Kozcağız’a havaalanı mı yapılacak?

GÜNCEL 25 Kasım 2017 14:49
Videoyu Aç Kozcağız’a havaalanı mı yapılacak?
A
a

Sürpriz açıklama, 81 ilde başlatılan Şehirlerin Ekonomik Beklentileri (ŞEB) forumunda geldi. İşte detaylar...

TUNÇ’TAN ŞEB FORUMUNA ÖNEMLİ AÇIKLAMA
Kozcağız’a havaalanı mı yapılacak?
AK Parti Ekonomik İşler Başkanlığı tarafından 81 ilde başlatılan Şehirlerin Ekonomik Beklentileri (ŞEB) Forumunun Bartın ayağı AK Parti Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın Yardımcısı 24. Dönem Muğla Milletvekili Ali Boğa’nın katılımıyla gerçekleştirildi. AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ise toplantıda Bartın için çok önemli bir açıklamada bulundu. Tunç, Kozcağız Bölgesine bir havaalanı yapılması için bir dosya hazırladıklarını ve bu dosyayı Bakanlığa sunduklarını söyledi. 
AK Parti Ekonomik İşler Başkanlığı tarafından 81 ilde başlatılan Şehirlerin Ekonomik Beklentileri (ŞEB) Forumunun Bartın ayağı AK Parti Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın Yardımcısı 24. Dönem Muğla Milletvekili Ali Boğa’nın katılımıyla gerçekleştirildi.
Öğretmenevinde yapılan forumun sabah oturumuna AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun, İl Başkanı Turhan Kalaycı, Kadın Kolları Başkanı Yasemin Dora Kurtkaya, Gençlik Kolları Başkanı Orhan Ağdacı, Amasra Belediye Başkanı Emin Timur başta olmak üzere teşkilat mensupları katıldı. Forumun açılış konuşmasını gerçekleştiren İl Başkanı Kalaycı, “Bugün buradan çıkacak sonuçların şehrimize katkıda bulunacağına inanıyorum. Şehrimiz orman ve turizm bakımından zengin bir yöredir. İnşallah yapmış olduğumuz çalışmalar meyvesini verir. Toplantımızın hayırlara vesile olmasını ve hayırlı toplantılar diliyorum” dedi.
Biz her ilin beklentilerini bulmayı kendilerine amaç ve her ilin beklentilerini gerçekleştirmeyi de kendilerine hedef edindiklerini söyleyen AK Parti Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın Yardımcısı 24. Dönem Muğla Milletvekili Ali Boğa  ise şöyle konuştu:
BOĞA:“BARTIN’IN NE İSTEDİĞİNİ TESPİT İÇİN ARANIZDAYIZ”
“Ekonomik İşler Başkanı Numan Kurtulmuş zamanında başlayan şehrin ekonomik gücünü ortaya çıkaran çeşitli çalışmalar yapılmıştı. Şimdi şehirlerin ekonomik beklentileri yönünde çalışmalar yapıyoruz. Tabi bu çalışma Sayın Kurtulmuş’un yürüttüğü çalışmalara dayanıyor ama ondan biraz farklılık arz ediyor. Biliyorsunuz 2 sene sonra Türkiye sistem değişikliğiyle birlikte çok önemli bir seçime gidiyor. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi dediğimiz bir sisteme geçiyoruz ve dolayısıyla şuandaki takvime göre 2019 önce yerel seçimlerin yapılacağı daha sonra milletvekilliği ve cumhurbaşkanının seçileceği bir yıl olacak.  Bizde Ekonomik İşler Başkanlığı olarak bütün illerimizin 2019’a kadar giderken hangi yatırımların başarılı olduğu hangi devam eden yatırımların biran önce bitirilmesi gerektiğini bir de şehrin dinamiği olarak önümüzdeki dönemde bu ilin ne istediğini tespit etmek için aranızdayız.
3 ÖNEMLİ SORUYA CEVAP ARANACAK
