Köprülerle trafik sorunu çözülecek

GÜNCEL 19 Şubat 2019 12:45
Videoyu Aç Köprülerle trafik sorunu çözülecek
A
a

Yeni imar planına işlenen köprüler trafik sorununa çözüm olacak

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, kentte artan nüfus ve artan araç sayısının trafik akışı sorununu beraberinde getirdiğini, bunun çözümü için Bartın Belediyesi’nin yaptığı ve 25 Meclis Üyesi’nin oy birliği ile kabul edilen İmar Planı’nda 4’ü yaya olmak üzere 15 köprünün plana işlenip yol ağlarının oluşturulduğunu söyledi.
 
2009 yılında 51 bin 640 olan Bartın Belediye sınırlarındaki nüfusun 2018 verilerine göre 71 bin 703’e yükseldiğine, geçen 10 yıllık süre içinde kent merkezinde 20 bin nüfus artışı yaşandığına dikkat çeken Akın “ Bu verilere göre her yıl 2 bin kişi kentimizde yaşamaya başlamış. İkameti Bartın’da olmayıp burada eğitim gören üniversite öğrencilerimizi de eklediğimizde bu sayı daha da artıyor. Her yıl 2 bin kişinin Bartın merkezde yaşamaya başlaması, ortalama bir aileyi 4 kişiden hesap edersek 500 yeni konut, beraberinde kanalizasyon, su, elektrik, telefon vb. alt yapı hizmetlerinin artması da demektir. Son verilere göre Bartın’da araç sayısı ise 52 bin dolayındadır. Tabi bununla birlikte trafik sorunları da beraberinde yaşanmaya başlandı” dedi.
 
Yukarı Çarşı’dan Kemerköprü’ye kadar merkezi alan üzerinde 26 otoparkı ruhsatlandırdıklarını ve bu alan içerisinde yaklaşık 1500 araçlık otopark bulunduğunu ifade eden Akın “Trafik akışını rahatlatmak için Belediye Meclisimizde ‘Trafik ve Çevre Komisyonu’ kurduk. Bu komisyon ilgili teknik kişilerin de katılımı ile toplantılar yaptı.  Trafik akışında birkaç farklı deneme de yaptık. Ancak eski bir yerleşim olan Bartın kent merkezi ve Koruma Amaçlı İmar Planı var. Trafik akışını değiştirdiğimiz güzergâhlarda rahatlama oldu fakat başka bölgelerde yoğunluk artırdı. Koruma Amaçlı İmar Planı ve tarihi kültürel miraslarımızın bütünlüğünü sağlamak için bir yerleri yıkıp dökemiyorsunuz. Ayrıca konutlar ve ticari alanlar var. Biz de bu işi yeni imar planımızla çözmek için kolları sıvadık ve çalışmamızı bu yönde yoğunlaştırdık” dedi.
 
Yeni İmar Planına yol ağları ile birlikte 4’ü yaya olmak üzere 15 köprü koyduklarını ve bunlardan biri olan Bartın Irmağı(TOKİ) köprüsünün temelinin atıldığını anlatan Akın “ 3 bin 563 hektar alanı bulunan Belediyemiz sınırlarındaki kentimizi, iki ayrı koldan gelerek üçe bölen Bartın Irmağı’nı ancak köprüler ile geçebiliriz. Trafiği bu şekilde rahatlatabiliriz. 2012 yılında başladığımız, 21 kurum ve kuruluştan görüş alarak 19 mahallemiz ile 22 mücavir alanı kapsayan 70 milyon metrekare alanı içeren 1/5000 ölçekli Revizyon+İlave Nazım İmar Planı ile 1/1000 ölçekli Revizyon+İlave Uygulama İmar Planı’nda işlenen 15 köprü ve yol ağları var. Boğaz-Liman, Eski Mezbahane-Orduyeri, Çağlayan-Tuna, Öğretmenevi-Taşköprü Sokak, Gecen-Ağdacı, Terminal-Kutlubey Demirci, Yalı 1-Kaynarca, Yalı 2-Kaynarca, Belediye Sosyal Tesisleri-Kemer Meydanı, Topluca-Gürgenpınarı, Fatih Okulu-Kanlıırmak, Kemerköprü-Tabakhane Sokak, Şiremir Çavuş-Karaköy, Fidanlık-Kız Meslek Lisesi arası köprüler Bartın’ın gelecek 100 yılına hitap edecek ve trafik sorunlarına çözüm olacak” dedi.

 
1000
icon
BARTIN74 21 Şubat 2019 10:54

başkan adayları seçim öncesi projeler vaadler sunarlar her ne hikmetse seçildikten sonra o projelerin çoğu bir sonraki seçimlerde tekrar önümüze konulur

0 0 Cevap Yaz
Hasan 20 Şubat 2019 08:53

Şehir merkezi trafiğe kapansın. Arıt yolu 20 yıl oldu galiba

0 0 Cevap Yaz
Bartinli 19 Şubat 2019 21:35

8 yıldır bir üstgeçiti zor yapan başkan şimdi bu kadar köprü mu yapacak

0 2 Cevap Yaz
Bartın"li 19 Şubat 2019 16:07

Arıt bartın yoluna artık bir el atın yeter artık proje başlayalı kaç yıl oldu neden ilerlemiyor

0 2 Cevap Yaz
Arıt'lı 19 Şubat 2019 16:05

Cemal başkanım sevdalara konu olan Bartın arıt yolunun artık mutluson ile bitmesini istiyoruz.Ulusa yapılan hizmetin 10/1 bile yapılmıyor diğer ilcelere.secim öncesi neguzel fırsat

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
 İÇİN RESME TIKLAYIN!
 
Satılık Lüks Daireler