÜNCEL 3 Mayıs 2017 14:46
Videoyu Aç Doğa ve huzurun adresi Balamba tabiat parkı
A
a

Doğayla baş başa kalmak istiyorsanız Balamba National Park Yenilenen Yüzüyle tam size göre…

Doğanın keyfini Balamba’da yaşayın
Balamba National Park muhteşem doğası, çocuk oyun alanları, piknik masaları, doğa ile iç içe yürüyüş yolları, koşu parkurları, voleybol sahası, restaurantı, çay bahçesi, düğün, nişan ve benzeri organizasyonlar için açık alanı, yenilenen yüzü ve hizmet anlayışıyla ziyaretçilerini bekliyor.
Bartın şehir merkezinde doğa ile iç içe olmak, yemyeşil ormanlıkların içinde yürüyüş ya da koşu yapmak, aileniz ve sevdiklerinizle piknik yapmak, çocuklarınıza unutulmayacak güzel eğlence fırsatı sunmak, muhteşem bir kahvaltı yapmak, günün her saati köy gözlemesi, su böreği, serpme ekmekle muhteşem lezzetleri tatmak istiyorsanız adresiniz Balamba National Park olacak.
Bartın’da el değmemiş ormanlık arazi üzerine kurulu Balamba National Park günlük ziyaretlerinizin yanı sıra düğün, kına, nişan, sünnet, doğum günü, şirket ve kutlama yemekleri içinde hizmetinizde.
DOĞANIN İÇİNDE YÜRÜYÜŞ İMKÂNI
Uzaklara gitmeden, şehrin dışına çıkmadan doğa ile iç içe bir gün yaşamak isteyenlerin ilk tercihi olacak Balamba National Park  Bartın’da ki basın mensuplarını sabah kahvaltısında ağırladı.  İşletme sahipleri Sinan Kireç, Genel Koordinatör Yüksel Özkan ve İşletme Müdürü Volkan Özköse’nin ev sahipliğinde gerçekleşen kahvaltı programında basın mensupları işletmede verilen hizmetlere dair bilgiler aldılar. Balamba National Park’ın 3 kilometrelik yürüyüş parkurunda İşletme Sahipleri Kireç, Özkan ve İşletme Müdürü Özköse ile yürüyüşte yapan gazeteciler Balamba National Park’a hayran kaldılar. Yürüyüşün ardından çay ve kahvelerini Balamba National Park’ın terasında içen basın mensupları anfi tiyatroda da hatıra fotoğrafı çektirdiler.
ZENGİN MENÜ ÇEŞİTLERİ BULUNUYOR
Daha sonra İşletme Sahiplerinden Sinan Kireç basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Kireç parkın yenilenen yüzüyle ilgili olarak şunları söyledi:
 “Milli Parklar Müdürlüğüne ait olan Balamba Tabiat Parkının işletmesini ekim ayında gerçekleştirilen ihaleye girerek aldık. O gün bugündür tadilat çalışmalarını hızlı bir şekilde yürüttük. Ve bu durumuna getirdik.  Buradaki  hizmet binası atıl durumdaydı. İlk olarak buranın  mutfağından tuvaletlerine kadar en ince ayrıntıyı dahi düşünerek tadilatını gerçekleştirdik. Burada  yöresel sabah kahvaltılarından et mangala, hatta dünya mutfağına kadar profesyonel personellerimizle hizmete girdik. Halkımızın yoğun talebi söz konusu.
YENİ EVLENECEKLER DİKKAT! KIR DÜĞÜNÜN ADRESİ BALAMBA
Bütün bunların yanında hizmet binasının ön tarafından bulunan beton alanda da tadilatlar yaparak o alanın da düzenlemesini gerçekleştirdik ve orayı güzelleştirdik.  Evlenmek isteyen çiftlerimiz özellikle kır düğünü yapmayı düşünüyorlarsa burasını gönüllerince kullanabilirler. Burada insanların doğayla iç içe olma özlemini giderecek bir tarzı ortaya çıkarmaya çalıştık ve bunu başardık. Parkımızın diğer taraflarında da piknik alanlarında güzelleştirmeler yaptık. Masalarımızı yeniledik. 
DOĞAYLA İÇİ İÇE SPOR İMKANI
Parkımızın içerisinde aynı zamanda spor tesislerimiz de mevcut. Bu tesislerimizde çalışmalar yapacağız. Paintball sahaları oluşturacağız. Parkın içerisinde yer alan tenis kortunda tadilat çalışmaları yapacağız.  Parkın içindeki yürüyüş ve koşu yollarını daha kullanışlı hale getireceğiz. Yani insanlar doğanın içinde bol oksijenin olduğu bir ortamda spor yapabilecekler. Ormanın içerisinde 1,5 kilometrelik bir mesafeyi kapsayan koşu yollumuz mevcut. Bisiklet yollarımız da mevcut.
AİLE HUZURU ÖN PLANDA
