Satılmış Furuncu

1 Mayıs Memur Bayramı!

Bugün 1 Mayıs İsçi Bayramı normalde, lakin işçi kısmına pek bi faydası olmayıp hatta ziyanında bulunduğundan biz memur bayramı dedik.

A
a

Memleketteki dini, örfi, resmi tatillerin tamamı nedense bu memur esnafına fayda sağlamıştır. İşçi dediğimiz zanaat erbabı, ekmeğini, istikbalini beden gücü ile, el emeği ile kazanır. Onun için sıcak, soğuk, yaz kıs hiç fark etmez. Yazın sıcağında klima, kısın zemherisinde soba aramaz, arasa da bulamaz. Bu tüm isçi kesimi için böyle olmakla birlikte özel sektör kesimi için daha belirgin, daha zordur işçi olmak. Onun bayramı seyranı, düğün ve cenazesi yoktur. Kanunnamelerde uzun uzun vaaz edildiği halde hayatı patronunun iki dudakları arasındadır. Patron kısmı bi isçiyi gözden çıkarmışsa ne yapar eder, ona edeceğini eder. Şayet iş mahkemeye intikal etmişse de isçinin is arkadaşlarından iki yalancı şahitle yine murada erer.

Bu İsçi Bayramı dediğimiz memura tatil günü bütün dünyada olduğu gibi Türkiye' de 1968 kuşağının memur esnafına bir hediyesi, lütfüdür. Tam yılını hatırlamasak da 90'lı yıllarda resmi tatil repertuarımıza eklenmiş, memur erbabının tatil gamını genişletmiştir. Resmiyete gireli beri fırın işçisinin, demirci ustasının, asçı kalfasının, tarım isçisinin isine yarayıp bu resmi tatil sebebiyle yevmiyeden olmadan bir gün ense yapabildiklerini biz görmedik.

Bugün böyle bi arkadaşımıza 'Bayramın kutlu, mübarek olsun' dedik. Önce yüzümüze aval aval bakıp alaycı bi edayla gülümsedi. Hani  'Vah vah, basına güneş geçmiş galiba' ya da 'kafasına 3. kattan saksı düşmüş olmalı' der gibiydi. Biz içten içe gülümsedik ama o bize en kalbi hislerle neler dedi kim bilir! Olsun, biz yinede ettiğimiz centilmenlikle gurur duyduk!

Su ara ağımıza bi memur düşürebilmekle meşgulüz. 'Bayram’ınız mübarek ola Murteza Bey, nasılsınız?' deyince el-cevap ne ola!

Muhtemelen yarım bi bakışla yüzümüze ters ters bakacak ve yüzümüze olmasa bile içinden 'Ulan bu bizimle dalga geçiyor, ben amele miyim, isçi miyim, git işine' diyecektir.

Hâlbuki bunları aşikar söylese isimiz kolay. Biz içimizdekini dökeceğiz, onu da memur olduğuna pişman edip canından bezdireceğiz. 'Peki, o zaman niye tatil yapıyorsunuz, isçi ve isçiliği beğenmezsiniz ama tatiline konarsınız'.

'Be hey adalet nerdesin, bu dünyaya da arada bir uğra' demek gelir içimizden bazen!

Bu isçi bayramının resmi tatil olması epey bir zorlu süreçler sonunda olmuştur. Grevler, gösteriler, sendikal hareketler, bu gösterilerdeki aşırı güç kullanımından kaynaklanan ya da provakatif hadiseler sonucundaki ölümler, hatta ve hatta 1979 yılındaki Taksim olaylarında 37 kişinin katledilmesinin bile 1 Mayıs’ın resmi tatil olmasında etkisi vardır.

Gelgelelim bedelini isçi ödemiş, pastayı başkaları yemiştir.

Simdi bazıları belki şunu diyecektir;

Sizin bu memur kesimiyle bu kadar alıp veremediğiniz nedir?

Biz de diyoruz ki;

Öğretmen isçi midir, hemşire, poliklinik doktoru, yazın klima altında, kışın kalorifer peteği yanında çalışan kalem efendileri emekçi midir?