81 vilayeti ocak ayının sonuna kadar bitirip şubat ayına da Ankara’da yine ekonomiyle ilgili milletvekillerimizin  ve akademisyenlerin de bulunduğu Ekonomi Danışma Kurulumuzda bu çalışmalara son şeklini vereceğiz. 3 önemli konumuz var. Birincisi son 15 yıl içerisinde Bartın’da en iyi ve başarılı gördüğünüz yatırım nedir? Elbette ki kişiler arasında farklı cevaplar çıkacaktır. Bunları değerlendirip nihai şeklini vereceğiz. İkincisi şuanda devam eden ama bu şehrin dinamiği bakımından biran önce bitirilmesi gereken ekonomik faaliyet ya da yatırım nedir? Üçüncüsü önümüzdeki dönemde Türkiye ekonomisinin gelişen bir parçası olan Bartın’da yaşayan halkın ve Bartın politikasını belirleyen insanların ortak düşüncesi nedir? Bunları ortaya koyacağız.
“ÇOK GÜZEL BİR ÇALIŞMA ORTAYA ÇIKACAĞINA İNANIYORUZ”             
Biz her ilin beklentilerini bulmayı kendimize amaç ama her ilin beklentilerini gerçekleştirmeyi de kendimize hedef edindik. Bu hedef doğrultusunda çok güzel bir çalışma ortaya çıkacağına inanıyoruz. Biz 81 vilayetteki insanlarımıza ekonomik olarak bir güven vermenin ötesinde elimizde de insanların neyi istediklerine dair bir yol haritası olacak.  AK Parti’nin diğer partilerden farkı şu milletin içinden gelen milletten başkalaşmamış ve yabancılaşmamış milletle beraber insanlar AK Parti’yi yürüttüğü için ve politikayı millet için yaptığı için millet ne istiyor bunu önemseyen bir partidir AK Parti.
TUNÇ: “BARTIN’DA 11 YILLIK BİR GECİKMEYLE KALKINMA SÜRECİ BAŞLADI”
AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ise toplantıda Bartın için çok önemli bir açıklamalarda bulundu. 2019 yerel seçimlerine de değinen Tunç merkezi hükümet-yerel yönetim uyumuna dikkat çekerek Bartın Belediyesi’nin artık 2019’da merkezi hükümetle uyumlu bir belediye olması gerektiğini söyledi. Tunç, şu açıklamalarda bulundu:
“AK Parti Genel Merkez Ekonomik İşler Başkanlığının tüm illerimizde gerçekleştirdiği bu çalışma çok önemli bir çalışma. Bartın için de faydalı bir çalışma olacağına inanıyorum. Bartın 1991 yılında il oldu. AK Parti 2002’de iktidara geldiğinde il merkezimiz 36 bin nüfustu. İl olmadan önce de 25 bin civarında merkez nüfusu olan bir ilçeydi. İl olduktan sonra 2002 yılına kadar geçen dönem koalisyonlarla geçen bir dönemdi. Ülkemiz genelinde iktidarların 3,5 geçirmediği, 2 yılda bir değiştiği, ekonomik yatırımların yavaşladığı hatta durduğu ve kamu yatırımlarının durduğu bir dönemdi. Bartın’ın il olduğu yıl da bu döneme denk geldi. Bartın il olduktan sonra 2002 yılına kadar bir valilik binasına bile yapamamış bir ildi. 2002 yılından sonra AK Parti’yle başlayan yeni dönemde Bartın’ımız kalkınmasını yeniden başlattı. Bartın’ın il olduğu dönemde bir siyasi istikrar olsaydı Bartın şuanda olduğundan daha farklı bir konumda olurdu. Ama 11 yıllık bir gecikmeyle kalkınma süreci başladı.
“SİGORTALI SAYISI 30 BİNİ GEÇTİ”