Parkın girişinde küçük bir market yaptık. Doğayla iç içe olmak ve güzel zamanlar geçirmek isteyen vatandaşlarımız ya da piknikçilerimiz bu marketten ihtiyaçlarını karşılayabilecekler. Bartın’a böyle bir alan kazandırdığımız için mutluyuz. Şunu da belirtmek istiyorum ki. Burada sunduğumuz hizmette kesinlikle alkol bulunmuyor. Aile ortamını bozacak ürünler kesinlikle olsun istemedik. Hatta çocuklarımız için 3 oyun parklarımız mevcut.  Her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşündük. Biz hizmet vermeye hazırız.”
Balamba National Park’ta düzenlenen kahvaltı programına Bartın Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Güngör Yavuzaslan, Bartın TV Genel Müdürü Hasan Camcı, DHA Bartın Temsilcisi Ayhan Acar, Bartın 74 Haber Gazetesi Sorumlu Müdürü Bülent Bostancı, Radyo B Sorumlu Müdürü Erdem Tabakoğlu, Bartın 74 Haber Gazetesi Muhabirleri Erkan Hızoğlu ve Birkan Ural, Hergün Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Nihal Çınçın,  Muhabir Nurdan Eroğlu, Pusula Gazetesi Muhabirleri Akif Yaman ve Sercan Ergin, Manşet Gazetesi Muhabiri Haluk Türkoğlu, Bartın Olay Medya Sahibi Süleyman Karaman, Muhabirleri Mustafa Kurt ve Ersoy Bank olmak üzere çok sayıda basın mensubu katıldı.
İŞTE BALAMBA NATİONAL PARK’IN ÖZELLİKLERİ!
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Sinop 10. Bölge Müdürlüğü Bartın Şube Müdürlüğümüze bağlı olan Balamba Tabiat Parkı Bartın’da yer alıyor.  Alan Bartın kent merkezinden 2.2 km uzaklıkta. Bartın-Karabük yolu üzerinden ulaşım sağlanmakta. Balamba Tabiat Parkının halihazırda 1 girişi bulunmakta. Bu giriş alanın güney batısında. Alana yakın yerleşim birimlerinden yürüyerek veya özel araçlarla, kent merkezinden de belediye otobüslerinin düzenli seferleri ile ulaşılmakta. Balamba Tabiat Parkı Karabük ili Safranbolu İlçesine 80 kilometre Zonguldak’a 90 kilometre Bartın İli Ulus İlçesine 35 kilometre Amasra İlçesine 17 kilometre uzaklıkta.
TESİSLER
İdari tesisler olarak giriş kontrol kulübesi ve idari bina saha girişinde bulunmakta. Hizmet tesisleri olarak ise kır Gazinosu, büfe, basketbol-voleybol-tenis sahası, 150 kişilik seyirci kapasiteli amfi tiyatro sahada yer almakta. Ayrıca bir adet çocuk oyun alanı, yürüyüş parkuru, wc, günübirlik piknik alanı ve paintbol alanı ile de ziyaretçilere hizmet vermekte.  Yıllık ziyaretçi sayısı (restoran ve piknik alanı dahil) yaklaşık 4 bin kişi.
BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK - EKOSİSTEM
Alanda Gürgen, Meşe, Sedir, Fıstık Çamı, Sahil Çamı türleri geniş yer kaplamakta. Ayrıca Fındık, Orman Gülü, Çayırotları, Isırgan, Ateş Dikeni, Kuşburnu, Orman Sarmaşığı, Üvez, Alıç, Muşmula, Böğürtlen, Orkide (4 tür), Eğrelti, Isırgan otu, Ispıt, Yabani çilek, Menekşe gibi türlerin yanı sıra farklı mantar türleri de görülebilmekte. Sahada sincap, kirpi, kaplumbağa, yaban domuzunun yanı sıra ibibik, saka, Florya, ispinoz, kara tavuk, kızıl gerdan, baykuş, ağaçkakan gibi ormana bağlı kuşlar görülebilmekte.
ÖNEMİ
Zengin bir tür çeşitliliğine sahip turizm ve rekrasyon değeri yüksek, yaşlı meşe ve gürgen ağaçları barındıran bir saha olup, zengin biyoçeşitlilik ve doğal peyzaj değerleri olan bir saha. Ayrıca Bartın İl merkezinde ziyaretçiler için ulaşılabilirliği kolay ve sıcak yaz günlerinde ağaçların gölgesinde rekreasyon imkanları sağlayan bir tabiat parkı. Günübirlik sahaları arasında  piknik alanı, basketbol-voleybol-tenis sahası, paintball oyun alanı, yürüyüş parkuru, çocuk oyun alanı, büfe ve restoran yer alıyor.

 
Kaynak : Hergün/Nurdan Eroğlu
1000
icon
Ziyaretçi 4 Mayıs 2017 14:09

Tamam arkadaş adam yapmış düzenlemiş eline sağlık lakin eskiden insanların yürüyüş yapmak gezmek dolaşmak için geldiği bir yerin girişini ücretli yapmaları çok saçma bir şey en son uğradığımda kişi başı 3 tl. İstemişlerdi çok yazık parası olmayan bizden değil sistemi.Bartın'dan başka bir yerde'de böyle bir şey yok zaten.

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
 İÇİN RESME TIKLAYIN!