Bartın’da var mı, işte cevabı!

Kategori: GÜNCEL - Tarih: 28 Temmuz 2017 14:53
Bartın’da var mı, işte cevabı!

Bartın Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan, çıkan iddialarla ilgili açıklama yaptı.

Özcan: “Denetimlerde ithal kalitesiz demire rastlanmadı”
Bartın Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan, bir haber sitesinde Bartın’da kalitesiz demir var mı?”, “İtalya’dan kalitesiz demir geldi” başlıklarıyla çıkan haberlere ilişkin açıklamada bulundu.  Bartın Limanına bahsi geçen güvensiz ürünün girişinin yapılmadığını ve  yapılan denetimlerde de kalitesiz ithal donatı çeliğine rastlanmadığını kaydeden Özcan, haberlerde yer alan rakamların tutarsızlığından yola çıkarak haberleri bilgi ve belgeye dayanmayan  mesnetten yoksun olarak değerlendirdi.
 “DENETİMLERDE İTHAL DONATI ÇELİĞİNE RASTLANMADI”
Bartın’da Ürün stok sahalarında ve şantiyelerde  yapılan denetimlerde ithal donatı çeliğine rastlanılmadığını kaydeden Ali Özcan, “ Bakanlığımızın çok ivedi şeklindeki talimatı üzerine; Müdürlüğümüzce 4 Temmuz tarihli yazımızla; ilimiz dâhilindeki yapı denetim kuruluşları, yapı ruhsatı düzenleyen tüm kurumlar bahsi geçen güvensiz ithal donatı çeliğinin kullanımının önlenmesi ve denetiminin yapılması hususunda uyarı yapılmış olup, ayrıca tarafımızdan şantiye ve ürün stok sahalarında yapılan denetimlerde halihazırda bahsi geçen güvensiz ürüne rastlanılmamıştır. Bartın Gümrük Müdürlüğü’nden alınan bilgiyle Bartın Limanından güvensiz ürünün giriş yapmadığı belirtilmiş olup, kolluk kuvvetleriyle koordineli yapılan denetimlerle de ürünün ilimize girişine izin verilmeyecektir” şeklin de konuştu.
“HABERLER MESNETTEN YOKSUN”
Haberlerde yer alan rakamların tutarsızlığından yola çıkarak haberleri bilgi ve belgeye dayanmayan  mesnetten yoksun olarak değerlendiren Özcan son olarak “ Denetimlerimizde güvensiz İthal Donatı Çeliğinin tespit edilmesi halinde 4703 Sayılı Kanun ile 4708 sayılı Yapı Denetimi Hakkında Kanun kapsamında idari yaptırımlar uygulanacaktır. Bu bağlamda; “İtalya’dan kalitesiz demir geldi” haber metni incelendiğinde, İtalya’dan 22 bin 500 ton sertifikasız, bekletilmiş ve paslanmış demirin çeşitli limanlara indirildiğinden bahsederken ilimiz içinse aynı demirden 50 bin ton demirin inşaatlarda kullanıldığı bahsinin rakamsal tutarsızlıklardan anlaşılacağı üzere bilgi ve belgeye dayalıolmadığı, mesnetten yoksun olduğu anlaşılmaktadır.
Sonuç olarak; Bartın Limanına bahsi geçen güvensiz ürünün girişi yapılmamış olup, yapılan denetimlerimizde de kalitesiz ithal donatı çeliğine rastlanmamıştır. Ayrıca Türkiye Çelik Üreticileri Derneği tarafından 9 Haziran 2017 tarihli yazı ekinde liman bilgileri ile güvensiz ürün miktarı tablo şeklinde Bakanlığımıza bildirilmiştir” ifadelerinde bulundu.
İstanbul Efeport Limanı  5 bin ton  (İtalya)
İstanbul Yılport Limanı 2 bin 500 ton (İtalya)
İzmir Aliağa Limanı 5 bin ton (İtalya)
İskenderun Yazıcı Port Limanı 5 bin ton (İtalya)
Zonguldak Limanı 5 bin ton (İtalya)

 
 

 

http://www.bartinolay.com/haberprint/bartin-da-var-mi--iste-cevabi--6262.html