2002’den bu yana 15 yıllık AK Parti iktidarında Bartın’a 4 milyar TL’lik bir kamu yatırımı gerçekleştirdik. Özel sektör hariç. Organize Sanayi Bölgemiz fabrikalarla doldu. Organize Sanayi Bölgesinin dışında yeni iş sahaları oluştu, fabrikalar açıldı. Şehrin ekonomik yapısı sanayi ve hizmet sektöründe gelişmeye devam ediyor. Turizmle ilgili çalışmalar var. 9 bin olan sigortalı sayısı 30 bini geçti. Sigortalı çalışan sayısını 3 kattan fazla arttırdık. Göç veren bir ilken Bartın özellikle 2005 ve 2007 teşvik yasalarından sonra göçün durduğu ve nüfusun arttığı bir il oldu. 2008 yılında üniversitemizin kurulmasıyla da birlikte bu artış biraz daha hızlandı. Bartın’da hizmet sektörü gelişti. 15 bin öğrencimiz sayesinde il merkezimizdeki esnafta yazın ve kışın bir hareketlilik oldu.
“ARTIK GÖÇ ALIYORUZ”
Şimdi ikinci Organize Sanayi Bölgesiyle ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Mevcut alandaki fabrika sayıyı kadar fabrikaların yakın zamanda ilimize geleceğini düşündüğümüz zaman sanayi üretiminin daha da arttığını göreceğiz. 59 kilometrelik sahil şeridimizde balıkçılık ve turizm faaliyetleri söz konusu. Tabi faaliyetler kendiliğinden gelişmedi. AK Parti sayesinde en önemli turizm bölgelerimiz İnkumu, Amasra ve Çakraz plajlarının kanalizasyonları denize akarken derin deniz deşarjlarıyla ve arıtmalarıyla daha temiz bir deniz haline geldi. Yaz dönemlerinde sahillerimiz çok kalabalık. Nüfusumuzun 2-3 katına kadar çıkıyor. Gurbetteki hemşerilerimizin ekonomik durumları iyileştikçe artık kendi araçlarıyla yaz dönemlerinde aileleriyle birlikte memleketimize geliyorlar. Emekli olan gurbetçilerimizde artık ilimizde kırsal kesimlerde kalmayı tercih ettiklerini görüyoruz.
“2 BARAJIN AÇILIŞINI CUMHURBAŞKANIMIZ YAPACAK”             
Bartın’ımızın geleceği parlak. Şu anda 4 milyar TL’lik kamu yatırımını hayata geçiren bir iktidarın mensuplarıyız. Bugün Bartın’da ulaşıma açılan 4 tünelimiz var. 6 tünel daha yapacağız. Toplamda bakıldığında 30 kilometre uzunluğa sahip tünelleri sadece Bartın sınırlarında yapıyoruz. Devam eden 6 milyar TL’lik kamu yatırımımız var. Bu tamamlandığında Bartın çok daha farklı olacak. 4 tane barajdan 2’sinin açılışını Çarşamba günü Cumhurbaşkanımız Beştepe’den canlı bağlantıyla gerçekleştirecek. Kirazlıkköprü ve Kışla Barajı bitti. Kozcağız ve Eldeş’teki çalışmalarımız devam ediyor. Bartın sürekli sel tehlikesi altında olan bir ildi. Şimdi ise barajlarımız sayesinde Bartın taşkın tehlikesinden kurtuldu.
ÜNİVERSİTE HER YIL 100 MİLYON TL BÜTÇE
Üniversite kampüs alanımızda inşaatlarımız devam ediyor. Bartın Üniversitesi asında şöyle bir baktığımız zaman Bartın’dan daha büyük bir ekonomik değer. Her yıl Bartın Üniversitesi’ne ayrılan bütçe 100 milyon TL. 3 yılda 300 milyon TL’yi geçiyor. Bu her yıl 100 milyon TL’nin Bartın ekonomisine girmesi anlamına geliyor. Turizm yatırımlarımızla ilgili olarak yolcu limanımız, gümrük kapısıyla ilgili çalışmalar devam ediyor. Filyos Projesi bölgenin değerini daha arttıracak çok önemli bir proje. Filyos, Zonguldak’tan ziyade Bartın’a daha yakın. Bartın’da ikamet eden gidip Filyos’ta çalışacak. Filyos’un yan sanayisi Bartın’da olacak.
