saat FLAŞ HABER

Kıyametin kopacağı Âşûrâ gününün önemi

GÜNCEL 10 Ekim 2016 17:57
Videoyu Aç Kıyametin kopacağı Âşûrâ gününün önemi
A
a

11 Ekim Salı günü Muharrem ayının onuncu günü Âşûrâ günüdür. Âşûrâ gününde çok büyük ve mühim hâdiseler meydana gelmiştir.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyurdular: “Âşûrâ gününde oruç tutunuz, (Ancak) bir gün öncesiyle veya bir gün sonrasıyla beraber tutarak Yahûdilere muhâlefet ediniz.” (Hadîs-i Şerîf, Sahîh-i İbn-i Huzeyme)

ÂŞÛRÂ GÜNÜ OLMUŞ VE OLACAK BÂZI MÜHİM HÂDİSELER
Muharrem ayının onuncu günü Âşûrâ günüdür. Âşûrâ gününde çok büyük ve mühim hâdiseler meydana gelmiştir.
Fakîh Ebu’l-Leys Semerkandî Hazretleri’nin beyânına göre Âşûrâ günü meydana gelen hâdiselerden bâzıları şunlardır:
1. Yerlerin ve göklerin yaratılması,
2. Hz. Âdem Aleyhisselâm’ın tevbesinin kabul edilmesi,
3. Hz. Musâ Aleyhisselâm’ın Firavn’ın şerrinden kurtulması
ve Firavn’ın helâk olması,
4. Hz. İbrahim Aleyhisselâm’ın dünyaya gelmesi ve ateşten kurtulması,
5. Hz. Eyyûb Aleyhisselâm’ın hastalıktan şifâ bulması,
6. Hz. Yûnus Aleyhisselâm’ın balığın karnından kurtulması,
7. Hz. Süleyman Aleyhisselâm’a saltanat verilmesi,
8. Hz. Nûh Aleyhisselâm’ın gemisinin Cûdî dağı üzerinde durması,
9. Hz. Hüseyin Efendimiz’in (r.a.) şehîd edilmesi ve
10. Kıyâmetin âşûrâ günü kopacağı da hadîs-i şerîfle bildirilmiştir.
 
ÂŞÛRÂ GÜNÜ NELER YAPILIR?
• O gün, eve ufak-tefek erzak alınırsa, bir sene boyunca evde bereket olur.
• En az on Müslümana birer selâm veya bir Müslümana on defa selâm verilir.
• Fakir fukarâ sevindirilir.
• O gün gusledenler, bir sene ufak-tefek hastalık görmezler.
• 10 defa şu duâ okunur: “Sübhânallâhi mil’el-mîzân ve müntehe’l-ılmi ve mebleğa’r-rızâ ve zinete’l-arş.”
• Âşûrâ gününe mahsus olmak üzere kuşluk vaktinde 2 rek’at namaz kılınır. Her rek’atte 1 Fâtiha, 50 İhlâs-ı Şerîf okunur.
Namazdan sonra da şu salevât-ı şerîfe 100 defa okunur:“Allâhümme salli alâ Seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli Seyyidinâ Muhammedin ve Âdeme ve Nûhın ve İbrâhîme ve Mûsâ ve Îsâ vemâ beynehüm mine’n-nebiyyîne ve’l-mürselîn. Salevâtü’llâhi ve selâmühû aleyhim ecmaîn.”
• Öğle ile ikindi arasında 4 rek’at namaz kılınır. Her rek’atte 1 Fâtiha, 50 İhlâs-ı Şerîf okunur. Namazdan sonra: 70 istiğfâr-ı şerîf, 70 salevât-ı şerîfe, 70 defa da “Lâ havle velâ kuvvete illâ billâhi’l-aliyyil-azîm” denilir. Sonra da ümmet-i Muhammed’in hidâyeti ve halâsı, kurtuluşu için duâ edilir. (Duâ ve İbâdetler, Fazilet Neşriyat)
 
MUHARREM AYININ 9. VE 10. GECELERİNİN İHYÂSI

Muharrem ayının 9. ve 10. geceleri birer tesbih namazı kılmalıdır. Yine 9. ve 10. geceleri teheccüd vaktinde Allâh rızâsı için 4 rek’at namaz kılınır. Her rek’atte Fâtiha-i şerîfeden sonra 50’şer İhlâs-ı şerîf okunur.
Bu günlerde Hatm-i Enbiyâ’ya devâm etmelidir. Bilhassa 9. günü akşamı, (yâni 10. gecesi) Hatm-i Enbiyâ yapılması çok fazîletlidir. Muharrem ayı içerisinde mümkün olduğu kadar çok istiğfâr etmelidir. (Duâ ve İbâdetler, Fazilet Neşriyat)
Muharrem ayının onuncu (Âşûrâ) günü, önceki bir gün yâhut sonraki bir gün ile birlikte oruç tutmak sünnettir. Yalnız Âşûrâ günü oruç tutmak tenzîhen mekruhtur. Hadîs-i şerîfte, “Âşûrâ orucunu tutunuz ve ona dokuzuncu yâhut on birinci günü ilâve ederek Yahûdilere muhâlefet ediniz, onlara benzemeyiniz.”buyurulmuştur. (Nîmet-i İslâm)

Aşurenin yapılışı
Malzemeler: 1 kg buğday, 2 kg şeker, yarım kg nohut, yarım kg kuru fasulye, yarım kg kuru üzüm, 1 su bardağı pirinç, 1 su bardağı ince doğranmış kuru incir, 1 su bardağı ince doğranmış kuru kayısı, 3 tane ince doğranmış elma. 1 su bardağı ceviz, 1 su bardağı nar, biraz tarçın, 1 su bardağı fındık, 1 paket çam fıstığı, 1 paket kuş üzümü
Yapılışı: Buğday akşamdan pişirilir. Nohut, kuru fasulye, kuru üzüm akşamdan ıslatılır. Ertesi gün ayrı ayrı haşlanır, suları süzülür. Bütün malzeme büyük bir tencerede karıştırılır, aşurenin kıvamına göre su ilâve edilir.
Kaynamaya başlayınca incir, kayısı, elma ve şeker katılır ve bal rengine gelinceye kadar pişirildikten sonra aşure bekletilmeden kâselere boşaltılıp üzeri ceviz, fındık, nar, fıstık ve tarçınla süslenir. Bu malzemeden takriben 40-50 kişilik aşure çıkar.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
 İÇİN RESME TIKLAYIN!