Sağlık Ocağı personeli, idari hizmet erbabı, velhasılı memur esnafının cümlesi isçi midir, emekçi midir, yoksa memur mudur?

O zaman bu günün size tatil olması niye?

Tüm isçilerin '1 Mayıs İsçi Bayramları' kutlu ve mutlu ola.!.

1000
icon
Serdar 19 Eylül 2019 10:01

Kalem erbabını çekemeyen kalem erbabı! Ne ilginç. Klima/kalorifer yanında oturduğunuz yerden iki satır karalayıp memura yüklenmekle işçi hakkı savunulmaz. İşçilerin sıkıntısının sorumlusu memurlar değil. Tatili verende memurlar değil. Bi yerde bi sorun varsa bunu yönetenle çözeceksin. İktidara dokunma işçiyi sömüren kapitale dokunma vur memura, sonrada gazetecilik yapıyorum de.Sizde işinizi biliyosunuz tabi.

0 1 Cevap Yaz
Memur 7 Haziran 2019 13:58

insan gibi okuyup memur olsaydın bu şekilde beyin işgücü kullanıp çalışan memurlara sataşmazdın, böyleleri kalem tutmamalı...

0 0 Cevap Yaz
Cüneyt 17 Mayıs 2019 14:38

Tüm yazıyı okudum. Diyeceğim şudur; Siz "İşçi Bayramı"ndan aldıladığınız 1 Mayıs Günü Tüm işçilere tatil olması mı ?? Mantığını böyle mi çalışıyor ?? Gerçekten çok ilginç.. İlk önce Bayram nedir ? Neden Bayram yapılır bunu bir öğrenin sonrasında gelip buraya yazar edasında milletin zamanını çalın.. Bence böyle yazılar yazmadan önce biraz da konu içeriğiyle ilgili yazıları okumak gerekiyor.. Herkese bol okumalı günler dilerim...

0 19 Cevap Yaz
asgari ücretliler 22 Ekim 2017 22:13

tek umudumuz MERAL AKŞENER....

0 0 Cevap Yaz
asgari ücretliler 22 Ekim 2017 22:12

peki asgari ücretlilerin günü yokmu onlar insan değilmi...

0 0 Cevap Yaz
Bayram 7 Ekim 2017 19:47

Yazı nizi beğendim sati bey ellerinize yüreğine sağlık

1 0 Cevap Yaz
Muhsin 14 Mayıs 2017 12:23

1 Mayıs işçi sınıfının birlik mücadele gününü 1968 kuşağının bir hediyesi olarak görmüşsün!Ne alaka...!İnsan yazmadan konu üzerinde bir araştırma yapar.1889 yılından beri 'Bütün Dünya İşçileri Birleşin' şiarıyla birlik ve mücadele günü olarak kutlandığını kısa bir araştırma yapsan bulabilirdin.Bu bilginle mi burada yazı yazıyorsun.YAZIK..!

0 4 Cevap Yaz
Satilmis Furuncu

Bu bir arastirma ve tarihi süreci anlatma yazisi degildir. O malum hadiseninde etkili oldugunu söylemisiz neresi yanlis. Tam teferruatiyla anlatsak okuma geregi bile Iduymayacaktiniz eminiz!

1 0
Murat 12 Mayıs 2017 14:57

Kardeşim o zaman 8 saat bir devlet dairesinde otur ve kafa patlat, beyin cimnastiği yap, beyin yorgunluğu unutma ki beden yorgunluğundan daha beterdir ve bunu biz bizzat yaşayan memurlar bilirler, kamu kesiminde unutmayalım ki memurun yeri ayrı ve işçinin yeri ayrıdır , memurun yaptığı işi işçi beceremez, işçinin yaptığı işi de memur beceremez,

0 3 Cevap Yaz
Mehmet 1 Mayıs 2017 23:31

Güzel bir yazı olmuş. Tebrikler

1 3 Cevap Yaz
Hanife

Hislerimize tercüman oldunuz. Teşekkürler..

1 2
hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
 İÇİN RESME TIKLAYIN!