Gençler 19 Mayıs'ı Kutladı

GÜNCEL 19 Mayıs 2017 14:19
Videoyu Aç Gençler 19 Mayıs'ı Kutladı
A
a

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, tüm yurtta olduğu gibi Bartın’da da törenle kutlandı.

Bartın Valiliği önünde gerçekleştirilen törende gençler, şiirler okudu, halk oyunları ve spor gösterileri sergiledi. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ali Özdemir günün anlam ve önemini belirten konuşmasında “Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak en başta gelen görev ve sorumluluğunuzdadır” dedi.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, tüm yurtta olduğu gibi Bartın’da da törenle kutladı. Bartın Valiliği önünde gerçekleştirilen törende gençler, şiirler okudu, halk oyunları ve spor gösterileri sergiledi. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ali Özdemir günün anlam ve önemini belirten konuşmasında gençlere seslenerek “Yakın bir gelecekte ülke yönetiminde söz sahibi olacak ve Türkiye Cumhuriyeti’ni omuzlarınızda yükselteceksiniz. Ülkemizi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği çağdaş medeniyet seviyesine sizler taşıyacaksınız” dedi.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, tüm yurtta olduğu gibi Bartın’da da törenle kutladı. Bartın Valiliği önünde ise iki ayrı tören gerçekleştirildi. İlk törende Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ali Özdemir, Valilik önündeki Atatürk Anıtına çelenk sundu. Çelenk sunma törenine AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ve İl Başkanı Hüseyin Manav, İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Osman Arslan, İl Emniyet Müdürü İsa Aydoğdu, MHP İl Başkanı Ercüment Özçelik, Merkez İlçe Başkanı Murat Demir, Kadın Kolları Başkanı Nuran Akmaz, Saadet Partisi İl Başkan Yardımcısı Yaşar Sinoplu, daire müdürleri, askeri erkan, öğrenciler, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı.

ÖZDEMİR: “19 MAYIS BAĞIMSIZLIK MÜCADELEMİZİN BAŞLANGICI OLMUŞTUR”

Çelenk sunma töreninin ardından ise düzenlenen ikinci törende gençler, şiirler okudu, halk oyunları ve spor gösterileri sergiledi. İkinci törende Bartın Valisi Nusret Dirim, Garnizon Komutanı, Burhan Selvitop, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın ve Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Bozkurt’ta protokoldeki yerini aldı. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ali Özdemir günün anlam ve önemini belirten konuşmasında gençlere seslendi. Konuşmasında ilk olarak 19 Mayıs’ın önemine değinen Özdemir, şunları söyledi:

“Milletimizin tüm onur ve asaletiyle Mustafa Kemal Atatürk’ün rehberliğinde tarih sahnesinde bir defa daha şaha kalkışının başlangıcı 19 Mayıs 1919 tarihidir. Bütün umutların tükenmeye başladığı bir dönemde Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Türk Milleti için bağımlı yaşamaktansa ölmek daha iyidir” diyerek Samsun’a çıkması, bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizin de başlangıcı olmuştur. Bu tarih ile birlikte Türk Milleti, kendi makus talihini tersine döndürmeye başlayarak, esaret altında var olunamayacağını ve kutsal vatan topraklarımızın ilelebet işgal edilemeyeceğini tüm dünyaya haykırmıştır.

“TBMM BU DESTANI YAŞATAN MİLLETİN KALBİDİR”

Kurtuluş Savaşı bu destanın adı, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğindeki Türkiye Büyük Millet Meclisi de bu destanı yaşatan milletin kalbidir. 19 Mayıs 1919’da Samsun’dan yakılan özgürlük mücadelesi Turkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmasıyla birlikte kısa sürede dalga dalga tüm yurda yayılmıştır. Bugünkü mevcudiyetimizi ve özgürlüğümüzü o günlere borçluyuz. Bugün de vazgeçilmez güç kaynağımız millet iradesidir. Bunun yaşatılması için hepimize ve özellikle de Atatürk’ün 19 Mayıs’ı armağan ettiği gençlere büyük görevler düşmektedir.

“GENÇLER BU DEĞERLİ EMANETİ YAŞATMAK BU DEĞERLİ EMANETİ YAŞATMAK”

Sevgili gençler; Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen görev ve sorumluluğunuzdur. Sevgi, saygı, hoşgörü ve uzlaşma ortamı içinde üstesinden gelinemeyecek bir sorunun bulunmadığını unutmamamı gerekir. Birlik ve bütünlüğümüze yönelik her türlü saldırı veya tehdit karşısında daha fazla kenetlenerek hiç kimsenin hangi amaçla ce ne şekilde olursa olsun huzur ve güveliğimizi bozmasına fırsat vermemeliyiz. Ay yıldızlığı bayrağımızın altında hepimizin bir ve bütün olarak yaşamasına imkan sağlayan demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyetidir. Tüm kurumlarıyla dimdik ayakta olan devletimiz gelen saldırılara karşı cumhuriyetin temel değerlerini korumaya sonuna kadar kararlıdır. Bu durumun sonsuza kadar devam edeceğinden kimsenin şüphesi olmasın. Bu duygu ve düşüncelere cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü silah arkadaşlarını ve bu vatan için canlarını feda eden aziz şehitleri rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum. Gençlerimizin bayramını tebrik ediyor ve tüm vatandaşlarımıza sevgi ve saygılarımı iletiyorum.”

