saat FLAŞ HABER

Günay, muhtarların sorunlarını anlattı

GÜNCEL 19 Ekim 2016 16:17
Videoyu Aç Günay, muhtarların sorunlarını anlattı
A
a

19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla Bartın Valiliği önünde tören düzenlendi.

Törende günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Bartın Muhtarlar Derneği Başkanı Reşat Günay, muhtarların sorunlarına da değindi. Mahalle muhtarlarına evlendirme yetkisinin verilmesi gerektiğini ifade eden Günay, yeni bir köy ve mahalle kanununa ihtiyaç olduğunu söyledi.
Törene  Vali Yardımcısı Erkan Kalender, Belediye Başkanı Cemal Akın, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Kayış, İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun, Meclis Üyeleri, CHP Merkez İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı, MHP İl Başkanı Ercüment Özçelik, Türkiye Muhtarlar Derneği Başkanı Hayati Er, Bartın Muhtarlar Derneği Başkanı Reşat Günay ve muhtarlar katıldı.
GÜNAY MUHTARLARIN SORUNLARINA DEĞİNDİ
Türkiye Muhtarlar Derneği ve Bartın Muhtarlar Derneği tarafından Valilik önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk bırakıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından ise Bartın Muhtarlar Derneği Başkanı Reşat Günay, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaparak muhtarların sorunlarına da değindi. Dernek Başkanı Günay, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:
“Bugün Muhtarlar Günü’nün ikinci yılını kutluyoruz. Muhtarlık müessesesinin kuruluş günü olan 19 Ekim tarihi, Başbakanlığın 19 Ekim 2015 tarih 11 sayılı genelgesiyle aynı gün Resmi Gazetenin 29507 mükerrer sayısı ile yayımlanarak ‘Muhtarlar Günü’ olarak kutlanılmasına karar verilmiştir. Bu günün Muhtarlar Günü ilan edilmesinde Hükümetimize, Gazi Meclisimize ve genelgenin yayımlanmasında emeği geçenlere şükranlarımızı sunuyoruz. 19 Ekim 1829 tarihinde 2. Mahmut tarafından yayımlanan bir fermanla İstanbul Üsküdar, Eyüp ve Galata kadılıklarında daha sonra 2 Aralık 1833 tarihinde Anadolu’da Kastamonu Taşköprü’de kurulan Muhtarlık müessesesi 187 yıldır bu topraklarda varlığını sürdürmektedir. Muhtarlık Müessesesi her ne kadar 1913 ve 1933 tarihinde iki defa hukuki olarak kesintiye uğrasa da o dönemlerde dahi varlığını devam ettirmiştir.
“YENİ BİR KÖY VE MAHALLE KANUNUNA İHTİYAÇ VAR”
Muhtarlık, Osmanlıdan Cumhuriyete taşman ender kanunlardan biridir. Muhtarlarımız bir yandan Köy ve Mahalle sakinlerinin devlet kurumlarıyla ilişkilerinde aracı bir rol oynarken, diğer yandan da çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel gereksinimlerinden biri olan katılımcılığın sağlanmasında önemli bir görevi yerine getirmektedir. Muhtarlar Günü Genelgesinde; ‘Muhtarlarımız ve muhtarlık müessesesinin ihtiyaçları, karşılaştıkları sorunlar ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri ile bu müessesenin tarihsel bağlarını koruyarak geleceğe ilişkin vizyonun belirlenmesine yönelik çalışmaların yürütülmesi amacıyla 19 Ekim gününün Muhtarlar Günü olarak belirlenmesi uygun görülmüştür.’ denilmektedir. O halde bugün muhtarlarımızın ve muhtarlık müessesesinin içinde bulunmuş olduğu sorunların konuşulması geleceğe taşınacak muhtarlık vizyonunun aynası olacaktır. Bugün ülkemizde 31 bin 963 mahalle ve 18 bin 229 köy olmak üzere 50 bin 292 muhtar görev yapmaktadır. Kuruluşundan bu yana 187 yıllık tarihi olan muhtarlık müessesesi 21. yüzyıla yakışır koşullarda hizmet etmesi için yeni bir köy ve mahalle kanununa ihtiyaç duyulmaktadır.
