Gürcüoluk Mağarası Turizm'e kazandırılacak

EKONOMİ 18 Ekim 2016 16:10
Videoyu Aç Gürcüoluk Mağarası Turizm'e kazandırılacak
A
a

Milletvekili Tunç, Gürcüoluk Mağarası Tabiat Parkı gelişme planının 27 ekim'de ihale edileceğini açıkladı.

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Gürcüoluk Mağarası Tabiat Parkı’nın gelişme planı yapım işinin 27 Ekim 2016 tarihinde ihale edileceğini belirterek, 2013 yılında Tabiat Parkı ilan edilen Gürcüoluk Mağarasını turizme kazandırmak için önemli bir aşama olan Gelişme Planının yapımı ardından da işletilmesi ile ilgili çalışmaların başlayacağını söyledi.

Milletvekili Tunç, Gürcüoluk Mağarasını 2013 yılında “tabiat parkı” ilan ederek koruma altına aldıklarını belirterek, doğa harikası mağaranın korunarak sürdürülebilirliğinin sağlanması, kullanım taleplerinin kontrollü ve planlı karşılanabilmesi, koruma ve kullanma dengesi gözetilerek gelecek kuşaklara milli bir miras olarak bırakılması amacıyla Gürcüoluk Mağarası Tabiat Parkı’nın Gelişme Planı'nın yapılması gerektiğini, bu amaçla 27 Ekim 2016 günü ihalenin Orman ve Su İşleri Bartın İl Şube Müdürlüğünce gerçekleştirileceğini söyledi.

Gürcüoluk Mağarası, Bartın'ın Amasra ilçesinin yaklaşık 10 kilometre güneydoğusunda, Gölleryazı mevkiinde, Makaracı köyünün 2 kilometre doğusundaki iki büyük dolini birbirinden ayıran sırtın kenarında yer alıyor.

Yatay uzunluğu 169 metre olan Gürcüoluk Mağarası tek bir galeri şeklinde gezilemiyor. Mağara, ana girişten sonra karşılaşılan geniş salondan ayrılan odalar sebebiyle bir çekirdek etrafında oluşmuş hücreleri andırıyor.

Genişliği 2 - 2,5 metre, yüksekliği 1-7 metre arasında değişen mağaranın içi, sarkıt, dikit, sütun, mağara incisi ve iğnesi, örtü, duvar ve perde damlataşlarıyla kaplı bulunuyor. Ayrıca tabanında, özellikle doğu giriş galerisinde kalın bir erime ve birikim toprağı yer alıyor.

Gelişimini tamamlamış ancak, mağara içi şekillenmesi devam eden Gürcüoluk Mağarası'nın, tabiat turizminin gelişmesine katkı sağlaması öngörülüyor. Amasra ilçe merkezi, Küre Dağları Milli Parkı ve Safranbolu'ya yakınlığın, mağaranın ziyaretçi potansiyelini artırması bekleniyor.


 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
 İÇİN RESME TIKLAYIN!