COŞAN: “BAŞARIYI SÜRDÜRMELİ,  ÇITAYI DAHA DA YUKARI ÇIKARMAYA ÇALIŞMALIYIZ”

Ali Özdemir’in konuşmasının ardından Fatih Sultan Mehmet Anadolu Lisesi öğrencilerinden Batuhan Coşan gençlik adına bir konuşma yaptı. Coşan konuşmasında “Bugün, Mustafa Kemal’in Samsun’da tutuşturduğu kurtuluş meşalesinin, Anadolu'da elden ele, gönülden gönüle dolaşmasının 97. yıldönümüdür.  Milletimizin tüm onur ve asaletiyle Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün rehberliğinde tarih sahnesinde bir defa daha kalkışının başlangıcıdır 19 Mayıs. 19 Mayıs, sadece Türk milli kurtuluş hareketinin başlangıcı değil, yeni Türk devletinin de çağdaş değerlerle millet ailesi içerisinde yerini almasının adıdır. 19 Mayıs, gençlik; gençlik gelecek demektir. Türk genci, Türk İstiklali ve Türk Cumhuriyeti’nin yılmaz bekçisi, bugün ve yarınların tek ve en büyük güvencesidir. “Sizler yeni Türkiye’nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz. Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler asla ve asla yorulmazlar.” diyor Atatürk. Bartın gençliği olarak biz neler yapabiliriz? Hepimizin bildiği gibi geçtiğimiz eğitim-öğretim yıllarında ilimiz LYS’de Türkiye çapında dereceler elde etmiştir. Ek olarak, ortaokullardan liselere kadar çeşitli spor dallarında da büyük başarılar elde ederek  “Sağlam kafa, sağlam vücut ” felsefesine uymuşlardır. Biz bu başarıyı sürdürmeli, hatta çıtayı daha da yukarı çıkarmaya çalışmalıyız. Çünkü milletleri güçlü kılan en önemli faktörler: eğitim, bilim, spor ve gençliktir” dedi.

GÜLMEZ: “BİZLER, ATATÜRK'ÜN ESERLERİNİN TEMEL TAŞIYIZ”

Yine Fatih Sultan Mehmet Anadolu Lisesi öğrencilerinden  olan Şevval Ece Güzel de şunları söyledi: “Biz Türk’e istiklal aşkını veren Nene Hatunların, Yalnız Efelerin; biz “Ya istiklal ya ölüm” diyen Antepli Şahinlerin, Haşan Tahsinlerin, Seyit Onbaşıların; biz tarihi tarih yapan Barbarosların, Yavuzların, Atatürklerin soyundanız. Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti bizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen görev ve sorumluluğumuz olmalıdır. Temeli 19 Mayıs’ta Mustafa Kemal Atatürk tarafından atılan "milli egemenlik" ilkesi ile, birliğimiz ve bütünlüğümüz sağlanmış, çarenin ancak millette olduğu tescillenmiştir. Bugün de vazgeçilmez güç kaynağımız olan “Milli İradenin yaşatılması için hepimize ve özellikle de Atatürk'ün 19 Mayıs'ı armağan ettiği biz gençlere büyük görevler düşmektedir Unutmayalım ki, bizler, Atatürk'ün eserlerinin temel taşıyız.

“BİZLER BU EMANETİ EN İYİ ŞEKİLDE KORUYACAĞIZ”

Unutmayalım ki, her 19 Mayıs'ta, Samsun'dan, elden ele Ankara'ya koşturulan bayrağımız, rengini, biz asil Türk evladının damarlarındaki asil kandan almaktadır Ülkemizi bekleyen iç ve dış tehlike odaklarına karşı her zaman uyanık olmak, Türk gençliğinin görevidir. Vatanın bağımsızlığı tehlikesi söz konusu olduğunda, tıpkı kurtuluş savaşımızda olduğu gibi, her türlü farklılıklarımızı tıpkı renklerin uyumu gibi birleştirip yine tek yürek olabilmeliyiz. Yüzyıllardır ayrılmaz bir parçamız olan, Anadolu’nun her karış toprağında alın teri olan tüm yurttaşların bu bilinçte olması gerekmektedir. Kıymetli arkadaşlar, Büyük önderimiz bu günü bize armağan etti. Bizler bu emaneti en iyi şekilde koruyacağız. Buna hiç kimsenin kuşkusu olmayacaktır. Ancak yüreğimizde taşıdığımız Atatürk ve Bayrak sevgisini, halkımızın gelişme ve refahı konusunda çalışma yapmamız için de kullanmalıyız.

ÖĞRENCİLERDEN HALK OYUNLARI VE SPOR GÖSTERİLERİ

Konuşmalar sonrasında Bartın Fen Lisesi öğrencilerinden Betül Sena Bayar “Sakarya Türküsü”, Bartın Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden Yusuf Furkan Kale ise “Otuz Kuş” isimli şiiri okudu. Törende Bartın Gençlik Merkezi Bartın ve Ege yöresine ait halk oyunları gösterileri ise jimnastik, taekwondo, eskirimden ve  mücadele sporlarından oluşan spor gösterileri gerçekleştirdi. İl genelinde düzenlenen spor, kültürel ve sanatsal faaliyetlerde dereceye giren öğrencilere ödüllerin verilmesiyle tören son buldu.


 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
 İÇİN RESME TIKLAYIN!