“MAHALLE MUHTARLARINA EVLENDİRME YETKİSİ VERİLMELİ”
Demokrasinin kılcal damarları olan muhtarların 2972 sayılı kanun çerçevesinde Muhtarlık seçimlerine adaylık usulü getirilmelidir. 5393 sayılı Belediye Kanununun 9. maddesinde değişikliğe gidilmeli, maddedeki muğlak ifadelerin yerine daha somut ifadeler konulmalıdır. Muhtarın mahalleyi ilgilendiren konuların görüşüldüğü ihtisas komisyonlarına katılması sağlanmalı ve bu komisyon kararlarında muhtarlara oy hakkı tanımlanmalıdır. 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununda değişiklik yapılarak Muhtarlar tarafından düzenlenecek bir belge ile adres kayıt işlemlerinin yapılması sağlanmalıdır. Mahalle muhtarlarına evlendirme yetkisi verilmelidir. Sosyal güvencesi olmayan, muhtar seçildikten sonra doğrudan BAĞ-KUR kapsamına dahil edilen muhtarlarımızın sosyal güvenlik primlerinin İçişleri Bakanlığınca doğrudan yatırılmalıdır. Muhtarın izin hakları bir kanunla düzenlenmelidir. En az iki dönem görev yapmış Muhtarların görev sonrası silah ruhsatlarından alman harçlar kaldırılmalıdır. Muhtarın sağlıklı örgütlü yapıya kavuşturulması için Türkiye Muhtarlar Birliği kurulmalıdır.
“MUHTARLIKLAR, SİYASALLAŞMAMIŞ TEK ÇÖZÜM MERKEZİ”
Bu saydığımız sorunlar, bugün Muhtarlık müessesesinin içinde bulunduğu ciddi sorunlardır. Çağdaş muhtarlık anlayışının benimsenmesi bu sorunların ortadan kaldırılması ile mümkündür. Muhtarlığın 187 yıllık merkezi ve yerel idareyi temsil eden kurumlan arasında siyasal barışın sağlandığı tek müessese olduğu unutulmamalıdır. Çünkü temsil ettiği gücü Türkiye Cumhuriyeti Mührü’nden alan bu müessese siyasallaşmamış tek çözüm merkezidir. Bu nedenledir ki; seçmen muhtarının 24 saat kapısını çalabileceği, siyasal değil çözüm merkezi olduğunu bildiği bu kurumu kendisine daima yakın hissetmektedir. Keza bizlere göre dünyada örneği olmayan en önemli işlevi de, genel ve yerel idare arasındaki, iş yükünü çoğaltacak ve zaman zaman çatışma yaratacak ortamlardan uzak, vatandaşla devlet kurumlarını karşı karşıya getirmeyen aracı kurum olarak bu sistemde yerini almıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘Muhtar demokrasinin temel taşıdır.’
MUHTARLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN
Son yıllarda İçişleri Bakanlığı bünyesinde Muhtarlar Dairesi Başkanlığının kurulması, Muhtar maaşlarında belirli bir artışın sağlanması, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Muhtarlar toplantısı yapılması bizleri onurlandırmaktadır. Bu günü bizlere ‘Muhtarlar Günü’ olarak ilan eden, Cumhurbaşkanımıza, hükümetimize ve Gazi Meclisimize, İçişleri Bakanlığımıza ve emek verenlere teşekkürlerimizi sunuyor, yüce Türk Milletine Cumhuriyet idaresiyle hür ve bağımsız yaşamayı sağlayan Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü ve bütün şehitlerimizi bir defa daha şükranla anıyor, tüm Muhtarlarımızın 19 Ekim Muhtarlar Gününü kutluyorum.”

 
Kaynak : Bartın Hergün- Nurdan Eroğlu
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
 İÇİN RESME TIKLAYIN!