Kasaplık Meslek Kursu Açılıyor

GÜNCEL 30 Kasım 2016 14:20
Videoyu Aç Kasaplık Meslek Kursu Açılıyor
A
a

Mesleki Eğitim Belgesi Olmayan Kişiler 1 Ocak’tan İtibaren Çalışamayacak

20 kişiye sertifika verilecek
Bartın Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğü, Bartın Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) ve Lütfullah Kocabaşoğlu Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nün işbirliğiyle tehlikeli ve çok tehlikeli işler sınıfında yer alan kasaplık mesleğine yönelik Kasaplık Meslek Kursu açılacak.  Bu kapsamda İŞKUR İl Müdürlüğü, TSO ve Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü arasında protokol imzalanırken ilk etapta 20 kişiye kurs verilecek.
İŞKUR İl Müdürlüğü, TSO ve Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü arasında protokol imzalandı. TSO’da yapılan imza törenine TSO Yönetim Kurulu Başkanı Halil Balık, İŞKUR İl Müdürü Ramazan Erdim, Lütfullah Kocabaşoğlu Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Murat Çavuşoğlu katıldı.

ERDİM: “Mesleki Eğitim Belgesi Olmayan Kişiler 1 Ocak’tan İtibaren Çalışamayacak

İmza töreninde bir konuşma yapan Müdür Ramazan Erdim, “Bilindiği gibi, 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 17/3 Maddesinde "Mesleki Eğitim Alma Zorunluluğu bulunan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işlerde, yapacağı işle ilgili mesleki eğitim aldığını belgeleyemeyenler çalıştırılamaz" denilmektedir. Bu nedenle, mesleki eğitim belgesi olmayan kişiler 1 Ocak 2017 yılından itibaren artık çalışamayacaklardır. Mesleki eğitim belgesi olmayanları çalıştıran işverenlere her bir aykırılık için ve çalışan başına 527 TL.( 2016 yılı için) İdari para cezası uygulanacaktır. İşletmelerin bu tür yaptırımlara maruz kalmamaları amacıyla, İlimizde bulunan Marketlere ve Kasaplara Bartın Ticaret ve Sanayi Odası tarafından konu hakkında bilgilendirme yapılmış ve kasapların ve marketlerin talepleri doğrultusunda, kasap mesleğinde çalışanlara yönelik İŞKUR İl Müdürlüğümüz, Lütfullah Kocabaşoğlu Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve Bartın TSO Başkanlığı işbirliği ile Lütfullah Kocabaşoğlu Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğünde Kasaplık Meslek kursu düzenlenmesine karar verilmiştir. Bu kursta görevlendirilecek eğiticilerin ücretleri İŞKUR İl Müdürlüğümüz tarafından karşılanacaktır. Bu yasa kapsamında inşaat sektöründe faaliyet gösteren firmalara da gerekli bilgilendirmeler ve hazırlıklar yapılmış olup, önümüzdeki günlerde bu sektörde çalışanlara yönelik de mesleki eğitim kurslarımız başlayacaktır. Tehlikeli ve çok tehlikeli sektörde faaliyet gösteren tüm firmalarımızın önümüzdeki dönemde cezai yaptırımlarla karşılaşmamaları ve mağdur olmamaları açısından çalışanlarını mesleki eğitim kurslarına göndermeleri yararlarına olacaktır” dedi.
İLK ETAPTA 20 KİŞİ KURS ALACAK
TSO Yönetim Kurulu Başkanı Halil Balık ise Ocak ayından sonra ikinci gruba eğitim verileceğini söyledi. İlk etapta 20 kişinin kursa katılacağını ifade eden Balık, “Kursun sonunda katılımcılara kasaplık sertifikası verilecek. Artık bilindiği gibi bazı mesleklerde mesleki yeterlilik belgesi zorunluğu bulunuyor. Bu belgeye sahip olmayan kişiler 2017’de çalışamayacaklar. Kasaplar da bu meslek grubunun içerisinde yer alıyor. Böyle bir kurs düzenlenmesine imkan sağlandığı için İŞKUR Müdürümüz Ramazan Erdim’e ve Mesleki Eğitim Merkezi Müdürümüzüm Murat Çavuşoğlu’na teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

 
Kaynak : Bartın Hergün- Nurdan Eroğlu
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
 İÇİN RESME TIKLAYIN!