Hastalığa Karşı En Önemli Mücadele Aşılama

GÜNCEL 11 Ağustos 2017 12:18
Videoyu Aç Hastalığa Karşı En Önemli Mücadele Aşılama
A
a

Müdürlükten 2. Dönem Şap Aşılaması Yapıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca hazırlanan Bölgesel Risklerin Kademeli Azaltılmasına Dayalı Şap Hastalığının Kontrolü ve Eradikasyon Eylem Planı çerçevesinde Bartın’da 2. Dönem şap aşılaması kampanyası start aldı. İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü görevlileri bu kapsamda merkeze bağlı Kurtköy İlyaslar Mahallesinde bulunan Aziz Besicilik Süt Üretim Tesisinde aşılama çalışması gerçekleştirdi. İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Abdulsetter Bayram, Bartın’da geçen yıl 100 bini şap aşısı olmak üzere brusella, lsd, çiçek, koyun ve keçilere veba aşıları ile birlikte toplam 158 bin 880 büyükbaş ve küçükbaş hayvan aşılandığını söyledi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca hazırlanan Bölgesel Risklerin Kademeli Azaltılmasına Dayalı Şap Hastalığının Kontrolü ve Eradikasyon Eylem Planı çerçevesinde Bartın’da 2. Dönem şap aşılaması kampanyası dün start aldı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü görevlileri bu kapsamda merkeze bağlı Kurtköy İlyaslar Mahallesinde bulunan Aziz Besicilik Süt Üretim Tesisinde aşılama çalışması gerçekleştirdi. Çalışmaya İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Abdulsetter Bayram  başta olmak Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Emine Sancar, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü M. Engin Başbayrak, Azim Besicilik Çiğ Süt Üretim Tesisi İşletme Sahibi İbrahim Halil Yılmaz, Bartın İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Veterineri Bora Aykan, İşletme Veterineri Mustafa Kemal Yenal katıldı.

ŞAP AŞILAMA KAMPANYASI 2020’YE KADAR BİTİRİLECEK
Aşılama öncesinde Bayram işletme sahibinden tesis ve çalışmalarla ilgili bilgi aldı. 500 büyükbaş hayvanın olduğu tesiste veterinerler şap aşısı uygulamasını gerçekleştirirken Abdulsetter Bayram Bartın’da geçen yıl ve yıl yürütülen sap aşısı kampanyasıyla ilgili bilgi de verdi. Türkiye'de şap hastalığının 2020 yılına kadar bitirilmesinin hedeflendiğini ifade eden Bayram şu açıklamalarda bulundu:

BAKANLIK EYLEM PLANI HAZIRLADI
“Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca hazırlanan Bölgesel Risklerin Kademeli Azaltılmasına Dayalı Şap Hastalığının Kontrolü ve Eradikasyon (yokedim) Eylem Planı ile Türkiye'de şap hastalığının 2020 yılına kadar bitirilmesi hedefleniyor. Daha önce şap hastalığı yönünden arilik kazanmış olan Trakya Bölgesine ek olarak Anadolu'daki illerin tamamının da arîlik kazanması adına Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından, ülkede şap hastalığını yok ederek, "arilik statüsü" kazanmak için "Bölgesel Risklerin Kademeli Azaltılmasına Dayalı Şap Hastalığının Kontrolü ve Eradikasyon Eylem Planı" hazırlandı.

HASTALIĞA KARŞI EN ÖNEMLİ MÜCADELE AŞILAMA
Hazırlanan plan çerçevesinde halen şap hastalığından aşılı arî durumdaki Trakya'nın 2020 yılında "aşısız arî bölge", Anadolu'nun ise 2020 yılında "aşılı arî bölge", 2023 yılında "aşısız arî bölge" statüsüne kavuşturulması hedefleniyor. Şap hastalığı ile mücadelenin en önemli basamağını aşılama oluşturmaktadır. Bu amaçla ilimiz tüm belde, köy ve mahallelerinde bulunan 14 bin hayvancılık işletmemizde 50 bin büyükbaş hayvan il ve ilçe müdürlüklerimizde görevli 24 veteriner hekim ve yardımcı sağlık personelimizin üstün gayretiyle yılda iki kez bu hastalığa karşı aşılanmaktadır.

