Hema'nın sözleşmesi feshedilmeli!

GÜNCEL 11 Kasım 2016 12:29
Videoyu Aç Hema'nın sözleşmesi feshedilmeli!
A
a

Yalçınkaya, 12 yıldır 1 kilo kömür çıkaramayan Hema A.Ş.'nin toplamda 180 milyon lira TTK'ya borçlu olduğunu belirterek rödovans sözleşmesinin feshedilmesi gerektiğini belirtti.

Hattat Enerji’nin Alacaağzı’nda ve Amasra (B) sahasındaki rödovans şartnamelerinin gereğini ve üretim taahhütlerini yerine getiremediğini vurgulayan Yalçınkaya, “Firma, toplamda 170-180 milyon lira TTK’ya borçlu durumdadır. Ama devlet maalesef alacaklarını alamamaktadır” dedi.
Yalçınkaya, “12 senedir bu şirket 1 kilo kömür çıkarmadı. Ama buna rağmen ‘Yerli kömürü özendireceğiz ve ona göre enerji santralleri kuracağız’ diye bu şirkete termik santralle ilgili bir ÇED süreci olumlu nihai kararı verildi ve termik santralin Amasra’ya kurulması konusunda önü açıldı” dedi. Şirketin Amasra’da kurmayı düşündüğü termik santralin yerli kömürle mi, yoksa ithal kömürle mi çalıştıracağı konusunda Enerji Bakanı’ndan açıklama yapmasını isteyen Yalçınkaya, firmanın bakanlık tarafından “korunup kollandığını” belirtti.
 
Meclis İçişleri Komisyonu üyesi ve CHP Bartın Milletvekili M. Rıza Yalçınkaya, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın 2017 yılı bütçe görüşmelerine katıldı ve Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda  (TTK)  yaşanan sorunları ve Hattat Enerji’nin rödovans şartnamelerini ve üretim taahütlerini yerine getiremediğini vurguladı ve Amasra’ya yapılmak istenen termik santraldeki usulsüzlükleri gündeme getirdi.
180 MİLYONA ULAŞAN BORCUNU ÖDEMİYOR
TTK’nın bazı sahalarının rödevans usulüyle kiraya verildiğini ve bunlardan birinin de Armutçuk Alacaağzı bölgesi, bir diğerinin de Amasra (B) sahası olduğunu anlatan Yalçınkaya, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:
“Burada, rödovans usulü buraları karşılıklı bir sözleşme ve şartname gereği alan Hattat Enerji ve Maden ticaret şirketi maalesef ne Alacaağzı’nda şartname gereği taahhüt ettiği üretimleri yerine getirmekte ne de Amasra (B) sahasında şartname gereği üretim taahhütlerini yerine getirmektedir. Hem Alacaağzı’nda rödovans bedeli borçları bulunmaktadır hem de Amasra’da Rödovans bedeli borçları bulunmaktadır. Şu anda Amasra (B) sahasında Hema Hattat şirketinin devlete olan borcu 158 milyon TL’dir, rödovans bedeli olarak borcu 158 milyon TL’dir. Aşağı yukarı Armutçuk Alacaağzı bölgesinde de 10 milyon ton bir borcu bulunmaktadır. Toplamda 170-180 milyon liralık bir borcu rödovans bedeli olarak TTK’ya borçlu durumdadır ve TTK, sizin de bildiğiniz gibi, gerçekten ayakları üzerinde zar zor bir şekilde bölgenin aş, iş, umut kapısı olarak bölge insanına istihdam anlamında bir imkân vermektedir. Ama devlet olarak maalesef alacaklarını alamamaktadır”
1 KİLO KÖMÜR ÇIKARMADI, ÇED OLUMLU KARARINI ALDI
Yalçınkaya, firmanın Amasra’da yaklaşık üç yıl içerisinde hazırlığını tamamlayıp 500 bin ton kömür vaadinde bulunduğunu ve birinci yıl 2,5 milyon ton, ikinci yıl 2,5 milyon ton, üçüncü yıl 2,5 milyon ton ve ilerleyen yıllarda -yirmi yılda- 50 milyon ton kömür taahhüdü karşılığında rödovans usulü sahayı aldığını hatırlattı. 
CHP Milletvekili, konuşmasında şunları söyledi:
“Geldiğimiz sene 2016, 2017’ye giriyoruz. On iki senedir bu şirket 1 kilo kömür çıkarmadı. Ama buna rağmen ‘Yerli kömürü özendireceğiz ve ona göre enerji santralleri kuracağız’ diye bu şirkete termik santralle ilgili bir ÇED süreci olumlu nihai kararı verildi ve termik santralin Amasra’ya kurulması konusunda önü açıldı. Şimdi, Sayın Bakan, sizlerden rica ediyorum. Gerçekten on iki senedir 1 kilo kömür çıkarmayan bu şirketin Amasra’da kurmayı düşündüğü termik santrali yerli kömürle mi çalıştıracağı, yoksa ithal kömürle mi çalıştıracağı konusunda bir açıklama yapmanızı rica ediyorum”
BÖYLE BİR REZEV YOK
Yalçınkaya, Amasra B Sahasında toplam kömür rezervinin Enerji Bakanlığı’nın hazırladığı Taşkömürü Faaliyet Raporunda 403 milyon ton olarak görüldüğünü vurguladı ve Bakan’a “TTK’nın yaptığı havzadaki rezerv toplam 1 milyar 300 milyon ton. 900 milyon tonu Karadon, Üzülmez, Kozlu ve Armutçuk müessese müdürlüklerine ait. Amasra’da böyle bir rezerv yok. Sizi yanıltıyorlar” diye seslendi.
FİRMA KORUNUP KOLLANIYOR
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a “Kurumun alacakları hakkında ne diyorsunuz?” diye soran Yalçınkaya,  Sayıştay raporlarına göre denetim yapan müfettişlerin 2010 yılında, 2011 yılında ve 2012 yılında “İhale şartlarına, şartnamelerine ve sözleşmeye aykırılık teşkil eden uygulamalardan kaçınılması ve gerektiğinde sözleşmenin feshedilmesi gerekir” tespitini yaptıklarını hatırlattı ve “Buna rağmen, maalesef, Bakanlığınız tarafından bu şirket korunup kollanmakta ve fesih olayı gerçekleştirilmemektedir. Gerçekten korunup kollanıyor çünkü Bakanlığınıza bağlı, TTK’da görev yapan genel müdür ve müessese müdürleri emekli olduktan sonra direkt olarak bu firmaya gitmekte ve bu firmada gerek koordinatörlük gerekse müessese müdürlüğü altında görevler yapmaktadır. Aslında hiçbir kamu görevlisinin akçeli ilişkiler içerisinde olan bir firmayla bu tür çalışma imkânı olmamasına rağmen suç işlemektedir. Kurumunuzda burada çalışanlar hakkında suç duyurusunda bulunmayı düşünüyor musunuz?” diye sordu.

 
1000
icon
kaspınar 11 Kasım 2016 20:35

hema kendine maden süsü vermis asıl niyeti termik sanrtal olan bir sirkettir

1 2 Cevap Yaz
Selo

Derhal kapanmasi lazim tuzak sadece

0 0
hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
 İÇİN RESME TIKLAYIN!