Hem karne, hem tatil sevinci

GÜNCEL 9 Haziran 2017 18:43
Videoyu Aç Hem karne, hem tatil sevinci
A
a

2016-2017 eğitim-öğretim yılı sona erdi. Bartın’da 162 okulda eğitim gören 30 bin 967 öğrenci karne sevinci yaşadı.

Şehir merkezindeki Fatih ilkokul ve Ortaokulu’nda düzenlenen karne töreninde ise öğrencilere karnelerini dağıtan Bartın Valisi Nusret Dirim, bu yıl Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı’nda (TEOG) Bartın’ın başarısısın geçen yıllara oranda çok daha iyi olduğunu söyledi. Sorunsuz bir eğitim-öğretim yılı geçirdiklerini ifade eden İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Demir de bu yıl üniversite yerleştirme sınavlarında yüzde 80 başarı elde ettiklerini kaydetti.

Tüm Türkiye’de olduğu gibi dün Bartın’daki öğrencilerde karne sevinci yaşadı. Bartın’daki 162 okulda son ders zili 30 bin 967 öğrenci ve 2 bin 345 öğretmen için çaldı. 2016-2017 eğitim-öğretim yılı sona ermesi dolayısıyla şehir merkezindeki Fatih ilkokul ve Ortaokulu’nda karne töreni düzenlendi. Törene Bartın Valisi Nusret Dirim, Garnizon Komutanı Vedat Selvitop, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, İl Jandarma Komutanı Yaşar Arslan, İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Kayış, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ali Özdemir, İl Müftüsü Mahmut Gündüz, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

KARNELERİNİ PROTOKOL VERDİ

Vali Dirim karne dağıtımı öncesinde ise bu yıl Yıldız Kızlarda Türkiye beşincisi olan Fatih Ortaokulu kız basketbol takımını tebrik etti. Sporculara teker teker ödüllerini de takdim eden Dirim daha sonra protokol üyeleriyle birlikte öğrencilere karnelerini verdi.

TATİLDE OKULLARDA BAKIM VE ONARIM VAR

Nusret Dirim,  2016-2017 eğitim-öğretim yılıyla ilgili de değerlendirmelerde bulundu. Okulların yaz tatiline girmesiyle birlikte okullarda bakım ve onarım çalışmaları gerçekleştireceklerini dile getiren Dirim, “Başarıyla tamamlanan eğitim-öğretim yılının son günündeyiz. Bugün 31 bine yakın öğrencimize karnelerini veriyoruz. Sizin de fark ettiğiniz gibi öğrencilerimizin sevinçleri gözlerinden okunuyor. Öğrencilerimizin okulun eğitim gündeminden kopmadan hazırlık kitaplarını çalışarak yaz tatilini geçirmesini diliyoruz. Bizlerde yaz tatili sürecince okullarımızın bakım ve onarımı gerçekleştireceğiz. Okullarımızın alt yapıyla ilgili bir eksikliği varsa onları gözden geçireceğiz. 2017-2017 eğitim-öğretim yılına okullarımızı en güzel şekilde hazırlayacağız” dedi.

DİRİM’DEN VELİLERE TEŞEKKÜR

Velilerin her zaman okul idaresinin ve okul aile birliklerinin yanında olduğunu ifade eden Dirim, “Velilerimiz de büyük bir heyecan içerisinde çocuklarıyla birlikte karne sevincini paylaşıyorlar. Onlara da okullarımıza verdiği destek için teşekkür ediyorum. Her zaman okul aile birliğimizin ve okul yönetimimizin yanında oluyorlar. Varsa bir ihtiyaç okullarımızı destekliyorlar” sözlerine velilere de teşekkür etti.

