JANDARMA, HAYVAN HIRSIZLIĞINA DİKKAT ÇEKTİ

GÜNCEL 12 Eylül 2014 18:40
Videoyu Aç JANDARMA, HAYVAN HIRSIZLIĞINA DİKKAT ÇEKTİ
A
a

Bartın İl Jandarma Komutanlığı, Kurban Bayramı öncesi küçükbaş ve büyükbaş hayvan hırsızlığı konusunda belde ve köylerde vatandaşları uyararak, bilgilendirmede bulundu.

Bartın İl Jandarma Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada, "04-07 Ekim 2014 tarihleri arasında gerçekleşecek olan Kurban Bayramı nedeniyle büyükbaş ve küçükbaş hayvan hırsızlıklarının, hayvan nakilleri ile hayvan satışlarındaki artışa paralel olarak artacağı değerlendirilmektedir. Ekonomik tabanlı bir suç türü olan hayvan hırsızlığı, özellikle kırsalda yaşayan ve hayvancılıkla geçinen halkın geçim kaynaklarını kaybetmesi anlamına gelmektedir. Jandarma sorumluluk sahasında hayvan hırsızlığının önlenmesine yönelik alınabilecek tedbirler kapsamında Bartın İl Jandarma Komutanlığı tarafından sorumluluk bölgesinde bulunan köylerde başta muhtarlar olmak üzere vatandaşlarımızla birlikte bilgilendirme toplantıları 11 Eylül 2014 tarihinden itibaren yapılmaya başlanmıştır. Bu kapsamda Jandarma Komutanlığı’na bağlı ekipler köylerde kahve ve evlere kadar giderek vatandaşları bilgilendiriyor. Bilgilendirme toplantıları kapsamında hayvan sahipleri, çiftçi ve vatandaşlarımıza hayvan hırsızlıklarına karşı alabilecekleri tedbirler konusunda bilgilendirme faaliyetleri devam etmektedir.  Hayvan barınak duvarlarının sağlamlaştırılmasının, demir kapı ve en az ikili kilit (göbek-asma) sistemi kullanılmasının,  Hayvan barınaklarının çevresinin aydınlatılmasının, geceleri bu sistemin açık kalmasının ve bekçi köpeklerinin bu barınaklar çevresinde kullanılmasının, şüpheli durumlarda 156 Jandarma İmdat Hattının aranılması, alarm sistemi kurulmasının, ahır kapısının evden görülebilecek şekilde ayarlanmasının,  gece kontrollerinin sıkça yapılmasının,  suç önleme stratejilerinden biri olan vatandaş devriyesi ve komşu gözetimi yöntemlerinin tanıtılmasının,  kamera sisteminin kullanılmasının, hayvanların başıboş olarak araziye bırakılmasının önlenmesinin, ağıl, çiftlik ve besihanelerin kenarlarının dikenli tel, kafes tel, çit ile çevrilmesinin, büyük hayvan sürülerinde çoban ve çoban köpeği sayılarının artırılmasının, hırsızlık olaylarında erken bilgi vermenin öneminin anlatılması konuları hakkında uyarılar yapılmıştır" denildi.
  Bartın İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Tekin Aktemur, “Özellikle Bartın ve çevresinde araziye başıboş olarak bırakılan hayvanların çalınması veya kaybolması ya da trafik kazalarına sebebiyet vermesi riskinin yüksek olması nedeniyle vatandaşlarımıza Bartın İl Jandarma Komutanlığı tarafından konu ile ilgili hatırlatma yapılarak daha hassas davranmaları istenmiştir” dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
 İÇİN RESME TIKLAYIN!