HAVAALANI DOSYASI HAZIR
Bartın olarak dosyamızı hazırladık. Havaalanın daha da geliştirilmesini istedik. Ya deniz doldurularak ya da Kozcağız ovasına yeni bir havaalanı kurulması istedi. Mevcut havaalanımızı Filyos için endüstri ve sanayi bölgesine terk edelim ve Filyos’un önemini iki katına çıkaralım. Bunun dosyasını hazırlayıp Sayın Bakanımıza Bartın olarak takdim ettik. Bölgeyi çok daha uçuracak bir ekonomik değeri kazandırabiliriz. Çevre yoluyla ilgili proje çalışmalarımız devam ediyor. 400 yataklı devlet hastanemizin 12 Aralık’ta ihalesi gerçekleştirilecek. 11 Aralık’ta bin kişilik öğrenci yurdumuzun ihalesi yapılacak. 2 bin 500 kişilik yurt inşaatımız da devam ediyor. 2 bin kişilik yurt inşaatımızın planlamaları da devam ediyor. Toplu konutla ilgili bin konut yapmıştık. Şuanda da emeklimiz için 800 konutun imar çalışmaları tamamlandı ve proje çalışmaları devam ediyor. Yakın zamanda onun da yapım ihalesine ve kura çekimlerine geçilecek.
“BARTIN BELEDİYESİ HÜKÜMETİN HIZINA YETİŞEMİYOR”
37 okulumuzu Bartın’ımıza kazandırdık. Gençlik ve sporla ilgili çok önemli yatırımlar yaptık. Tarımda Bartın’ı İFAD kapsamına aldırdık. 40 milyon dolarlık fondan Bartın’da inşallah payını alacak. Bartın’ımızı her alanda geliştirmek için gayret sarf ediyoruz ve halkımız da bu yatırımların teşekkürünü her sandıkta bize gösteriyor. 2002’de yüzde 28’le başladığımız bu yolculukta en son referandumda yüzde 56 oya ulaştık. İnşallah 2019’da Bartın’da hem yerel seçimlerde hem de genel seçimlerde yine büyük bir oy alacağız. Bartın’ın bir eksiği var o da belediyecilik noktası. Merkezi yönetimin bu hızlı yatırımlarına şuanda yerel yönetimin yani merkez belediyesinin yetişemediğini görüyoruz.
“MERKEZ BELEDİYESİNDE İMAR NOKTASINDA SIKINTILAR ÇEKİYORUZ”
Merkez belediyesinde özellikle imar noktasında sıkıntılar çekiyoruz. 3 yıl önce yaptığımız Çatmaca-Hastane Kavşağı arasındaki bölünmüş yolun imar çalışmaları bitmediği için 3 yıl sonra inşaatına başlayabildik.  Koruma amaçlı imar planı yapılmadığı için 4-5 yıl geciken bir köprü inşaatımız olabiliyor. Dolayısıyla merkezi hükümet-yerel yönetim uyumu ve işbirliği çok önemli. Bunu da Bartın halkı 2019 Mart seçimlerinde inşallah gerçekleştirecektir. Merkezi yönetim ve belediye uyumunu sağlayacak ve 2019 cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerine giderken Bartın’dan inşallah rekor bir oy bekliyoruz. Biz sadece yaptığımız büyük yatırımlara güvenmeyeceğiz. Sürekli halkımızla irtibat halinde olacağız. Onların dertleriyle dertleneceğiz. Tüm teşkilatımızla çok yoğun bir çalışma sergilememiz gerekiyor. Önümüzde verimli çalışabileceğimiz bir yılımız var ve bu bir yılı çok iyi değerlendirmemiz gerekiyor.”


 
Kaynak : Hergün/Nurdan Eroğlu
1000
icon
İlhan dağlıoğlu 14 Ekim 2018 16:44

Arıt yolu ne olacak

0 0 Cevap Yaz
Bartinli 12 Temmuz 2018 15:48

Once yolları adam edin yolları

0 2 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
 İÇİN RESME TIKLAYIN!
 

Satılık Lüks Daireler