DİRİM: “GEÇEN YILLARA ORANLA TEOG BAŞARIMIZ YÜKSEK”

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı’yla (TEOG) ilgili ise Nusret Dirim şöyle devam etti:

“TEOG’ta bu yıl geçen yıllara oranla çok daha iyi bir başarı elde ettik. 34 öğrencimiz soruların tamamını doğru yaptı. Bu öğrencilerimizi geçenlerde Valiliğimizde yaptığımız bir törenle ödüllendirdik. Türkiye genelinde soruların kolay olduğuna dair yorumlar da yapılıyor. Ama şu bir gerçek ki TEOG’ta aslında öğrencilerimizin soru yapma kapasitelerinde artış var. Bu da eğitim sisteminin gün geçtikçe gerçekçi hale geldiğini ve Milli Eğitim Bakanlığının materyallerinden öğrencilerimizin sağlıklı bir şekilde faydalandığını görüyoruz.

“TEOG ARTIK ÖĞRENCİLERİN BİR KABUSU DEĞİL”

Kitlesel bir başarı artışı söz konusu. Soru yapma oranları bütün öğrencilerimiz için artıyor. Türkiye genelinde de bir artış var. Bu iyi bir gidişat. Önümüzdeki yıllarda da Bakanlığımız bu sistemi güçlendirerek devam edecektir. Aslında TEOG’u bir kabus olmaktan çıkardık diyebilir. TEOG artık öğrencilerin bir kabusu değil. Diğer sınavlar gibi belirleyiciliği olan bir sınav.”

ÜNİVERSİTE YERLEŞTİRMELERİNDE YÜZDE 80 BAŞARI

İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Demir de taşımalı eğitimin yapıldığı Bartın’da sorunsuz bir eğitim öğretim yılı geçirdiklerini ifade etti. Okulların kapanmasıyla birlikte okullarda bakım ve onarım çalışmalarına gireceklerini dile getiren Demir, Bartın’ın bu yıl TEOG’da elde ettiği başarının da kendilerini gururlandırdığını söyledi. Öğrencileri bir kez daha tebrik eden Demir, aynı zamanda bu yıl üniversite yerleştirmelerinde  Bartın’ın yüzde 80 oranında başarı elde ettiğini de kaydetti.

DEMİR: “HUZUR İÇERİSİNDE BİR TATİL SÜRECİ GEÇİRSİNLER”

Yaşar Demir, öğrencilere, öğretmenlere ve velilere de seslenmeyi ihmal etmedi. Öğrenci ve öğretmenlerin huzur ve sağlık içerisinde bir tatil geçirmelerini temenni eden Demir, “2016-2017 eğitim öğretim yılını tamamladığımız bugün, tüm öğrencilerimizin karne heyecanını paylaşıyor; öğrenci ve öğretmenlerimizin sağlık ve huzur içerisinde bir tatil süreci geçirmelerini diliyorum. Eğitim; insanı değerli kılan, toplumu yücelten ve insanlığa yön veren önemli bir süreçtir. Ülkelerin gücü iyi eğitime sahip nitelikli insan gücünden gelir. Gelişen ve değişen dünyada eğitime yapılan yatırımın geleceğe yapılan yatırım olduğu inancımızla nitelikli bir eğitim için çabalıyor, önceliğimizi nitelikli insan gücünün yetiştirilmesi olarak belirliyoruz” dedi.

“ÜLKEMİZİ GÜÇLÜ YARINLARA TAŞIYACAKSINIZ”

İlk olarak öğretmenlere seslenen Yaşar Demir şunları söyledi:

“Değerli Öğretmenlerimiz;  

Ülkemizi güçlü yarınlara taşıyacak yeni nesillerimizin yetişmesinde en büyük güç şüphesiz sizlersiniz. Millî kültürümüzü yaşatmanın en temel yolu eğitimdir. Gelecek nesillerimize binlerce yıllık birikimimizi, kültürümüzü, tarihimizi, bizi biz yapan değerlerimizi sizlerin desteği ve öncülüğünde aktarabileceğimizin bilincindeyiz. Bu bilinçle evlatlarımızı yetiştirmek ve ülkemizi çağın ilerisine taşımak için çıktığımız bu yolda tüm azmimiz ve gayretimizle birlikte, omuz omuza yürüyeceğiz. Nesillerimizi yetiştirmek için özveriyle yürüttüğünüz tüm çalışmalarınızı ve azminizi takdir ediyor, gayretlerinizi yürekten destekliyorum. Eğitim öğretim yılı boyunca öğrencilerimizi en iyi şekilde yetiştirmek için gösterdiğiniz tüm gayretiniz için de teşekkür ediyorum.

