Festival Mehter coşkusuyla başladı

GÜNCEL 12 Mayıs 2017 14:22
Videoyu Aç Festival Mehter coşkusuyla başladı
A
a

Bartın Belediyesi 33. Kültür, Sanat ve Turizm Festivali açılışı, Mehteran takımı eşliğinde yapılan festival yürüyüşü ile başladı.

33. Bartın Kültür sanat festivalinin programı

Belediye Başkanı Cemal Akın, 19 Mayıs'a kadar sürecek olan etkinliklere tüm halkı davet etti.

Bartın Belediyesi 33. Kültür, Sanat ve Turizm Festivali etkinlikleri, dün düzenlenen festival yürüyüşü ile start aldı. Belediye Sosyal Tesisleri önünden başlayarak Cumhuriyet Meydanında son bulan festival yürüyüşüne yoğun katılım oldu. Festival etkinlikleri kapsamında Mehteran gösterisi ile çeşitli ülkelerden gelen halk dansları topluluklarının performansları sergilendi. Belediye Başkanı Cemal Akın, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “33.’nü gerçekleştireceğimiz festivalimizi başlattık. Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğümüzce birbirinden farklı programlar yaptık. 19 Mayıs’a kadar sürecek olan etkinliklerimize tüm halkımızı bekliyoruz” dedi.
FESTİVAL BAŞLADI, İŞTE PROGRAM

Renkli görüntüler oluşacak

Festival etkinlikleri kapsamında 13 Mayıs Cumartesi günü saat 13.00’de Cumhuriyet Meydanı’nda tahta araba yarışları, şişme oyun parkları, pamuk şeker dağıtımı, topaç çevirme, çocuk resim yarışması, tenis aktiviteleri ve Bartın Pedaldaşlar Derneği ile ortaklaşa düzenlenen en yavaş bisiklet sürme yarışı yapılacak. Aynı günün devamında saat 17.00’de Yalıda bulunan Belediye Taşev’de Yardımseverler Derneği ile ortaklaşa yapılacak olan Çilekli pasta yarışması yapılacak. Günün son etkinliği ise Cumhuriyet Meydanı’nda saat 20.00’de Bartın Belediyesi Özel Eğitim Ritim gurubu konseri ve halk dansları şöleni yapılacak.

Nadide Sultan geliyor

14 Mayıs Pazar Anneler Gününde saat 14.00’de festival etkinlikleri kapsamında Belediye Sosyal Tesisleri’nde anneler günü dolayısıyla Nadide Sultan, konser verecek. Aynı gün saat 11.00’de Cumhuriyet Meydanında Halk Oyunları gösterisi, masa tenisi, sokak basketbolu, pamuk şeker dağıtımı yapılacak. Etkinliklere katılanlara ebru sanatı teknikleri öğretilecek ve alana çocuk oyun parkları kurulacak. Akşam saat 20.00’de ise yine Cumhuriyet Meydanında Bartın Belediyesi Çocuk Halk Dansları Topluluğu gösterisi ile Bartın Belediyesi Türk Halk Müziği gösterisi sergilenecek.

Puzzle sergisi de olacak

Festival etkinlikleri kapsamında 15 Mayıs Pazartesi günü Belediye Bahçesi’nde Bartın Belediyesi Çini Kursu sergisinin açılış töreni gerçekleştirilecek. Daha sonra 17.00’de Belediye Sosyal Tesisleri’nde satranç turnuvası yapılacak. 19.30’da ise Burak Kirenci’nin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü sergi salonunda puzzle sergisinin açılışı gerçekleştirilecek. Günün son etkinliği ise Hüdayi Aksu anısına İl Kültür Merkezinde saat 20.00’de Türk Sanat Müziği konseri verilecek.

Türk Halk Müziği yarışması yapılacak

16 Mayıs Salı günü ise etkinlikler kapsamında ilk olarak Yalı Yaşam Merkezi’nde bulunan Belediye Sanat Galerisinde Ebru Kaligrafi Camaltı Sergisinin açılış töreni yapılacak. Daha sonra ise saat 18.00’de Kültür Merkezi’nde Şenel Gizli anısına Türk Halk Müziği yarışması yapılacak. 17 Mayıs Çarşamba günü ise festival kapsamında düzenlenen satranç turnuvasının final müsabakaları gerçekleştirilecek.

Müzeler haftası kutlanacak

18 Mayıs Perşembe günü Müzeler Haftası dolayısıyla çeşitli etkinliklere yer verilecek. Bu kapsamda saat 18.00’de Kemal Samancıoğlu Müzesinde Bartın Kent Tarihi Müzesi tanıtımı, Bartın Türküleri dinletisi ve Geleneksel Bartın Kına Gecesi etkinliği yer alacak. Aynı gün saat 20.00’de Santral Sokak’ta bulunan Bartın Belediyesi Sanat Evinde Belediye Şehir Tiyatrosu tarafından “Tavuk Vakasının Epik Komedyası” isimli tiyatro oyunu sergilenecek.

Fener Alayı ve Gökçe konseri ile festival sona erecek

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Cuma günü saat 20.00’de Belediye Sosyal Tesislerinden başlayacak olan Fener Alayı yürüyüşü yapılacak. Daha sonra Cumhuriyet Meydanında Bartın Belediyesi Mehteran Takımı gösterisi yapılacak. Gecenin sonunda ise Sanatçı Gökçe konser verecek.

“Ücretsiz olan etkinliklerimize tüm halkımız davetlidir”

Belediye Başkanı Cemal Akın, festival programı kapsamında yapılan etkinliklerle ilgili yaptığı açıklamada, “Bartın Belediyesi bu yıl 33.’sünü gerçekleştireceğimiz Kültür, Sanat ve Turizm Festivalini birbirinden güzel etkinliklerle tamamlayacağız. Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan ve bir hafta sürecek olan etkinliklere tüm halkımız davetlidir. Etkinliklerimizin tamamı ücretsizdir. Değerli halkımızın festivalimize katılarak gönüllerince eğlenmesin, güzel vakit geçirmesini temenni ediyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum” dedi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
 İÇİN RESME TIKLAYIN!