Halk böyle kandırılıyor!

GÜNCEL 22 Ekim 2016 18:11
Videoyu Aç Halk böyle kandırılıyor!
A
a

Bartın’a geldiği günden beri bir sözü bir sözünü tutmayan ve özellikle istihdam konusunda “11 bin işçi çalıştıracağız” diyerek halkı kandırmaya çalışan şirketin iç yüzünü belgeleriyle ortaya koyuyoruz.

İŞTE YALAN RÜZGÂRI
 
1- Bartın’a ilk geldiği 2005 yılında Bartın Sanayi ve Ticaret Odası’nda, Bartın halkı istemezse santral kurmayacağını taahhüt eden Mehmet Hattat, 2008 yılında Termik santral ÇED başvurusunu yaptı.
 
2- T.T.K’dan ihaleyi alırken sözleşmede termik santral yapma şartı olmamasına rağmen termik santral kurma şartı ile aldım, santral olmazsa ben kömürü ne yapayım diyor.
 
3- Aynı Hattat Amasra Belediyesinde meclis üyeleriyle yaptığı toplantıda, “Ben Kömürcü değilim. Kömür çıkarmaya geldim lafı benim ağzımdan çıkmadı” diyor.
 
4- Ben kömürcü değilim diyen Hattat, güya kömür ihraç etmek için Termik santral ile birlikte 50-60 bin tonluk gemiler için liman yapmak istiyor. Daha 1 gr kömür çıkarmadan liman peşine düşen Hattat, ithal kömür yakacağı gerçeğini gizlemeye çalışıyor. 
 
5- En çok söylenen “11 bin kişi istihdam edeceğiz” yalanı.
Hâlbuki kendi hazırlayıp sundukları Termik santral ÇED raporunda “Termik santral projesinin işletmeye geçmesiyle birlikte yaklaşık 500 kişi doğrudan istihdam sağlayacaktır” ibaresi büyük kuyruklu yalanın belgesi. (13.sayfa)
 
Şu andaki işçileri bile taşeron sisteminde çalıştıran HEMA, onların bile hakkı olan ücreti ödememek bahaneler uyduruyor.
 
6- Liman Projesi ÇED başvurusunda “inşaatı sırasında yaklaşık 100 kişinin istihdam edileceği düşünülmekte, işletme aşamasında çalışacak personel sayısı ise 65 kişi olarak planlanmaktadır” yazıyor. (sayfa 23)

Yani santralde 500, limanda 65, toplam çalışacak kişi sayısı 565 (11 bin nerde, 565 nerde)
 
7- Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın’ın Amasra’ya yapılmak istenen termik santrale karşı olmadığını söyleyecek kadar ileri giden Hattat’a başkanda sert bir yalanlama geldi. Akın, bu açıklamanın ardındam Hattat’a yönelik, “ya okumuyor, ya da okuduğunu anlamıyor” diyerek sert tepki gösterdi.
 
8- 15 Nisan 2005’te rödovans sözleşmesine göre 2 sene sonra kömür çıkartması gereken Hema, 10 yılı aşkın süre geçtiği halde 1 kg kömür çıkartamazken üstelik devlete ödemesi gereken milyonlarca rödovans bedelini ödemedi. Aldığı ek sürelerle devleti zarara uğrattı. Kaldı ki Rödovans sözleşmesi 20 yıllık ve 10 yılı heba oldu.
 
 BİNLERCE KİŞİ DAVACI OLACAK
 
Hattat Holding bünyesindeki HEMA Elektrik Üretim A.Ş. tarafından yapılmak istenen Hema Termik Santralı, Kalker Ocakları ve Kül Depolama Sahaları projesi için ÇED Başvuru Dosyaları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2009, 2010, 2013 yıllarında, 1/100 bin ölçekli Çevre Düzeni Planı’na aykırı olduğu gerekçesiyle 3 kez iade edilmesine rağmen yeniden onaylanması hukuksuz olduğu için Bartın’da binlerce kişi dava açmaya hazırlanıyor. 
 

 
Kaynak : Bartın Olay Medya
1000
icon
Akıllı 30 Mart 2017 15:51

Helal olsun Dürüst Haberciliğinize, bu devirde büyük cesaret, tebrikler

0 0 Cevap Yaz
amasralı... 6 Kasım 2016 13:25

türkiyedeki benzer santrallere baksınlar en fazla kaç kişi çalıştırırlar ortaya çıkar.(santrali bulunan özel bir şirkette yıllarca çalıştım, benim gördüğüm en fazla haberdeki gibi 500 kişi civarında)..

0 0 Cevap Yaz
erkan 22 Ekim 2016 21:42

askeri ucret sıgorta bir sürü masrafa ne gerek var doldururlar suriyelileri hayvan gibi callıstırırlar

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
 İÇİN RESME TIKLAYIN!