“KARNE ÇOCUĞUNUZUN ZEKA SEVİYESİNİ BELİRLEYECEK BİR GÖSTERGE DEĞİLDİR”

Kıymetli Velilerimiz;

Evlatlarımızı çağın ihtiyaçlarına cevap verebilen, donanımlı,  millî ve manevi değerlerine sahip, sağlam ve güçlü bireyler olarak yetiştirmek için çalışıyor, öğrencilerimizin her birini ayrı bir değer olarak görüyoruz. Evlatlarımızın başarılı bir öğrenci olabilmesi kadar iyi ve nitelikli bir insan olarak yetişmesi de bizim için son derece önemlidir. Çocuklarımızın başarılarını sadece karne notlarından ibaret görmemeli, onları davranış ve tutumlarıyla da değerlendirmeliyiz. Karne sadece dönem boyunca yapılan çalışmaların ve gösterilen performansın neticesidir ve başarının değerlendirilmesinde sadece bir araçtır. Unutmayınız ki karneleri öğrencilerimizin değerini, şahsiyetini, erdemlerini ve zekâ seviyelerini belirleyecek bir gösterge değildir. Başarılıyken baş tacı ettiğiniz evlatlarınıza başarılı olamadığı zamanlarda da anlayış göstermeniz ve varsa sorunları çözmeye çalışmanız, onlara her zaman yanlarında olduğunuzu hissettirecek ve güven duygularını güçlendirecektir. Çocuklarınızla birlikte geçireceğiniz güzel zamanlar, onlara göstereceğiniz ilgi, alaka ve sevginiz onların hayat karşısındaki duruşlarını belirleyerek başarılarını arttıracak ve ne istediğini bilen bireyler olarak yetişmelerini sağlayacaktır.

“BU ÜLKENİN YARINLARI SİZLERSİNİZ”

Sevgili Öğrencilerimiz;

Bir eğitim öğretim yılının daha sonuna geldiniz. Çok çalıştınız, yoruldunuz ve güzel bir tatili hak ettiniz. Tatil sürecinde öncelikle dinlenmenizi, aileniz ve sevdiklerinizle dolu dolu zaman geçirmenizi, kişisel ve sosyal gelişiminizi destekleyici faaliyetlerde yer almanızı ve bol bol kitap okumanızı tavsiye ediyorum. Okuduğunuz her bir kitap size yeni bir ufuk açacak, gelişiminize en değerli katkıyı sağlayacaktır. Bilgi çağında okuyan, araştıran, bilgi ve becerilerini daima yenileyen bireyler olmanız sizlerin geleceğe daha emin adımlarla ilerlemenizi sağlayacaktır. Bu ülkenin yarınları sizlersiniz. Ülkemizin yarınlarına sizler yön vereceksiniz. Güçlü yarınlarımızın teminatı olan siz değerli evlatlarımızın donanımlı, dünyayı takip eden, çağımızın tüm yeniliklerine hâkim, yarınlarımıza yön verecek bireyler olarak yetişmesi bizim için ve geleceğimiz için büyük önem taşımaktadır. Hepinizi gayretiniz ve başarılarınızdan dolayı kutluyor, iyi tatiller diliyorum.”

Kaynak : Hergün/Nurdan Eroğlu
1000
icon
misafir 10 Haziran 2017 04:01

Sayın valim atandiğınız günden bugüne kadar ohal biriminizin faaliyetlerini bilmek ve aydınlanmak isterız.

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
 İÇİN RESME TIKLAYIN!
 

Satılık Lüks Daireler