Bahriye Gürpınar Geredeli

Bu bayramda gelemedim anne!

Bu bayram da artık gelin ne olur, bekletmeyin anne babanızı kardeşlerinizi, eşinizi dostunuzu, cam kenarlarında hüzünlü.

A
a
Bu bayramda hiç gelemeyecekleri de düşünüp gelin ne olur, bırakın dünya telaşını bir kenara, belki beraber geçireceğiniz son bayram olacak sevdiklerimiz olabilir, hayatın ne getireceği belli değil, bu bayram da gelin ne olur!
Kaç bayram geçti çocukluğumuzun üstünden, kaç gurbet, kaç ayrılıklar geçti bilinmez ve o bayramların güzelliği hazzı tarif edilemez..
Bizde bayramların yeri çok farklıdır, eğer ki bayramda anne babamızın ve akrabalarımız yanında olamıyorsak, o yılı bir kayıp olarak görürüz, bu yüzden her bayram memleketimizde olmayı kendimize görev edindik..
Her bayram sabahı, namaz çıkışı bayramlaşma karelerini çeker ve bir sonraki bayramda aramızda olmayanları görünce derin bir üzüntü duyarız..
Bayramlar birlik beraberlik ve akraba ilişkilerini dahada sağlamlaştırmak için fırsat sunar herkese, dargın olanlar barışır, ayrı olanlar kavuşur..
Anne babalar evlatlarıyla güzel vakitler geçirir.
Bayramlar, tatil mekanlarında denize girip güneşlenmek olmamalı,
bayramlar manevi değeri yüksek ve bu değerleri yüreğinde taşıyabilenler içindir, aksi taktirde bu bayram havasını anlamayana anlatmak çok zordur..
Bir de "BU BAYRAMDA GELEMEDİM ANNE" diye ağlayıp iç geçiren, askerimiz polisimiz, gurbetçilerimiz var, inanın onlar için bayramda uzaklarda olmak çok çok acı.
Bazen elinde imkanı olup da, bayramları para kazanma sevdasına gurbette geçirenlere nasıl kızdığımı bilemezsiniz.
Kim bilebilir ki; bir daha ki bayramda sevdiklerimiz aramızda olur mu?
Gönül ister ki tüm anneler bu bayramda evlatlarına kavuşsun ama öyle annelerimiz var ki; bu bayram evlatlarının mezarını ziyaret edebiliyor ancak, o anneler ŞEHİT annelerimiz, bu bayramda onları da yalnız  bırakmamalıyız, hastalarımız varsa ziyaret etmeliyiz, yani bol bol manevi duyguları teneffüs etmeliyiz..
RAMAZAN BAYRAMIMIZ MÜBAREK OLSUN, DERTSİZ KEDERSİZ BİR BAYRAM DİLİYORUM HERKESE..
Bahriye Gürpınar Geredeli

 
1000
icon
Coşkun AKTAŞ 5 Temmuz 2016 12:30

Ah bi gelebilsek Bahriye hanım.Biz istemezmiyiz bayramı sevdiklerimizin yanında geçirelim,ama hayatta her şey istediğimiz gibi olmuyor.

0 1 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
 İÇİN RESME TIKLAYIN!