Hem şirketi, hem de işçilerin mağduriyetini anlattı

GÜNCEL 27 Mayıs 2017 14:58
Videoyu Aç Hem şirketi, hem de işçilerin mağduriyetini anlattı
A
a

Yalçınkaya, 12 yıldır kömür çıkartmayıp devleti zarara uğratan Hema şirketi ve işten çıkardığı 28 işçi için Başbakan ile görüştü.

YALÇINKAYA’DAN BAŞBAKAN’A MAĞDUR İŞÇİLER İÇİN MEKTUP

CHP Bartın Milletvekili M. Rıza Yalçınkaya, Başbakan Binali Yıldırım ile görüşerek Amasra’da işsiz bırakılan 28 maden işçisinin karşı karşıya kaldığı mağduriyeti anlattı ve işçilerin sorunlarını aktardı.

Yalçınkaya,  Başbakan’a “Mübarek Ramazan ayı öncesinde işinden olan işçiler ve zor günler geçiren aileleri, vereceğiniz talimat ile size minnettar kalacaklar ve onları sevindirerek, hayır dualarını almış olacaksınız” dedi.

Başbakan’a açık bir mektup da yazan Yalçınkaya, mektubunda şirketin Türk kömürü üretimi için izin aldığını hatırlatan, ancak son dönemde Türk işçileri çıkartıp, Çin’den gelen işçileri almaya başladığını hatırlatan Yalçınkaya, “İşsizliğin ekonomimizde son derece önemli bir sorun olduğu ve istihdam seferberliğinin hala sürdüğü ülkemizde, sadece ailesini geçindirmek ve onlara bir lokma ekmek götürebilme gayesi ile yerin yüzlerce metre altında canları pahasına çalışmakta olan 28 maden işçisi işten çıkarılarak Mübarek Ramazan ayı öncesinde mağdur olmuşlardır. Ramazan ayı öncesinde işinden olan işçiler ve zor günler geçiren aileleri, vereceğiniz talimat ile size minnettar kalacaklar ve onları sevindirerek, hayır dualarını almış olacaksınız” dedi.

Amasra (B) Kömür maden sahasının rödovans karşılığı işletmeye verilmesine ait sözleşmenin 2005 yılında imzalandığını ve Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) tarafından Mayıs 2006 tarihinde şirkete yer teslimi yapıldığını anlatan Yalçınkaya, mektubunda şu ifadelere yer verdi:

DEVLETİ ZARARA UĞRATTI
Şirket, yapmış olduğu sözleşme uyarınca üretim çalışmaları için üç sene hazırlık izni almıştır. Şirket, ilk üç sene sonunda 500 bin ton kömür üretimini gerçekleştirmesi, devam eden dördüncü, beşinci ve altıncı yıllarda 2,5 milyon ton, yedinci ve sekizinci yıllarda ise 3 milyon ton olmak üzere; 20 yılın sonunda 56 milyon ton kömür üretilmesi ve bunun karşılığı olarak TTK’ya 400 milyon TL rödovans bedeli ödemeyi taahhüt etmiştir.  Ancak söz konusu şirket, işletim sahasında o günden günümüze kadar geçen dönemde taahhüt ettiği kömürü çıkartmamış, hazırlık çalışmalarının devam ettiğini ileri sürmüştür. Gelinen süreçte bu şirket, taahhütlerini yerine getirmekle kalmamış, devleti milyonlarca lira zarara uğratmıştır.

TERMİK SANTRAL İÇİN
 Ancak aynı şirket, geçen süre içinde bölgede termik santral kurma girişimi konusunda çalışmalar yürütmüştür. Son olarak,  bölgeye kurmak istediği termik santral ile ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan “ÇED Olumlu” kararı alarak ÇED sürecini tamamlamış; peşinden de 1/100.000’lik planda değişikliğe giderek santral alanını içeren 1/25.000’lik planındaki değişikliği onaylatmıştır.

