Kozcağız’da sokak köpekleri kısırlaştırılıyor

KOZCAĞIZ 10 Mayıs 2016 09:08
Videoyu Aç Kozcağız’da sokak köpekleri kısırlaştırılıyor
A
a

Kozcağız Belediyesinin başlattığı çalışma ile sokak köpekleri kısırlaştırılırken aşıları da yapılarak kulaklarına küpe takıldıktan sonra doğal ortamlarına geri bırakılıyor.

Kozcağız Belediyesi’nin, başlattığı çalışma ile denge veterinerlik Ltd.Şti.’nin uzman ekipleri tarafından, sokak köpekleri 'köpek kısırlaştırma aracında’ kısırlaştırma ile kuduz aşısı, parazit aşısı ve diğer aşılar yapılarak kulaklarına küpe takıldıktan sonra doğal ortamlarına geri bırakılıyor.
Kozcağız Belediyesi’nin, başlattığı proje ile denge veterinerlik uzman ekipleri gezici 'köpek kısırlaştırma aracı' ile Kozcağız’da çalışmalara başladı. Kozcağız Merkeze bağlı değişik noktalarında yakalanan başıboş köpekler, Belediye garajında duran mobil araçta aşıları yapıldıktan sonra kısırlaştırıldı. Üç gün boyunca Kozcağız’da çalışmaların sürdüğünü ve sokak köpeklerinin kısırlaştırıldığını belirten Belediye Başkanı Mustafa Karaman, “Belediye olarak, Denge veterinerlik şirketi ile yapmış olduğumuz anlaşmaya istinaden, Kozcağız’da başıboş köpekler sokaklardan toplanarak, Mobil araçta aşılanıyor ve kısırlaştırılıyor. Parazitlere karşı tekrar ilaçlanıyor ve sonunda 1 gün gözetim altında tutulduktan sonra doğal ortamlarına geri bırakılacak. Yapılan çalışmada bir çok hayvan aşılanarak kısırlaştırıldı.
'Sokak hayvanlarını aşılama ve kısırlaştırma' projesinin, daha öncede bir çok kez yapıldığına dikkat çeken Başkan ‘Karaman’ Özellikle köpeklerden insanlara kuduz başta olmak üzere bulaşan hastalıklar var. Bu hastalıklardan korunmak için bu çalışmayı planladık. Bunun yanı sıra çocukların da sıkça muhatap oldukları bu köpeklerin aşılanması sağlık açısında oldukça önemlidir. Diyerek bu gibi çalışmaların çoğu zaman yapıldığını, fakat bazılarının bu yapılanları görmezden gelerek, Belediyemizi zan altında bırakan eylemler içerisine girdiğine şahit oluyoruz. Bizler insanlarımızı olduğu kadar hayvanlarımızı da seviyoruz. Bu gibi çalışmalarımız her zaman olduğu gibi bundan sonrada devam edecektir şeklinde konuştu.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
 İÇİN RESME TIKLAYIN!