BARTIN’DA GEÇEN YIL 158 BİN 880 BÜYÜKBAŞ VE KÜÇÜKBAŞ HAYVAN AŞILANDI
Geçen yıl  yani 2016 yılında  100 bini şap aşısı olmak üzere brusella, lsd, çiçek, koyun ve keçilere veba aşıları ile birlikte toplam 158 bin 880 büyükbaş ve küçükbaş hayvan aşılanmıştır. 2017 yılının ilk aşılama döneminde mevcut hayvan varlığının tamamı bu hastalığa karşı aşılandı, daha önce aşılanmamış ve bir yaşından küçük büyükbaş hayvanlara Ağustos ayına kadar rapel (tekrar) aşılan da yapıldı. Ağustos ayından itibaren ise 2. dönem aşılama kampanyası ile hayvanlarımızın tamamın ikinci kez aşılanarak salgın ve bulaşıcı hastalıklara karşı dirençli hale gelmesi sağlanacaktır. Bu yapılan çalışmalarla ilimizde ve ülkemiz de 2020 yılında aşılı arilik çalışmaları bitirilmiş olacak.

İŞTE HAYVAN HAREKETLERİNDE UYULMASI GEREKEN KURALLAR!
Yayımlanan 2017/03 no'lu genelgede hayvan hareketlerinde yapılması gereken kurallar şöyle sıralanmıştır.
A-) Anadolu'da İller arasında yapılacak büyükbaş ve küçükbaş hayvan şevklerinde;
1 . Hayvanlarda sevk günü şap hastalığı belirtisi bulunmayacaktır.
2.Hayvanların sevk yapılacağı çıkış ve varış işletmesi şap hastalığından dolayı karantina altına alınmış koruma ve gözetim bölgesinde olmamalıdır.
3.Sevk edilecek büyükbaş hayvanlarda, son bir yılda iki kez şap aşısı ile aşılanmış olmalı ve ikinci yapılan şap aşısı son 6 ay içerisinde yapılmış olmalıdır.
4.İlk defa aşılanmış sığır cinsi hayvanlar, rapel şap aşısı ile aşılama yapılması ve aşılanan hayvanlar rapel aşılamadan 21 gün sonra sevk edilecektir.
5.Sığır cinsi hayvanların son aşılama tarihinden sonra 21 gün geçmesi koşulunu sağlayan hayvanların şevklerine izin verilecek, aşısız büyükbaş hayvanların şevklerine izin verilmeyecektir.
B-) İl içi hayvan hareketlerinde; İşletmelere giren ve aşı geçmişi bilinmeyen büyükbaş hayvanların mutlak suretle şap aşısı ile aşılanacak ve bağışıklık düzeyini artırmak üzere rapel aşılama yapılacaktır.
C-) Doğrudan Kesimhaneye yapılacak olan Küçükbaş ve Büyükbaş Hayvan Şevklerinde;
Hayvanlarda sevk günü şap hastalığı belirtisi bulunmayacaktır.
Kesimhanelere,               büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar şap aşısı şartı aranmadan sevk edilecektir.
Hayvanların sevk yapılacağı çıkış işletmesi şap hastalığından dolayı karantina altına alınmış koruma ve gözetim bölgesinde olmamalıdır.
USUL DIŞI SEVK EDİLEN HAYVANLAR DOĞRUDAN KESİMHANEYE VERİLECEK
1 Ocak 2019 tarihinden itibaren Aşılı Ari ve Aşılı Ariliği hedeflenen bölgede bulunan 81 İl, Bakanlıkça şap hastalığı ile mücadele kapsamında korunmuş bölge kabul edildiğinden, Bakanlıkça belirlenen usul ve esaslar (II içerisinde nakillerde büyükbaş hayvanlarda hayvan pasaportu, küçükbaş hayvanlarda koyun ve keçi türü hayvanlara ait nakil belgesi, iller arasında ise hem büyük baş hem küçükbaş hayvanlar için veteriner sağlık raporu şartı aranır) dışında sevk edilen hayvanlar, tüm masrafları sahibine ait olmak üzere en yakın kesimhanede doğrudan kesime sevk edilecektir.”

 
Kaynak : Hergün/Nurdan Eroğlu
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
 İÇİN RESME TIKLAYIN!