“İSTİHDAM YARATACAĞIM” DEDİ AMA
Sayın Başbakanım; Şirket, bölgeye geldiği ilk günlerde “yerli kömür çıkaracağım, ülke ekonomisine kazandıracağım, 11 bin işçi alacağım” iddiasıyla ülke ve bölge insanına aş, iş, umut ve istihdam kapısı olarak kendisini gösterme gayreti içinde olmuştur.  Ancak gelinen süreçte, yukarıda arz ettiğim gibi taahhütlerini yerine getirme sorumluluğunu göstermemiş, sadece son bir yıl içinde bünyesinde çalışan 100’e yakın maden işçisinin işine de son vermiştir.

İŞÇİLERİ MAĞDUR ETTİ
Şirket son olarak, Amasra’daki işletim sahasında görevli maden ocağında çalışan 28 maden işçisini işten çıkarmıştır. Çalışma süreleri 3 ile 9 yıl arasında değişen işçilerin iş akitleri, 12/05/2017 tarihinde sona erdirilmiş, işçilerin işine son verilmesinin gerekçesi ise “işgücü fazlalığı” olmuştur.  

ÇİNLİ İŞÇİYE İŞ OLANAĞI YARATTI 
Türk işçisine “sana verilecek işim yok, işgücü fazlam var” diyen şirketin, Uzakdoğu’dan gelen Çinli işçilere yeni iş olanağı yaratması ise dikkat çekicidir.  Zira, 28 işçinin işine son verilmeden 1 hafta-10 gün kadar önce şirkette 50 Çinli işçi daha işbaşı yaptırılmıştır. Bugün itibariyle, şirket bünyesinde çalışan toplam Çinli işçi sayısı 300 civarındadır.  Bu işçilerin büyük bir kısmı “galeri açma” işinde görevlendirilmişlerdir.  Şirket bünyesinde yaklaşık 305 Türk işçi çalışmaktadır. Bunun yanı sıra şirket bünyesinde (Benfa ve Ersamak) adlı “taşeron” şirketlerde toplam 330 Türk işçi çalışmaktadır.

İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ SÜRÜYOR 
Sayın Başbakanım; Bölgeye “Yerli kömür çıkarma” iddiasıyla gelen bu firma, yerli kömürü yerli işçiyle çıkarmak yerine tercihini Çinli işçilerden yana yapmaktadır.  Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın  07/02/2017 tarihinde TOBB’un düzenlemiş olduğu Türkiye Ekonomi Şurası’nda işçi alımı konusunu “mili bir görev olarak telakki ettiğini” söylemiş ve işsizliği “gümbür gümbür” aşağı çekmekten bahisle istihdam seferberliği başlatmıştır.  İşsizliğin ekonomimizde son derece önemli bir sorun olduğu ve istihdam seferberliğinin hala sürdüğü ülkemizde, sadece ailesini geçindirmek ve onlara bir lokma ekmek götürebilme gayesi ile yerin yüzlerce metre altında canları pahasına çalışmakta olan 28 maden işçisi işten çıkarılarak Mübarek Ramazan ayı öncesinde mağdur olmuşlardır.

BAYRAMA BURUK GİRECEKLER 
İşten çıkarılan işçilerin her biri işverenin verdiği işi layıkıyla yapan, görevlerini ihmal etmeyen, vatanına, milletine, bayrağına bağlı sadece geçim derdinde olan insanlardır. İşten çıkarılmaları sonucunda, bu işçilerimiz aileleri ile birlikte son derece zor günlerden geçmekte olup, bu Ramazan Bayramı’na boyunları bükük, buruk bir şekilde gireceklerdir.

SİZE MİNNETTAR KALACAKLAR 
Sizlerden ricam; işçilerimizin işe geri dönme konusunda yetkililere vereceğiniz talimatlar doğrultusunda,  bu işçi kardeşlerimizin bir an önce işlerine kavuşmasıdır. Mübarek Ramazan ayı öncesinde işinden olan işçiler ve zor günler geçiren aileleri, vereceğiniz talimat ile size minnettar kalacaklar ve onları sevindirerek, onların hayır dualarını almış olacaksınız. Bu takdire şayan davranışınız ile işçilerimizin üye oldukları Genel Maden İş Sendikası yöneticileri de size minnettar kalacaklardır.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
 İÇİN RESME TIKLAYIN!
 
Satılık Lüks Daireler