Jandarma teşkilatının 180. yılı kutlandı

Kategori: GÜNCEL - Tarih: 14 Haziran 2019 18:44
Jandarma teşkilatının 180. yılı kutlandı

İl Jandarma Komutanlığı, kuruluşunun 180. Yılını Bartın Valiliği önünde düzenlenen törenle kutladı.

Törende Atatürk Anıtına çelenk sunan İl Jandarma Komutanı Yavuz Selim Kapancı, jandarmanın kuruluşunun 180. Yılı dolayısıyla yaptığı konuşmada “Jandarma Genel Komutanlığı personeli olarak bizler, milletimizin bize olan teveccühünün bilincinde hareket ederek, var olan bu güven ve sevgi bağını korumak, perçinlemek ve daha da güçlendirmek azim ve kararındayız” dedi. Tören sonrasında ise askeri erkan ve protokol Bartın Şehitliğini de ziyaret ederek şehitler için dualar etti.
İl Jandarma Komutanlığı, kuruluşunun 180. Yılını Bartın Valiliği önünde düzenlenen törenle kutladı. Törene İl Jandarma Komutanı Yavuz Selim Kapancı başta olmak üzere, İl Emniyet Müdürü Ogün Vural,  Bartın Belediye Başkanı Vekili Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu, İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun, Şehit Aileleri ve Gaziler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ekrem Altunok, daire amirler, askeri erkan ve polis teşkilatı mensupları katıldı. Şehitler için yapılan Saygı Duruşu ve sonrasında İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan törende İl jandarma Komutanı Kapancı, Atatürk Anıtına Çelenk sundu.
Kapancı: “Teşkilatımız her zaman ulusumuzun takdirini kazanmıştır”
Yavuz Selim Kapancı, , jandarmanın kuruluşunun 180. Yılı dolayısıyla şöyle konuştu:
“Mensubu olmaktan gurur duyduğumuz jandarma teşkilatının 180. Yıl dönümünü gururla kutlamanın onur, mutluluk ve heyecanı içerisindeyiz. Başarılarla dolu 180 yıllık köklü bir tarihe sahip olan Jandarma Genel Komutanlığı, kuruluşundan bugüne kadar yüce milletimizin engin sevgi ve güvenine mazhar olmuş Türkiye Cumhuriyeti’nin bölünmez bütünlüğünün korunması, milletimizin huzur ve güvenliğiyle kamu düzenin sağlanması yönündeki hizmetleriyle ulusumuzun her zaman takdirini kazanmıştır. Jandarma Genel Komutanlığı personeli olarak bizler, milletimizin bize olan bu teveccühünün bilincinde hareket ederek, var olan bu güven ve sevgi bağını korumak, perçinlemek ve daha da güçlendirmek azim ve kararındayız.
“Türkiye Cumhuriyetinin gücü ve teminatı”
Türk milletinin sonsuz güvenine mazhar olmayı başaran Türkiye Cumhuriyeti Jandarması, kurulduğu günden bu yana günlük yaşamın her anında, ülkemizin her noktasında, gece-gündüz, sıcak-soğuk, yağmur-çamur demeden halkımızın hizmetinde olmuş, bundan sonra da olmaya devam edecektir. Yerleşik kurum kültürü ve kimliğine sahip personeli ile jandarma üstün birlik ve silah arkadaşlığı ruhu vatandaşa insan merkezli, adaletli, sevgi ve şefkatle, birleştirici ve kucaklayıcı yaklaşımı ile her zaman milletinin yanında yer almıştır ve almaya devam edecektir. Jandarma üstün vazife anlayışı, sarsılmaz disiplini, etkili ve gerçekçi eğitimi yüksek fiziki ve moral gücü ile kutsal vatan topraklarımız üzerinde görev yaptığı her noktada Türkiye Cumhuriyetinin gücü ve teminatı olmuştur.
“Jandarma teşkilatı onları daima minnetle anacak”
modern teknolojinin bütün imkanlarını etkinlikle kullanabilen milli, ahlaki ve mesleki değerlerle yetişmiş personeliyle üstün bir vazife anlayışı büyük bir sorumluluk duygusu ve özveriyle verilen tüm görevleri yerine getirme gayret, azim ve inancı içerisindedir. Bu anlamlı gün vesilesiyle jandarma teşkilatının ulaştığı bugünkü onurlu seviyede emek, gayret ve alın terleri bulunan saygıdeğer komutanlarımıza ve değerli mensuplarımıza müteşekkir  olduğumuzu ifade etmek isterim. Bizlere bırakılan bu güçlü ve değerli mirastan dolayı jandarma teşkilatı onları daima minnetle anacaktır.
“180 yıldır karşılık beklemeden ülkemiz ev ulusumuza hizmet ediyoruz”
Jandarma teşkilatının 180. Kuruluş yıldönümü vesilesiyle başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere ulusumuzun birlik ve beraberliği vatanımızın bölünmez bütünlüğü ve cumhuriyetimizin temel niteliklerinin muhafazası için canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnet ve şükranla anar, jandarma teşkilatının fedakar personel ve ailelerine sağlık, mutluluk ve esenlikler dilerim. 180 yıldır ulusuna ve ülkesine hiçbir karşılık beklemeksizin fedakarca ve kahramanca hizmet eden , tarihi, şan, şeref ve üstün başarılarla dolu, kanun ordusu Jandarma Genel Komutanlığının tüm personeli adına bu mutlu günümüze teşrif eden herkese en derin saygılarımı sunarım.”
Şehitler için dualar edildi
Kapancı’nın konuşmasının yanı sıra törende 180. Yıl dolayısıyla il genelinde düzenlenen jandarma konulu şiir ve kompozisyon yarışmasında birinci olan eserler okunurken yine dereceye giren öğrencilere Kapancı tarafından ödülleri verildi. Törenin ardından askeri erkan ve il protokolü Bartın Şehitliğini de ziyaret etti. Kuran-ı Kerim tilavetinin yapıldığı ziyarette şehitler  için dualar edilirken bir kez daha şehitler saygı ve minnetle anıldı.

 
Kaynak : Nurdan Eroğlu / Hergün

http://www.bartinolay.com/haberprint/jandarma-teskilatinin-180--yili-kutlandi-28933.html