Bahriye Gürpınar Geredeli

Bu da bir kadın cinayeti değil mi ?

Beratcan o güzel gözlerine, o hayallerine nasıl kıydılar, hangi vicdansız hangi amaçla yıktı o annenin dünyasını, bu nasıl bir kindir, nasıl bir nefrettir..?

A
a
Bir annenin evladını öldürmek onu öldürmekten daha acı değimli?
Hangi yürek dayanır bu acıya, hangi annenin yüreği parçalanmadı bu olaya.?
Sebebi her neyse olan yine kadına oldu, evladının acısı yetmezmiş gibi birçok itham ve iftiraya maruz kalacak..
Gerçek ne olursa olsun kimsenin o anneyi yargılama hakkı yoktur..
Ne zaman buna benzer bir olay yaşansa namus kavramıyla beyinler bulandırılmaya çalışılır..
Aslında dinimizin hükümleri bu konuda o kadar açık ve net ki; insanlar bunun farkında bile değiller…Herkes önce kendisini yargılamalı, başkalarını yargılamak kimsenin tekelinde değildir.. Şimdi yitip giden bir hayata mı üzülmek lazım, o annenin paramparça olan yüreğine mi, tüm bunlar yetmezmiş gibi, yaşayacağı zorlukların zaten tarifi yok..
Düşünün bir kadın memleketinden çıkmıs, eşiyle çocuklarıyla gurbete yerleşmis ve onlara bakabilmek okutabilmek için çalışmaya başlamış..
Ne acıdır ki;  acaba servis şöförünün mü tacizine uğrayacak, patronunun mu yoksa iş arkadaşının mı belli değil..
Karşılık versede vermesede kadın her zaman suçlanacak..
Çünku o bir kadın, her şartta namus adı altında lekelenebilir..
Peki bu durumlara maruz kalan kadınların sayısı ne kadar?
Bir kadın olarak araştırmalarımda o kadar çok bu duruma düşen kadın var ki; üstelik kimseye söyleyemeyenler de çoğunlukda..
Ahh Beratcan senin suçun neydi, burda kim suçlu, annenin seni okutmak için çalısmak zorunda kalmasımıydı suçlu olması için gereken şey, yada o gözyaşlariyla cezalandırılabilmesi için ne yapmış olabilir ki; ne yaparsa yapsın bu ceza bir anneye reva görülebilirmi ?
Bu canilik hangi vicdana sığar, sözun bittiği yermi desek, yoksa hiç  bitmeyecek bir acının başlangıcımı, Rabbim sabır versin o aileye..
Bunun gibi bir acının tekrar yaşanmaması dileğimle yazımı sonlandırıyorum ama bitmeyecek biliyorum, çünkü toplum olarak hala insan olmanın erdemine ulaşamamışız malesef..
Bahriye Gürpınar geredeli..
 

 
1000
icon
e.s 26 Mart 2016 21:45

Hayat nekdr zorsa kadin olmak bir okdr daha zor.bir kadinin ne anneligi ne kadinligi sorgulanmaya acik bir konu degil.hatirlanmali ki kadin insandir erkek gibi! Ne kadinin nede erkegin sucu yüzünden bir ewlat ziyan edilemez.bu canilik hic bir canliya yakismiyo! Simdi laflar sozler birbirine karisir ama asil gercek şudur ki "wah gidene"..

0 1 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
 İÇİN RESME TIKLAYIN!