Fide ve tohum satışına şok ceza haberlerine açıklama

GÜNCEL 22 Mayıs 2019 22:53
Videoyu Aç Fide ve tohum satışına şok ceza haberlerine açıklama
A
a

Bartın’da son günlerde galla pazarında fide ve tohum satışı ile ilgili çıkan haberlere Tarım il müdürlüğünden açıklama geldi

İlimizde “YERLİ FİDAN SATANA 20 BİN LİRA CEZA”, “Köylü ve Çiftçilerin Yerli Domates, Salatalık, Biber, Patlıcan, Kabak, Mısır, Buğday Fide ve Tohum Üretmesi Yasaklandı!” şeklinde çıkan haberlere açıklama geldi.
Tarım müdürlüğünden yapılan açıklamada, “Haberde çiftçilere yapılan rutin denetim ve bilgilendirme faaliyetlerinin tamamen çarpıtılarak aktarıldığı anlaşılmıştır. Söz konusu haber yapılmadan önce İl Müdürlüğümüzün bilgilerine başvurulmamış ve dolayısıyla haber asılsız, dayanaksız, hatalı ve yanlış bilgiler içermektedir” denildi.
Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi açısından, aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.
DENTİMLER BİLGİLENDİRME AMAÇLI
Toprak ve bitki sağlığı risklerinin yüksek olması sebebiyle teknik personelimizce yapılan bu rutin denetim tamamen bilgilendirme, bilinçlendirme ve rehberlik amacı taşımıştır. Bu denetimde iddia edildiği gibi bir ceza uygulaması da olmamıştır.
Kontrolsüz üretilen fide, fidan vb. gibi üretim materyalleri bitki hastalık ve zararlılarının yayılmasına zemin hazırlamaktadır. Bu hastalık ve zararlıların yayılması sebze üretiminde maliyetlerin artmasına neden olacağı gibi bu alanlarda bitki yetiştirilmesini de imkânsız kılacaktır. Ayrıca toprağa da hastalık bulaşacağından toprak verimliliği de olumsuz etkilenecektir. Denetimde anlatılan ve vurgulanan bu hususlar olmasına rağmen haberde yanlış algı oluşturularak kamuoyu yanıltılmaya çalışılmıştır.
Haberde sanki yabancı menşeli fidelerin satışı serbest, yerli olanlar ise yasak algısı oluşturulmaya çalışılmıştır. Satışı yapılan fidelerin büyük bir kısmı İl Müdürlüğümüzce yetkilendirilen tohumluk bayilerinden satın alınan tohumlardan elde edilmektedir. Tohumluk bayilerimizde de hem yerli ve hem de yabancı menşeli tohumlar satılmaktadır.
Yerli tohum, Ülkemizde elde edilen tohumlardır. Yerel tohum ya da haberde iddia edilen ata tohumu ise bir yöreye ait olan tohumdur. Haberde iddia edildiği gibi yerel tohum standart tohum değildir. Yerel tohumlar İlimizde yok denecek kadar azdır. Habere konu olan fidelerin büyük çoğunluğu yerel çeşitlerden değil bayilerden temin edilen tohumlardan elde edilmektedir. Dolayısıyla bayiden alınan tohumlar yerli veya yabancı menşeli olabileceğinden “tarım İsrail tohumlarına esir edildi” iddiası tamamen asılsız bir iddia olup, olumsuz algı oluşturma amacı taşımaktadır.
Denetimlerimizde fidelerin üretildiği tohumların menşeine değil üretim yerlerinin sağlık durumlarına ve ayrıca yetiştirilen fidelerin hastalık ve zararlılardan ari olup-olmadığına dikkat edilmekte ve mevzuat çerçevesinde gerekli bilgilendirme yapılmaktadır.
YASAK DEĞİL
Ayrıca çiftçilerin yerli domates, salatalık, biber, patlıcan, kabak, mısır, buğday üretmesi kesinlikle yasak değildir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 
1000
icon
Ali TÜRKÖZ 24 Mayıs 2019 16:02

tüm hazir fideler hastalikli bu ildeki muhendislere soyleyin hazir fide ureten yerleri denetlesin beni oraya yormasinlat

2 2 Cevap Yaz
Goccuvazlı 23 Mayıs 2019 11:08

Domates cacık üretimi yasak değil. Köylünün yerli tohum Ve o tohumlardan fide satışı yasak. 🍅 ve salatalık da yerli tohumdan ise onun üretimide yasaklanırsa hiç şaşmam. Köy yumurtası yogurtu turşusu ayranı vs küketilen mekanlarda yasak... Hazır tüketime yönetildik....

3 2 Cevap Yaz
Metin 22 Mayıs 2019 23:22

Çiftçi gününde Ceza kesilmez diye konuşanlar Trafik Haftasında Emniyet Trafik cezası kesmesin diyebiliyor mu? Yerli otomobil gündeminde olan ülkemizde yerli otomobil üretilince bizim arabamız yerli Memur Bey Trafik cezası kesemezsin mi diyecek?Kanun Meclis’ten çıkar memur uygular.Kanunlara uymayı unutursak Devlet kalmaz !Tohum fide isteyen bayilerden almalı.Adamlar vergi veriyor sonuçta.

3 4 Cevap Yaz
Hüseyin

Böyle saçma kanunmu olurmuş biz mecburmuyuz İsrail tohumunu yetiştirmeye , dikmeye .. Vergi veriyorlar diye İsraile çalışıcaz saçmalığa bakarmışın...

0 0
hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
 İÇİN RESME TIKLAYIN!