Fırtınada Sürüklenen Gemiye Kurtarma Operasyonu

GÜNCEL 21 Kasım 2017 09:51
Videoyu Aç Fırtınada Sürüklenen Gemiye Kurtarma Operasyonu
A
a

Bartın'ın İnkumu sahili açıklarında fırtınada sürüklenen gemideki mürettabata helikopter ile kurtarma operasyonu düzenlendi.

Rusya'dan hareket ettiği öğrenilen ve Bartın Limanı açıklarında etkili olan fırtına nedeniyle sürüklenen demir yüklü gemi yardım talebinde bulundu. Bunun üzerine harekete geçen sahil Güvenlik Komutanlığı helikopteri tarafından gemide bulunan  6 mürettebatın kurtardığı öğrenildi. Kurtarılan mürettebat Bartın limanına indirildi. Gemide personel kalmadığı belirtildi.
Bartın'da fırtına ve yağmur etkisini sürdürüyor.

Sahil Güvenlik Komutanlığından yapılan açıklamada şu bilgiler verildi.
 
“21 Kasım 2017 tarihinde saat 07.02’de, Bartın Limanı 1 deniz mili batısında Rusya bayraklı NEFTERUDOVOZ 29M isimli ticari geminin demir taradığı için yardıma ihtiyacı olduğu Bartın Liman Başkanı tarafından bildirilmiştir.
Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından, bahse konu gemi ile saat 07.05’te telsiz irtibatı kurularak gemide bulunan 6 mürettebatının tahliye talebi teyit edilmiştir. Müteakiben görevlendirilen 1 Sahil Güvenlik Helikopteri ile 1 Sahil Güvenlik Dalış, Emniyet, Güvenlik ve Arama Kurtarma Timi tarafından havadan ve karadan kurtarma faaliyetine başlanmıştır.
 
Sahil Güvenlik Helikopteri arama kurtarma operatörü tarafından, kurtarma vinci marifetiyle bahse konu gemide bulunan 6 mürettebat 08.45-09.30 saatleri arasında emniyetli şekilde kurtarılmış ve Bartın Limanı’nda hazır bekleyen 112 Acil Sağlık Ambulansına sağ olarak teslim edilmiştir.
 
Bahse konu gemi; - 07 Ekim 2017 tarihinde Rostov’dan kalkarak 10 Ekim 2017 tarihinde Bartın Limanı’na yanaşmış ve 3000 ton pik demir boşaltmıştır.
 
SEYRİNE İZİN VERİLMEDİ, 1 AYDIR BEKLETİLİYORMUŞ
 
-Yükünü boşaltmasına müteakip Bartın Liman Başkanlığı tarafından geminin belgelerinin süresinin dolması ve makine arızası nedeniyle seyrine izin verilmemiş ve 13 Ekim 2017 tarihi itibariyle Bartın Limanı’nda yer olmadığı için demir sahasına demirletilmiştir.
- 07 Kasım 2017 tarihinde Rusya tarafından bayrak devleti olarak sörvey denetimine tabii tutulmuş ve 08 Aralık 2017 tarihine kadar römorkörler tarafından çekilmesi yönünde hakkında rapor düzenlenmiştir.”

 
 
Kaynak : GHA MUSTAFA KURT
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
 İÇİN RESME TIKLAYIN!
 

Satılık Lüks Daireler