İşyerlerinde gıda denetimi

GÜNCEL 27 Mayıs 2019 15:34
Videoyu Aç İşyerlerinde gıda denetimi
A
a

Gıda Üretim, satış ve toplu tüketim yerlerinde denetim

Tüketici sağlığının korunması ve tüketiciye güvenli gıda arzının sağlanması amacıyla gıda üretim, satış ve toplu tüketim yerlerinde, yıl boyunca yapılmakta olan gıda denetimi Ramazın ayı süresince ve bayramdan önce devam ediği duyuruldu.

Bu amaçla 2018 yılında 3.000 olan gıda denetimi 2019 yılının ilk 5 ayında 1.140 olarak gerçekleştirildi.

Denetimlerde işletme ve çalışan hijyeni, ambalaj, etiket bilgileri, son kullanma tarihi vb. hususlar titizlikle kontrol edilmekte, bilgilendirme yapılmakta ve gerekiyorsa yasal uyarılarda bulunulmaktadır.

Ayrıca gıda işletmesi çalışanlarına da hijyen eğitimleri de verilmekte olup, bu eğitimlerde genel ve özel hijyen gereklilikleri, gıda güvenirliği kriterleri ile gıda satış, toplu tüketim ve üretim yerlerinde çalışan personelin kişisel bakım ve hijyeni, işletme hijyeni, alet-ekipman hijyeni konularına yer verilmektedir. Bu amaçla 2019 yılında Gıda Kontrolce 114 gıda işletmesi çalışanına hijyen eğitimi verildi.

Denetimlerde ve gıda hijyen eğitimlerinde güvenilir gıda arzının ve tüketicilerin güvenilir gıdaya ulaşmalarının sürekliliği için etkin bir şekilde devam edecek.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
 İÇİN RESME TIKLAYIN!