Engelsiz Bir Yaşam İçin Yürüdüler

GÜNCEL 10 Mayıs 2017 16:50
Videoyu Aç Engelsiz Bir Yaşam İçin Yürüdüler
A
a

Her yıl 10 -16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Engelliler Haftası dolayısıyla Bartın’da Türkiye Sakatlar Derneği Bartın Şubesi tarafından yürüyüş düzenlendi.

Her yıl 10 -16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Engelliler Haftası dolayısıyla Bartın’da  dün Türkiye Sakatlar Derneği Bartın Şubesi tarafından yürüyüş düzenlendi. Şehir merkezinde Yukarıçarşı’daki dernek binası önünden başlayan yürüyüşe Türkiye Sakatlar Derneği Bartın Şubesi Başkanı Ferit Kurulan, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mahmut Şahin, Sağlık İl Müdürü Dr. Dursun Koç, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ali Özdemir, SGK İl Müdürü Ekrem Öztekneci, İl Emniyet Müdürlüğü personeli, Bartın Şehit Aileleri ve Gaziler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ekrem Altunok, Saadet Partisi İl Başkanı Ünal Yurtbay, CHP Merkez İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı, dernek üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

KURULAN: “ENGELLİLERİN HALA ÇÖZÜM BEKLEYEN SORUNLARI BULUNUYOR”

Yukarıçarşı’dan Hamam Sokak boyunca devam eden yürüyüş Cumhuriyet Meydanı’nda sona erdi. Meydanda ise yine Engelliler Günü kapsamında bir tören düzenledi. Törende Atatürk anıtına çelenk koyan Dernek Başkanı Ferit Kurulan, bir konuşma yaparak engellilerin günümüzde yaşadığı sorunlara değindi. Türkiye’de yaşayan milyonlarca engelli ve ailesi zor koşullarda yaşadığını ifade eden Kurulan şunları kaydetti:

“Türkiye’de yaşayan milyonlarca engelli ve ailesi zor koşullarda yaşamaktadır. Engelliler toplum tarafından fark edilmek, yaşadıkları sorunlara çözüm bulabilmek umuduyla her alanda seslerini duyurabilmek, görünür olmak için çabalamıştır. Geçmiş yıllara nazaran bugün artık engelliler toplumda daha fazla yer bulabilmektedir. Yine geçmişe oranla daha fazla olanağa, hizmete sahiptir. Bunlar ülkemiz ve engelliler adına sevindirici gelişmelerdir. Ancak engellilerin hala çözüm bekleyen sorunları ve dertleri bulunmaktadır. Bunların en başında toplum hayatına daha fazla katılabilme olanaklarının olmamasıdır. Bir çok engelli çeşitli nedenlerle evlerinde hapis hayatı yaşamaya devam etmektedir.

“KAMU HİZMET BİNALARIMIZ ENGELLİLERİMİZİN ERİŞİMİNE UYGUN DEĞİLDİR”

Yine Bir çok engelli, insanca yaşam olanaklarından uzak ve yoksulluk içindedir. Yollarımız, toplu taşım araçlarımız, birçok kamu hizmet binalarımız engellilerimizin erişimine uygun değildir. İlimizde ise bunlar ile ilgili çalışmalar hızla devam etmekte ve eksikliklerin giderilmesi için gerekli girişimler sağlanmaktadır. Engelli aylıkları, engelli ailelerine verilen evde bakım destekleri çok kısıtlıdır ve uygulamada eşitlik, adalet ilkeleri zedelenmektedir. Özellikle evde bakım hizmetlerinden yararlanmada getirilen kurallar, oldukça büyük bir engelli kesiminin bu haktan yararlanmasını engellemektedir. Birçok engelli, sürekli değişen kurallar nedeniyle yeterli ve gerekli sağlık hizmetine tam anlamıyla sahip değildir.

“SİSTEM, BÜYÜK SORUNLARA NEDEN OLMAKTADIR”

Engellilerin almak zorunda oldukları ortez, protez, tekerlekli sandalye, işitme cihazı vb. yaşamı kolaylaştıran araç ve gereçlerin temini konusunda ciddi sıkıntılar bulunmaktadır. Şu anda uygulanan sistem, büyük sorunlara neden olmaktadır. Birçok kurum ve kuruluşun da önemli katkılarıyla engellilere yönelik toplumda farkındalık yaratma çabasına karşılık hala engellileri dışlayan yaklaşım ve davranışlar zaman zaman bizleri derinden yaralamaktadır. İstihdam alanından yasalarla konulmuş kotalar başta devlet olmak üzere işverenlerce uygulanmamakta, engellilerin çalışmasına olanak sağlanmamaktadır.

“ENGELLİLERİN SORUNLARI, ASLINDA TÜM TOPLUMUN SORUNUDUR”

Eğitim alanındaki öğretmenden alt yapıya eksik ve yetersizlikler engellilerin öğrenim hakkını büyük oranda kısıtlamakta, hayata atılmalarında ikinci bir engel daha yaratmaktadır. Engellilerin sorunları, aslında tüm toplumun sorunudur. Bütün siyasi partilerin, bütün kurumların gündeminde olması gereken, hep birlikte akılcı ve kalıcı çözümler için ortak çalışmalar yapılmalıdır. Biz hep şunu söyledik; Biz sadece herkesle eşit koşullarda yaşamak istiyoruz. Yardım edilen değil, hayatı birlikte üreten, birlikte paylaşan olmak istiyoruz. Biz sadece toplumdan ve yönetimlerden daha adil bir yaşam olanağı istiyoruz. 10 Mayıs Engelliler Haftasında herkese çağrımız açıktır; Engelleri kaldırın, birlikte daha güzel bir dünyada yaşayalım, Unutulmamalıdır ki her sağlam birey bir engelli adayıdır.”

Tören Kurulan’ın konuşmasının ardından Atatürk anıtı önünde hatıra fotoğrafının çektirilmesiyle son buldu.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
 İÇİN RESME TIKLAYIN!